• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Oğuzhan Daver ►KEYİF KÖŞESİ
12
14
16
18
08/06/2020 17:02
Bahçemizde En Güzel Domatesi Yetiştirelim

daveroguz@gmail.com

     En güzel domatesi (Solanum persicum) yetiştirmek için, komşularınıza sorarak çevrenizde en iyi uyum sağlamış olan cinsi, tohumu bulabilirsiniz. Genellikle, tohumun ekiminden sonra meyve verme süresi 55 günle 85 gün arasında değiştiğinden, ekimi sıcak bir limonlukta, olabildiğince erken yapmak en iyisi olacaktır.

     Doğal olarak tohumların yeşillenmesiyle beraber, bahçenizdeki korunaklı bölgeleri domates dikimi için hazırlamalısınız. Bunun için evinizin güney tarafı en uygun bölgesidir. Domatesin sıcakta ve güneşte kızardığını unutmayın. Başka türlü likopen maddesi meyvede birikmiyor. Limonluk içinde ya da kapalı alanlarda, Nisan ayı başından itibaren  fidelerin dikimi rahatlıkla yapılabilir.

     Don nedeniyle İstanbul’da mayıs ortasından önce, fideleri toprağa dikmek oldukça riskli oluyor.  Bu arada ektiğim veya satın aldığım tohumları, belki size komik gelecek ama, gündüz sıcak havalarda dışarı çıkartıp, akşam limonluğa geri getiriyorum. İzmir ve güney bölgelerinde rahatlıkla Nisan ve Haziran aylarında 2 kez dikim yapılabilir diye düşünüyorum.

     Daha kuzeyde, örneğin İstanbul’da, Temmuz ayının başında bahçe domatesleri ancak meyve vermeye başlıyor. Doğal olarak sera, diğer deyişle limonluk şartlarını bahçe şartlarıyla karşılaştırmak istemiyorum. Üstelik benim bahçemde domates ektiğim bölgeler çok da fazla güneş almıyor. Ama gördüğüm kadarıyla, sıcak geçen senelerde Haziran ayında yaptığınız dikimler, Mayıs ayındakileri geçebiliyor.

     Biliyorsunuz domates yetiştiricilerinin korkulu rüyası mildiyu hastalığıdır. Bilhassa Ağustos ayının sonunda yağmurlar başlayınca, nem nedeniyle bu mantar hastalığı da kendini gösteriyor. Ben bahçemde kimyasal ilaçlar, hatta Bordo bulamacı bile kullanmadığımdan, çok ender de olsa bu hastalıkla boğuşmak zorunda kalıyorum.

     Mantar hastalığı dadanınca kesinlikle bir dahaki sene domatesleri başka bir bölgeye ekmeniz gerekecektir. Ama unutmayın, nereden baksanız ben 8, bilemediniz 10 domates fidesinden fazla ekmiyorum. Ekim yaptığım alanın küçük ölçekte olmasından dolayı, hastalıklardan korunmak daha kolay oluyor. Bu hastalıktan korunmak için kesinlikle ve kesinlikle yaprakları ıslatmayın. Bitkilerinizin mildiyu kapmaması için bu püf noktasına dikkat etmelisiniz. Dahası yağmur yağması halinde, hiç sevmememe rağmen naylon torbalarla bitkileri korumanızı öneririm. Daha önce yazmıştım.

     Sırlarımın bir tanesi de, bahçe hortumunu bahçıvan kovasının içine koyarak, sadece bitkinin kökünü sulamaktır. Ayrıca pek öğütlenmese de, bir müddet sonra bitkinin ilk 4 yaprağını kesiyorum. Böylece hem bitkinin havalanmasını kolaylaştırıyorum, hem de suyun yapraklara sıçrayarak hastalığı tetiklemesini önlüyorum. Bunların yanında her domates bitkisinin günde 10 litre suya gereksinim duyduğunu belirteyim.

     Kapalı yerlerde, limonluklarda bunu ikiyle çarpmak gerekir. Çok fazla sulanan domates bitkisinin pek tadı olmuyor. Meyvede tat veren maddeler mümkün olduğunca yoğun olarak kalmalıdır. Bazı dikim yöntemleri, doğal olarak daha çok ziraatçıları ilgilendiriyor. Fakat bunları herkes deneyebilir. Domatesi aslında bir sarmaşık olduğunu unutmayın.

     İlk ekerken, 45 derece açıyla ekerek olanak verdiğince  daha çok kök oluşturmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanında benim yaptığımın aksine kesinlike domates yapraklarının budanmamasını, fotosentezin elden geldiğince çok yaprağa ihtiyaç olduğunu söyleyenler de hayli fazla. Bu durumda, yani bitkinin alt yapraklarının budanmaması dururmunda her fidanın arasında 50 cm. olmalıdır. Tamam alt yaprakları budamayalım.

     Budamayalım derken dikkat ederseniz arada yaprakların ana gövdeden çıktığı köşelerde başka yapraklar belirmeye başlar. Bunları kesmek herkesin hemfikir olduğu bir şey. Yaptığımız bu işleme koltuk alma işlemi denir. Bunları güzelce keserek çelik almayı deneyebilirsiniz.

     Botanikçiler bu budamanın bitkiyi hastalıklara açık hale ve suya daha fazla bağımlı hale getirdiğini söylüyor. Bitkiniz yeterince büyüdüğünde 5. ya da 6. meyve sırasından sonraki 2. yapraktan sonra ana gövdeyi budamanız, bitkinin daha çok güneş alarak daha kırmızı, daha büyük meyve vermesini sağlayacaktır. (Seralarda budama 7. veya 8. meyve sırasından sonra yapılabilir.

     Domates büyümeye başladıkça, bende çok fazla olan bambu dallarını toprağa sokarak bitkiyi tutturuyorum. Bu sene okuduğum 3-4 yazıda bunun çok kötü olduğunu yazıyor. Meğer bitkiyi strese sokuyormuş. Ondan bitkiyi dikmeden önce yerleri belirleyerek, sopaları yerleştirmek gerekiyormuş. Yoksa yeni büyümeye başlayan körpe kökleri mahvediyormuşuz. Bütün bunların yanında, biraz gübreyi domateslerin sevdiğini belirtmeme gerek yok.

     Ama paniğe de kapılmayın, görünüşe göre domates tohumu üreten çokuluslu şirketler sizin için çabuk ya da geç meyve veren; küçüklü, büyüklü; sarı, pembe, kırmızı, hatta siyah; yuvarlak, yumurta şeklinde bir yığın domates cinsi üretiyorlar. Ben yine de babaannenizin tohumunu öneriririm. Bir ufak ekleme daha yapacağım. Domatesleri kendi halinde bırakacaksanız, hiç budamayacaksanız, havalanması için en yakın bitkiye 1 metre yakınlıkta olmasında fayda var.

     Keyifli Bahçeler...

Önceki Yazılar :
Haberler
  Günsan Elektrik’ten elektrikçilere özel platform

  Ahşap palete can verdi, mobilyada markalaştı

  Borsalarda Alım-Satım

  TAM YÜZ MASKE ve AKCİĞER OTOMATI ALIMI

  Panasonic Life Solutions Türkiye, Covid-19 üvenli üretim belgesi aldı

  “Çeşme’ye yatırım yapan kazanacak”

  Orman şehitlerine hüzünlü veda

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  15 Temmuz Destanı Ege Üniversitesi’nde “15 Temmuz Demokrasi Anıtı” ile yaşatılacak

  Geleceğin mühendislerini yetiştiren okula kayıtlar başlıyor

  15 Temmuz şehitlerini saygıyla anıyoruz

  T.C. KARABURUN İCRA DAİRESİ 2019/65 TLMT. TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI

  T.C. KARŞIYAKA ASLİYE TİCARET MAHKEMESİ BAŞKANLIĞINDAN İLAN

  Kaynağı içinde projelerle büyüyoruz

  Tunç Soyer, TARKEM Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devraldı

  Makarnalık buğday rekoltesi arttı

  Foça, yeni içme suyu hattına kavuşuyor

  Başkan Soyer Fikir Önderleri Forumu’nda projelerini anlattı

  ‘Resimli Tınılar’ Karşıyaka’da yankılandı

  Sebze Meyve Hal Fiyatları

  Ticaret Bakanlığı bilirkişilik şartlarını açıkladı

  Bayraklı’da sosyal mesafeli ‘Zumba’

  Gaziemir Belediyesi çalışanları yavru kedinin hayatını kurtardı

  Manda yoğurdu Efes Selçuk Belediye işletmelerinde

  Bornova’da güvenlik de sendikalı

  Kadın çalışanların yüzde 76’sı kurumlarına güveniyor

  Tüketicilerin hedefinde elektrikten tasarruf etmek var

  ‘Seyyar’ için ilk adım Bayraklı’da atılıyor

  KOBİ’ler için fark yaratmanın ilk şartı: Dijitalleşme

  Kriz döneminde kredi heykeltıraşlığı

  İhale Özetleri

  15 Temmuz 2020 Tarihli ve 31186 Sayılı Resmi Gazete

  Karayollarında Durum

  Yeni vak’a 11 Haziran’dan beri ilk kez binin altına indi

  Kuyumcuların umudu eylül düğünlerinde

  İzmir’de konut satışları yüzde 250,9 oranında arttı

  Döviz / Altın

  Soyer’e veda ziyareti

  TÜSİAD’dan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü açıklaması

  İnşaat sektöründe ustaların adresi

  Çin 2020’nin ilk yarısına dair dış ticaret verilerini açıkladı

  Büyükşehir’den 332 araçlık otopark

  İzmir Büyükşehir Belediyesinin gelir gider raporu açıklandı

  Maden Sektörü ilk yarı dönemde 1,85 milyar dolarlık ihracat yaptı

  Aksigorta, İzmir ve Kuzey Ege bölgesinde acente sayısını %21 artırdı

  Haziran ayında İzmir, müziği fizy’de dinledi

  Türkiye’den yurt dışına yapılan yatırımda Hollanda ilk sırada

  TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan 15 Temmuz mesajı

  Borsalarda Alım-Satım

  Aliağa 15 Temmuz şehitlerini anacak

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 15.07.2020
  Ticaret 14.07.2020
  Ticaret 13.07.2020
  Ticaret 11.07.2020
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni