• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Oğuzhan Daver ►KEYİF KÖŞESİ
12
14
16
18
03/11/2020 06:29
Çok Yıllık Bitkilerinizi, 3-4 Senede Bir Bölerek Gençleştirin

daveroguz@gmail.com

     Çok yıllık bitkiler genellikle tohum oluşturduktan sonra ölmezler. Bunlar arasında bir, iki aykırı bitki vardır. Örneğin sabır bitkisi, diğer adıyla Agave americana, Ege, Akdeniz Bölgelerinde çiçek, dolayısıyla tohum verdiği sene ölür. Agav ailesinin fertleri genel olarak monokarpiktir. Tek yıllık bitkiler ise her sene tohumdan yetişirler. Tohum verdikten sonra kururlar. Çok yıllık bitkiler, ilkbahar ve yaz aylarında soğanlarında, yumrularında, kalın boğumlu köklerinde biriktirdikleri nişastayı kullanarak zor kış şartlarında yaşamlarını devam ettirirler. Bütün savunma mekanizmalarına rağmen bir süre sonra, söz konusu bitkiler yorulurlar. Albenileri azalır. Yavaşş yavaş bitki ölebilir. Bu durumda bitki daha fazla yorulmadan bir kürek veya bel vasıtasıyla kökleriyle beraber çıkartılır. Bu arada kökleri  az zedelenmelidir.

      Çıkarttığınız bitki kökleri bölünerek, daha ufak köklü bitkiler oluşturularak gençleştirmeye gidilebilir. Nergis, zambak, süsen gibi bitkilerde soğanlar yumrular bölünerek çoğaldığından, çoğalan soğanları birbirinden ayırarak tekrar ektiğinizda bir sene sonra hemen yararını görürüz. Örneğin süsenlerimi bu sene böldüm, hatta yerim fazla olmadığı için bir kısım elde ettiğim yumruları attım. Fakat seneye aynı güzellikte süsenlerimin olacağından eminim.

     Bahçe severler belli aralıklarla bu bölme yöntemiyle bitkilerine devamlı gençlik aşısı yapabilirler. Kökleri bölme, üç, dört senede bir yapılmalıdır. Hangi mevsimde yapalım? diye soracaksanız, hemen söyleyeyim bitkisine göre değişiklik gösteriyor. Ülkemizde peyzaj mimarisinde az kullanılan tahıllar veya Agapanthus gibi Güney Afrika bitkileri, daha doğrusu Güney Yarımküre bitkileri bölündükten sonra köklerin tekrar çıkması için sıcak toprağa gereksinimleri vardır. Bu nedenle, donun olmadığı bir ilkbahar gününde bu işlemi yapabiliriz.

     Kışların çok sert geçtiği bölgelerde de ilkbahar, bitkileri gençleştirme zamanıdır. Diğerlerini sonbaharda da bölebiliriz.  Eylül, Ekim aylarında çok yıllık yıldızpatı (Aster), alev çiçeği (Phlox), güneş şapkası (Rudbeckia) gibi bitkilerinizi gençleştirebilirsiniz. Soğanlı bitkileri daha önce yazdığım gibi çiçeklerinin solmasından, yapraklarının kurumasından sonra soğanlar birbirlerinden ayrılarak çoğaltılır ve gençleştirilir. Süsenler (İris) Ağustos ayında hatta Akdeniz Bölgesinde Ekim ayına kadar gençleştirilebilirler.

     Köklü ve büyükçe bir demet oluşturmuş çok yıllık bir bitkiyi gençleştirmek için keskin bir beli ya da küreği önce bitkinin çevresine çember oluşturacak şekilde defalarca toprağa saplayın, çıkartın. Daha sonra daha derine saplayarak küreğinizin olanak verdiğince köklerinin altına kadar inmesini sağlayın ve küreği öne arkaya tartarak bitkiyi topraktan ayırın. Son merhalede ise küreğinizi bitki köklerinin altına kaydırarak tamamen kökleri topraktan ayırın ve bitkiyi topraktan çıkartın. Sonra bitkiyi bıçakla ve kürek veya belle gözünüzün kestiği kadarıyla bölün. Hemen, ayırdığınız bitkileri dikmeye çalışın. Köklerin kuruması en istemediğimiz durum olduğu için, zaman kaybetmeden dikin ve arkasından, bolca sulayın.

     Hatta ertesi günlerde de ilk canlılık belirtisi verene kadar sulamaya her gün devam edin. Süsenleri çoğaltmayı daha önce yazmıştım. Üç ya da 4 sene aynı yerde duran süsen yumruları, hem boğumlar halinde uzar, hem de çiçeklenme yetilerini kaybederler. Bunları yaba veya bel aracılığı ile çıkartıp, üzerlerinde yaprak olmayan boğumları kesip atın. Ayrıca yaprakların hepsini ortalarından kesin. ardından üzerinde yaprak olan her boğumu da birbirlerinden ayırın. Elinizdeki yumruları yarısı toprak üstünde kalacak şekilde istediğiniz yerlere ekiniz. Bazı bahçıvanlar yumruları sadece en üstlerinde çok az kısmı toprak üstünde kalacak şekilde toprağa gömerler.

     Her bitki bölme yöntemine iyi cevap veriyor mu? Genellikle veriyor ama, haseki küpesi (Aquilegia) ve otsu şakayıkları (Paeonia) bölmek ve gençleştirmek oldukça zordur. Haseki küpeleri yukarıda bahsettiğim gibi topraktan çıkarıp tekrar dikince neredeyse tamamı ölüyor. Allahtan bol ürettikleri tohumlar vasıtasıyla zaten hızla çoğalıyor. Otsu şakayıklarda ise bitkiyi öldürmeden gençleştirme olasılığınız bir az daha fazla. Hemen belirteyim ben hiç bir şakayığımı gençleştirmeye çalışmadım. Bunun en önemli nedeni şakayıklar rahatsız edilmeye hiç gelemezler. Cömert bir bitki ailesi olan şakayıklar, yıllarca çiçeklenme yetilerini kaybetmeden yaşarlar. Soz konusu bitkilerin topraktan çıkarılmamasının  en önemli nedeni, şakayık kökleri inanılmaz derece gevrek oluyor bundan dolayı da çok rahat kırılıyorlar.

     Ayırdığınız bitki bölümlerinin tutması için tekrar ektiğiniz zaman, her ayırdığınız bölümde en az 3 göz ya da tomurcuk gözükmeli, köklerin üzerine örttüğünüz toprak 3 cm.’den fazla olmamalıdır. Ayrıca ektiğiniz yeni bitki diğer bitkilere en az bir metre uzaklıkta olmalıdır, çünkü şakayıklar rekabeti hiç sevmezler. Topraktan çıkarırken bitkinin çevresini iyice kazarak ortasındaki havuca benzer ana kökü de kırmadan çıkartmak gerekir. Siz siz olun şakayıkları yerlerinden oynatmayın. Size bahçemdeki otsu şakayık bitkisinin çiçeğini ve geçen haftadan yayınlayamadığımız Dilek yarımadasından mantarların sihirli görüntüleriyle baş başa bırakayım.

     Korona vakaları önümüzdeki günlerde artacağa benziyor. El temizliğine, maske takmaya, toplumsal mesafeye dikkat edin. Ayrıca elinizi ağzınıza, burnunuza götürmeyin.

     Keyifli Bahçeler...

Önceki Yazılar :
Haberler
  Aralık ayının ilk gününde 190 kişi yaşamını yitirdi

  Kombine taşımacılık ekonomiye değer kattı

  396 KOBİ’ye dijitallesme için 158 milyon TL destek

  EGİAD’da aday Avni Yelkenbiçer

  Kültür harcamaları yüzde 4,7 arttı

  “Su ürünleri üretimimiz yüzde 511 arttı”

  İSO Türkiye imalat PMI Kasım ayında 51,4 oldu

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  Kısa çalışma ödeneği süresi uzatıldı

  ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ ALINACAKTIR

  MEDREG’de görev değişimi

  Duayen gazeteci Yurdakul Fincancıoğlu hayatını kaybetti

  Bornova doğal tarımda marka kent olacak

  Sevk Sonrası Reeskont Kredisi ile ihracatçılarımıza rahat nefes

  “Düzenlemeler büyümeye odaklanmamızı sağlayacak”

  Konak Belediyesi’nden Pandemi kararları

  Güngören Caddesi, Narlıdere’nin çekim merkezi olacak

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden genel sanat yönetmeni ilanı

  “Pandemi tarımda bağımsızlık kavramını ortaya çıkardı”

  “Türkiye, Ege Bölgesi’ni gıda üssü olarak görmeli”

  “Depremzede esnafa da destek olacağız”

  Çeşme Belediyesi’nden karantinadaki ailelere ücretsiz yemek servisi

  219 depremzedeye ücretsiz eşya depolama hizmeti

  İZSU’dan yatırım hamlesi; 2021’de 45 şantiyede proje yürütülecek

  EGİAD, pandemide gelir kaybına uğrayan üyeleri için kolları sıvadı

  E-imza son çeyrekte yüzde 6 arttı

  Türkiye’nin Android 9.0 sürümüne sahip ilk pos cihazı: Beko 400 TR

  AXA Sigorta’nın iyi yaşam uygulaması AXAFit yenilendi

  Paşabahçe mağazaları ile “kahve bahane”

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni yasakları açıkladı

  Buca Belediyesi kentte ve kırsalda mama desteğini artırdı

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Karabağlar Belediyesi ‘e-devlet’te

  Tenis Turnuvası eğitime destek oldu

  CMS markalaşma tecrübesini paylaştı

  İhale Özetleri

  01 Aralık 2020 Tarihli ve 31321 Sayılı Resmi Gazete

  Karayollarında Durum

  Toplam vak’a sayısı 500 bini geçti

  İZMİR GENÇLİK ve SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜNDEN KİRALIK TAŞINMAZLAR

  Küresel kırılganlığa yerelden çözüm arayışı

  GSHY üçüncü çeyrekte %6,7 büyüdü

  Dış ticaret açığı %34,4 arttı

  H-ÜFE yıllık %20,40 aylık %1,14 arttı

  “Covid-19 aşısının taşınması ve saklanmasına hazırız”

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  “Değişimi fırsata çevirmeliyiz”

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.12.2020
  Ticaret 01.12.2020
  Ticaret 30.11.2020
  Ticaret 28.11.2020
  Ticaret 27.11.2020
  Ticaret 26.11.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni