• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Oğuzhan Daver ►KEYİF KÖŞESİ
12
14
16
18
25/03/2019 17:15
Çevreye, Dolayısıyla İnsana Saygılı İstenmeyen Otlardan Kurtulma Yöntemleri

Oğuzhan Daver
daveroguz@gmail.com

     Bahar geldi. Doğa uyanıyor diyeceğim, aslında hiç de uyumuyordu sadece metabolizması yavaşlamıştı, o kadar. Baharda da en hızlı koşusunu yapıyor o zaman. Bahar gelince bahçenin her köşesinde otlar bitmeye başlıyor. Aman,  bahçede 1 metrekarelik toprak için yan etkilerini bilmediğiniz tozları bahçe marketlerden alıp dökmeyin. Amerika’da o inanılmaz çim bahçelerinde kullandıkları ot öldürücü maddelerin çocuklardaki lenfomaların birinci nedeni olduğu düşünülüyor. Avrupa Parlamentosu’nda çok uğraşılmasına rağmen şimdilik kullanım tam olarak yasaklanamadı.

     Çevreye en saygılı ot temizleme yöntemi elle bu otları sökme yöntemidir. Burada en çok dikkat edeceğimiz, vücudumuzun durumudur. Yanlış pozisyonların bel fıtığına zemin hazırladığını unutmayın. Uzun süre çalışacaksanız taburede oturmak en akıllıcası olacaktır. Kadife çiçeğinin (Tagetes erecta) yakınlarında pek ayrık otu ve diğer istenmeyen otları barındırmadığını da biliniz. Daha etkili bir yöntem anneannemin yöntemi yani otların üzerine kaynar su dökmek;  bundan daha etkilisi patates, makarna, mantı haşlama suyunu sıcak olarak dökmektir. Eğer taşlı bir yolunuz varsa buradaki otlara, yukarıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz. Burada bilmemiz gereken bir şey var o da kaynar suyun bitkilerin bilhassa toprak üstünde kalan bölgelerini kurutucu etkisi olduğudur. Yine de nişastanın kimyasal ot öldürücü etkisi de yabana atılır cinsten değil.

     Aman ne olur otlardan kurtulacağım diye kendinizi, ya da çocukları haşlamayın. Daha etkili kimyasal yöntemler var. En çok kullanılan 5 litre suya 200 ml beyaz sirke koyarak seyreltin; sonra yine aynı 5 litre suya 1 kg iodlu tuzu eritin ve ölmesini istediğiniz otlara püskürtün. Bunun bir karışım olduğu için hemen yazmak istedim ama aşağıda teker teker ele alınca hiç de çevreci bir yöntem olmadığını göreceksiniz.
     Bütün bahçe dergilerinde sodyum bikarbonatın çevreye en saygılı yöntem olduğu iddia ediliyor. Gerçekten de 1 litre suya 70 gram sodyum bikarbonat koyarak karıştırın ve metre kareye 20 gram düşecek şekilde istenmeyen bitkilere püskürtün. Ne kadar çevreci de olsa sodyum bikarbonatın bir tuz olduğu çevreci de olsa fazlasının zararlı olduğunu akıldan çıkartmayın. Genel kural olarak kullanımını senede bir veya ikiyle sınırlandırın.

     Benim en çok kullandığım yöntemlerden bir tanesi istemediğim otlardan korunmak için o bölgeyi uzun süre boyasız kutu kartonlarıyla kapatıyorum. Genellikle toprağın üzerine 30 cm. kenar uzunluğu olan dörtgen bir taş konduğu zaman yaz sonunda taşı kaldırınca istenmeyen otların köklerinin yüzeye çıktığı ve çok rahat sökülür hale geldiğini görüyorum. Bu alan 1 metrekareye çıktığında köklerin sıklığı azalıyor. 1 metrekarelik alan 2 sene kapalı kaldığı zaman köklerin son derece azaldığını müşahade ediyorum. Bu yöntem sentetik, plastik ve plastifiye örtülerle yapılabilirse de ben plastiğe düşman olduğum için pek bahçeme sokmuyorum. Bunun gibi ağaç kabukları veya çakıl taşlarıyla da toprağın üzeri örtülebilmektedir.
     Hiç bilmediğim ve hiç kullanmadığım ısıl yöntemlerle yabani, istenmeyen otları yok etme yöntemi Avrupa’da yaygın. Bunun için gelişmiş aletler satılmaktadır.

     Melekotu şerbetinin (5 litre suya 500 gram kıyma yapılmış melek otunun bekletilmesiyle elde edilen)  teras, taşlı yollarda iyi sonuç verdiği söyleniyorsa da benim bu konuda bir deneyimim yok ama, ısırgan otunu seyreltmeden bitki üzerine sürmek çok etkili ama kokusunun çok hoş olmadığını söyleyeyim. (Isırgan otu şerbeti 10 litre suya 2 kilogram ısırgan yaprağı oranında ve 7 gün beklettikten sonra yapılmalıdır.)
     Beyaz sirkeyi çokça kullanmama rağmen toprağın asit derecesini iyice asit hale getireceğini unutmayın. %50’lik çözeltisini fazla cömert davranmadan kullanabilirsiniz. Aman mermer üzerine dökmeyin limon gibi asetik asıt(sirke) de mermeri aşındırır.
 Kül ve kireç bilhassa yosun oluşumunu önlemede öneririm.

     Tuz dendiği zaman eskiden işte doğal madde derdim. Şimdi de hem doğal ve hem doğa düşmanı diyorum. Kışın don olan, kar yağan bölgelerin belediyelerine bu konuda laf anlatabileceğimi zannetmiyorum ama bari siz bahçenizde kullanırsanız biraz cimri davranın. Tekrar tekrar kullanmak toprağı steril hale getiriyor. toprak solucanlarının ölmesine neden oluyor. Dolayısıyla benim bahçe felsefeme uymuyor. Hele permakültür, biokültür, ekokültür gibi yöntemlerle uyuşmadığını baştan söyleyebiliriz.

     Permakültür deyince aklıma bahçe dergilerinde çok bahsedileni “yalancı ekin” yöntemi geldi. Bu yöntemde, normal ekim zamanından 2 hafta önce toprak hazırlanır. Ve sulanır gerekli bakım yapılır. Tam ekim zamanından 1-2 gün önce çimlenmiş otlar elle sökülerek arkasından istenen ekim yapılır. Söz konusu yöntem istenmeyen otlarla savaşımda kullanılmakta bir çığır açabilirse de su kullanımın arttıracağını düşünüyorum.
     Ayrıca bir yığın blogda okuduğum sodyum kristalleri, bulaşık suyu, Arap sabunu. Javel Suyu gibi maddelerin ayrık otlarını, yabani otları öldürmediğin söyleyerek yazımı bitireyim.

     Keyifli Bahçeler.....

Önceki Yazılar :
Haberler
  Bornova’da 23 Nisan heyecanı

  Çin halısı, Türk halısını bitiriyor

  Kivi üreticilerinde Nisan soğuğu endişesi

  Şişecam ihracatta rekorlar kırmaya devam ediyor

  Ayakkabı sektörünün dev buluşması başlıyor

  Denizyolu baykuş seferleri başlıyor

  2023’te 72 Milyar $ ihracat hedefi

  İş’te Kadın İşte Kadın Zirvesi

  Yaratıcı parmaklar 23 Nisan’da yarıştı

  Elektrikli ve Hibrid araçlar testi geçti

  Alaçatı fabrika ayarlarına dönüyor

  Bayramlarını Mistral Carrera’da kutladılar

  23 Nisan İzmir’de coşkuyla kutlanıyor

  Buca’lı çocuklara başkan Kılıç sürprizi

  Masal, Narlıdere için ‘Çocuk Meclisleri’ istedi

  Dijital pazarlamaya neden mecburuz?

  Menderes’te 23 Nisan coşkusu

  19. Yüzyıl’da İzmir’deki sosyal yaşam APİKAM Kent Söyleşileri’nde masaya yatırılacak

  Başkan Batur Koltuğu minik Eliz’e emanet etti

  Karabağlar’da coşkulu 23 Nisan şenliği

  Sındır, “23 Nisan 1920’de olduğu gibi bugünde beraberliğimizi bozamayacaklar”

  Altyapımızı Bornova’ya taşımak istiyoruz

  Başarılı olacağınıza tüm kalbimle inanıyorum

  Canovate Group, rotasını savunma sanayi projelerine çevirdi

  CardFinans TarımKart sahibi çiftçilere Opet&Sunpet istasyonlarında ödeme kolaylığı

  Bayraklı’da deve güreşleri kaldırıldı!

  Başkan Selvitopu’ndan Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na geçmiş olsun ziyareti

  İhale Özetleri

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Borsalarda Alım-Satım

  Döviz / Altın

  23 Nisan 2019 Salı

  T.C. KİRAZ İCRA DAİRESİ 2018/623 ESAS TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

  T.C. MENEMEN 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN İLAN

  T.C. İZMİR 11. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN İLAN

  İZMİR 12. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN İLAN

  Karayollarında Durum

  Cari açığa Türk tütünü hamlesi

  Kiraz ihracatında hedef 200 milyon dolar

  “Çocuklarımız istikbalimizin teminatıdır”

  Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı kınandı

  Mobilyanın global oyuncusu Loda Mobilya İzmir’de

  EGSD’den vefa toplantısı

  BAYOSB’den sanayiciye yatırım desteği

  “Ay çekirdeğinde kalite düştü”

  MODEF’in yabancı ziyaretçileri memnun etti

  Tasarımın yıldızları Işık’ta buluştu

  Ankaralı iş kadınlarından İzmir çıkarması

  Rektör Budak miniklerin 23 Nisan coşkusuna ortak oldu

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.04.2019
  Ticaret 23.04.2019
  Ticaret 22.04.2019
  Ticaret 20.04.2019
  Ticaret 19.04.2019
  Ticaret 18.04.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni