• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Oğuzhan Daver ►KEYİF KÖŞESİ
12
14
16
18
03/11/2020 06:29
Çok Yıllık Bitkilerinizi, 3-4 Senede Bir Bölerek Gençleştirin

daveroguz@gmail.com

     Çok yıllık bitkiler genellikle tohum oluşturduktan sonra ölmezler. Bunlar arasında bir, iki aykırı bitki vardır. Örneğin sabır bitkisi, diğer adıyla Agave americana, Ege, Akdeniz Bölgelerinde çiçek, dolayısıyla tohum verdiği sene ölür. Agav ailesinin fertleri genel olarak monokarpiktir. Tek yıllık bitkiler ise her sene tohumdan yetişirler. Tohum verdikten sonra kururlar. Çok yıllık bitkiler, ilkbahar ve yaz aylarında soğanlarında, yumrularında, kalın boğumlu köklerinde biriktirdikleri nişastayı kullanarak zor kış şartlarında yaşamlarını devam ettirirler. Bütün savunma mekanizmalarına rağmen bir süre sonra, söz konusu bitkiler yorulurlar. Albenileri azalır. Yavaşş yavaş bitki ölebilir. Bu durumda bitki daha fazla yorulmadan bir kürek veya bel vasıtasıyla kökleriyle beraber çıkartılır. Bu arada kökleri  az zedelenmelidir.

      Çıkarttığınız bitki kökleri bölünerek, daha ufak köklü bitkiler oluşturularak gençleştirmeye gidilebilir. Nergis, zambak, süsen gibi bitkilerde soğanlar yumrular bölünerek çoğaldığından, çoğalan soğanları birbirinden ayırarak tekrar ektiğinizda bir sene sonra hemen yararını görürüz. Örneğin süsenlerimi bu sene böldüm, hatta yerim fazla olmadığı için bir kısım elde ettiğim yumruları attım. Fakat seneye aynı güzellikte süsenlerimin olacağından eminim.

     Bahçe severler belli aralıklarla bu bölme yöntemiyle bitkilerine devamlı gençlik aşısı yapabilirler. Kökleri bölme, üç, dört senede bir yapılmalıdır. Hangi mevsimde yapalım? diye soracaksanız, hemen söyleyeyim bitkisine göre değişiklik gösteriyor. Ülkemizde peyzaj mimarisinde az kullanılan tahıllar veya Agapanthus gibi Güney Afrika bitkileri, daha doğrusu Güney Yarımküre bitkileri bölündükten sonra köklerin tekrar çıkması için sıcak toprağa gereksinimleri vardır. Bu nedenle, donun olmadığı bir ilkbahar gününde bu işlemi yapabiliriz.

     Kışların çok sert geçtiği bölgelerde de ilkbahar, bitkileri gençleştirme zamanıdır. Diğerlerini sonbaharda da bölebiliriz.  Eylül, Ekim aylarında çok yıllık yıldızpatı (Aster), alev çiçeği (Phlox), güneş şapkası (Rudbeckia) gibi bitkilerinizi gençleştirebilirsiniz. Soğanlı bitkileri daha önce yazdığım gibi çiçeklerinin solmasından, yapraklarının kurumasından sonra soğanlar birbirlerinden ayrılarak çoğaltılır ve gençleştirilir. Süsenler (İris) Ağustos ayında hatta Akdeniz Bölgesinde Ekim ayına kadar gençleştirilebilirler.

     Köklü ve büyükçe bir demet oluşturmuş çok yıllık bir bitkiyi gençleştirmek için keskin bir beli ya da küreği önce bitkinin çevresine çember oluşturacak şekilde defalarca toprağa saplayın, çıkartın. Daha sonra daha derine saplayarak küreğinizin olanak verdiğince köklerinin altına kadar inmesini sağlayın ve küreği öne arkaya tartarak bitkiyi topraktan ayırın. Son merhalede ise küreğinizi bitki köklerinin altına kaydırarak tamamen kökleri topraktan ayırın ve bitkiyi topraktan çıkartın. Sonra bitkiyi bıçakla ve kürek veya belle gözünüzün kestiği kadarıyla bölün. Hemen, ayırdığınız bitkileri dikmeye çalışın. Köklerin kuruması en istemediğimiz durum olduğu için, zaman kaybetmeden dikin ve arkasından, bolca sulayın.

     Hatta ertesi günlerde de ilk canlılık belirtisi verene kadar sulamaya her gün devam edin. Süsenleri çoğaltmayı daha önce yazmıştım. Üç ya da 4 sene aynı yerde duran süsen yumruları, hem boğumlar halinde uzar, hem de çiçeklenme yetilerini kaybederler. Bunları yaba veya bel aracılığı ile çıkartıp, üzerlerinde yaprak olmayan boğumları kesip atın. Ayrıca yaprakların hepsini ortalarından kesin. ardından üzerinde yaprak olan her boğumu da birbirlerinden ayırın. Elinizdeki yumruları yarısı toprak üstünde kalacak şekilde istediğiniz yerlere ekiniz. Bazı bahçıvanlar yumruları sadece en üstlerinde çok az kısmı toprak üstünde kalacak şekilde toprağa gömerler.

     Her bitki bölme yöntemine iyi cevap veriyor mu? Genellikle veriyor ama, haseki küpesi (Aquilegia) ve otsu şakayıkları (Paeonia) bölmek ve gençleştirmek oldukça zordur. Haseki küpeleri yukarıda bahsettiğim gibi topraktan çıkarıp tekrar dikince neredeyse tamamı ölüyor. Allahtan bol ürettikleri tohumlar vasıtasıyla zaten hızla çoğalıyor. Otsu şakayıklarda ise bitkiyi öldürmeden gençleştirme olasılığınız bir az daha fazla. Hemen belirteyim ben hiç bir şakayığımı gençleştirmeye çalışmadım. Bunun en önemli nedeni şakayıklar rahatsız edilmeye hiç gelemezler. Cömert bir bitki ailesi olan şakayıklar, yıllarca çiçeklenme yetilerini kaybetmeden yaşarlar. Soz konusu bitkilerin topraktan çıkarılmamasının  en önemli nedeni, şakayık kökleri inanılmaz derece gevrek oluyor bundan dolayı da çok rahat kırılıyorlar.

     Ayırdığınız bitki bölümlerinin tutması için tekrar ektiğiniz zaman, her ayırdığınız bölümde en az 3 göz ya da tomurcuk gözükmeli, köklerin üzerine örttüğünüz toprak 3 cm.’den fazla olmamalıdır. Ayrıca ektiğiniz yeni bitki diğer bitkilere en az bir metre uzaklıkta olmalıdır, çünkü şakayıklar rekabeti hiç sevmezler. Topraktan çıkarırken bitkinin çevresini iyice kazarak ortasındaki havuca benzer ana kökü de kırmadan çıkartmak gerekir. Siz siz olun şakayıkları yerlerinden oynatmayın. Size bahçemdeki otsu şakayık bitkisinin çiçeğini ve geçen haftadan yayınlayamadığımız Dilek yarımadasından mantarların sihirli görüntüleriyle baş başa bırakayım.

     Korona vakaları önümüzdeki günlerde artacağa benziyor. El temizliğine, maske takmaya, toplumsal mesafeye dikkat edin. Ayrıca elinizi ağzınıza, burnunuza götürmeyin.

     Keyifli Bahçeler...

Önceki Yazılar :
Haberler
  CUMMİNS MOTORLU OTOBÜSLER İÇİN MOTOR YENİLEŞTİRME MALZEMELERİ ALIMI

  GENEL YEPIM, ONARIM ve TADİLAT İŞLERİ YAPTIRILACAK

  T.C. DİKİLİ (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞUNDAN AÇIK ARTIRMA İLE TAŞINMAZ SATIŞI

  Yıllık enflasyonda % 18,95’lik artış

  EİB’ten Temmuz ayında 1 milyar 238 milyon dolarlık ihracat

  İkinci el araç piyasasında daralma devam ediyor

  Borcunu peşin ödeyenlere yüzde 90 avantaj

  Çelik üretiminde dünya daralırken Türkiye büyüdü

  Metro için ilk ihale 9 Ağustos’ta

  Urla Birgi’de çıkan yangın kısa sürede söndürüldü

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  “Sizi kendi kaderinizle baş başa bırakmayacağız”

  Yudum Egemden Lezzetine dünyanın saygın yarışmalarından 3 ödül

  12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı yatakhane bakım ve onarımı yaptıracak

  Küresel reklam pazarı 1 trilyon doları aştı

  Hedefte avrupa birliği projeleri var

  Oyun sektörüne kitle fonlaması dopingi

  Cobot’lar KOBİ’lerin otomasyon yatırımlarını kolaylaştırıyor

  14. Türkiye Tiyatro Buluşması Efes Selçuk’ta başladı

  SunExpress’ten yangın bölgelerine yardım

  Milyonlarca genci, mobil uygulama geliştirme alanında kariyer fırsatı bekliyor

  Mersin Büyükşehir Belediyesi çocuk oyun grubu satın alacak

  Tüm ekipler ve vatandaşlar seferber oldu Sarnıç yangını büyümeden söndürüldü

  Narlıdere’nin dönüşüm projesine Bakanlık onayı

  Konutta Satışlar arttı fiyatlar yükselmeye devam ediyor

  Bornova’dan Marmaris’e yardım eli

  EÜTF ve EÜTF Hastanesinin Covid-19 Pandemi Raporu kitaplaştırıldı

  “Kıyıdan Kıyıa Türkiye-Yunanistan Film Festivali” Çeşme’de gerçekleşecek

  EGOD ile Ekonomi Üniversitesi’nden işbirliği

  “Çobanlar ormanın tabi koruyucusudur”

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Kadıköy Belediyesi güneş enerji santrali satın alacak

  Bayraklılı öğrencilere YKS desteği

  Rüzgar ve güneş enerjisinden elektrik üretim payı 3 kat arttı

  Çeşme’nin suyu yolda

  Çeşme’nin kuş gözlem parkı’nda temizlik seferberliği

  Manavgat’ın yaraları birlikte sarılıyor

  Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü araç kiralama hizmeti alacak

  BİNA DIŞ CEPHE ve ÇATI YALITIMI İŞLERİ YAPTIRILACAK

  KAZAN DAİRESİ DOĞALGAZ TADİLATI YAPIM İŞİ

  İhale Özetleri

  03 Ağustos 2021 Tarihli ve 31557 Sayılı Resmî Gazete

  Karayollarında Durum

  Aktif vka’a sayısı 253.454’e yükseldi. Vak’a test oranı da %8,47’ye çıktı

  ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ ALINACAK

  Temmuz’da ihracat 16,4 milyar dolar

  Yangın söndürme çalışmaları sürüyor

  İSO Türkiye İmalat PMI Temmuzda 54,0’e yükseldi

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.08.2021
  Ticaret 03.08.2021
  Ticaret 02.08.2021
  Ticaret 31.07.2021
  Ticaret 30.07.2021
  Ticaret 28.07.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni