• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Oğuzhan Daver ►KEYİF KÖŞESİ
12
14
16
18
23/02/2021 06:19
Kışın ortasında ancak kauçuk, Afrika Menekşesi ve kaktüs çoğaltılır -2

daveroguz@gmail.com

     Bu sabah cep telefonumu kaybedince size çektiğim resimlerden de oldum. Aklınızda olsun cep telefonunuzu kaybederseniz, hemen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunu (120) arayarak telefonunuz kapalı değilse yerini lokalize ettirebilir, kullanıma kapattırabilirsiniz. Arkasından, servis sağlayıcınıza ve polise başvurmanız, gerekli zabıtları tutturmanız yerinde olacaktır.

     Geçen hafta, İstanbul'da yüklü miktarda kar yağınca, benim bahçemde 3 tene servi ağacı kırıldı. Ne mutlu kimsenin başına düşmedi. Bundan dolayı, tehlikeli olan diğer iğne yapraklı ağaçları da kesmek gerekiyor. İğne yapraklı ağaçları hele de büyümüşlerse, kendi isteğinize göre kesemiyorsunuz. Önce Orman Bölge Müdürlüğünden sonra da, belediye park ve bahçeler müdürlüğünden izin almanız gerekiyor. Ağaç kendi araziniz içinde, can ve mal güvenliğini tehlikeye atıyor bile olsa, ağaç canlı ise kesmiyorlar.

     Bana, tehlikeli olduğu için kestirmeye çalıştığım ağaç için gerekli izinleri almama rağmen "Beşiktaş Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nden" ağaç düşsün, duvarınız bile çökse bile bizim için önemli değil denildi. Diğer taraftan, evimin karşısında yeşil alanda, kardan hemen önce inanılmaz güzel bir şekilde açan badem ağacı kardan neredeyse kökünden sökülecek şekilde eğildi. Yer yer dalları kırıldı. Belediyenin bahçıvanları gelerek, güzel bir şekilde budayıp ağacı şimdilik kurtardılar. Biliyorsunuz Prunus cinsi olan ağaçlar, budanmayı pek sevmiyorlar. Gülgiller ailesinden olan "Prunuslar", kayısı, erik, şeftali, kiraz, vişne, bademi içinde barındırıyor. Bu ağaçları ancak yaprakları döküldükten sonra budamak gerekiyor. Budadığınız dalların çapı 4 cm.'yi geçmemelidir. Aksi durumda klok hastalığı oluşuyor.

     Ağaç tomurcuklanma başladıktan sonra budanınca, önemli miktarda özsuyundan kaybediyor. Kesi yerinde beyaz, bazen siyah renkte sıvının aktığına şahit oluyorsunuz. Özsuyunun kaybolması, ağaçlarda klok hastalığı (yaprak kıvırcığı hastalığı) oluşturuyor. Bunu önlemek için su bazlı boya, camcı macunu ya da mastik denilen camcı macunu kıvamında macunlar kesi bölgesine sıvanıyor. Hastalığı önlemek veya tedavisi  için, Bordo bulamacını dallara ve yapraklara püskürtme  şimdiye kadar bilinen en etkili yöntemdir. Son zamanlarda şahit olduğum gariplikler bu kadarla sınırlı.

     Son olarak başınızı fazla ağrıtmadan belirteyim,  badem ağaçlarının çiçekleri -3 derecede yanıyorlar, genç meyveleri de -1 derecede ölüyorlar. Birkaç hafta önce yazmıştım. Bademi de, elma, armut gibi evinizin güney-batı yönüne bakan duvarınıza bitişik U ya da V, hatta yelpaze şeklinde budayarak duvarınızı örtebilirsiniz. Bu durumda soğuk bir  gölgede yaşasanız bile sahip olduğunuz birkaç ağacı örtülerle sararak koruyabilirsiniz.  Aslında bu hafta size Afrika menekşesi ve yılbaşı kaktüsünün çoğaltılmasını ballandıra ballandıra anlatacaktım. Hele yılbaşı kaktüsü, 1 ay önce baştan aşağı kırmızı çiçeklere bürünmüştü. Bu anı size telefonumu kaybettiğimden gösteremediğim  için gerçekten üzgünüm.

     Yılbaşı kaktüsü (Schlumbergera)  ile ilgili derli toplu bir yazı yazmak isterdim ama, şimdilik  bu bitkiden çelik almayı anlatayım.Tohumdan çoğaltmanın bayağı zor olduğunu biliyorum. Buna karşılık bu mevsimde çelikle çoğaltmak çok kolay. Bazen saksıdaki kaktüs boğumlarının dibinde bilhassa yaz sonunda, ufak köklerin büyümeye başladığını görebilirsiniz. Bu durumda zaten işiniz çok kolay; bu köklerin hemen altından boğumların en dar yerinden keserek ekebilirsiniz. Köklerin olmadığı durumda ise, 2'şer bölümlü tek boğumlu olarak bitkiyi kesip, bol kumlu, çakıllı toprağa ekmeniz durumda, 2-3 haftada kökler oluşmaya başlayarak, filizlenmeyi rahatlıkla görebilirsiniz. Yılbaşı kaktüslerinin Brezilya kıyı dağlarında yaşadığını genellikle susuzluktan da, suyun içinde yüzmekten de hoşlanmadıklarını belirteyim.

     Çoğaltma zamanı gelen diğer bir ev bitkisi de Afrika menekşesidir. Afrika menekşeleri (Saintpaulia) yaşlanmaya başlayınca yaprak sayısı da artar. Ne yazık ki yaprak sayısı artınca, çiçek verimliliği azalmaya başlar. Bu durumda hemen yaprak çeliği alarak, bitkinizi bir anlamda klonlamanızı öneririm. Bunun için keskin bir bistüri, traş bıçağı, maket bıçağı yada keskin bir bıçakla orta büyüklükte bir yaprağı sapı uzunluğu  3-4 cm. olacak şekilde kesiniz. Arkasından, yaprak köküne kadar su dolu bir bardağa koyunuz.

     Suyun içine suyun devamlı berrak kalması için ufak bir  odun kömürü parçası atmayı önerenler varsa da, burada en önemli şeyin üzerini şeffaf bir naylonla kapamak olduğudur. Odun kömürünün, fidanları bilhassa mantar hastalıklarından koruduğu söylenir. Bir kaç hafta sonra yaprak sapından köklerin çıktığını göreceksiniz. Bu durumda yaprağı hafif kumlu, gübreli, kompostlu karışıma ekerek, 20 derece sıcaklıkta bir alanda tutmanızı öneririm. Daha sonra bitki büyümeye başlayınca ana yaprağı kesebilirsiniz. Ana yaprak, zaten çürüyerek kıvrılmaya başladığından bir müddet sonra kesmek gerekiyor.

     Keyifli Bahçeler...

Önceki Yazılar :
Haberler
  Vak’a/test oranı %8,75’e çıktı

  İhracatta Şubat rekoru kırıldı

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  TEPE Şubat’ta 1,3 puan geriledi

  OİB’den Güney Afrika’ya dijital ticaret atağı

  Sürdürülebilir Büyüme Programı’na seçilen sosyal Start-Up’lar belli oldu

  Enginar üretici destek bekliyor

  Yok olan atalık tohumlar Can Yücel Tohum Merkezi’nde korunacak

  Metro Türkiye ve NielsenIQ’den restoranlara ve otellere rehberlik edecek çalışma

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Yamanlar Sanatoryumu teklifi reddedildi

  Şubat ayına ilişkin kısa çalışma ve işsizlik ödemeleri 5 Mart’ta

  Konak’ın okulları eğitime hazır

  Bir ayda 70 bin 587 konut satıldı

  2021’de E-ihracat zirve yapacak

  AssisTT bir kez daha dünyanın en iyi çağrı merkezi oldu

  Başkan Arda’dan asılsız iddialara belgeli yanıt

  Çelikte ihracat ve ithalat Ocak’ta azaldı

  Isı kaybı ölçüm ekibi İzmir’de

  Karşıyaka, Girişimcilik Merkezi’ne kavuştu

  İzmir Zirai Karantina Müdürlüğü laboratuvar malzemesi satın alacak

  Türkiye’nin 2020 Libya ihracatı 1,6 milyar dolar

  “Büyük veri”nin önemi, önümüzdeki yıllarda artacak

  Aydın: YEKA sistemi rasyonel fiyat oluşumuna imkan tanıyacak

  Koç Holding, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin Nesiller Boyu Aşitlik Forumu’nda

  Sanal turizm fuarı turizmciyi memnun etti

  ÇATOD turizmde dijital dönüşümü başlattı

  Esnaf kesimini sevindiren kararlar

  E-ihracat küresel pazar yerleriyle yükselişte

  Cumhurbaşkanı: Kontrollü normalleşmeyi başlatıyoruz

  İzciler kamp özlemini evlerde giderdi

  “Biz hukuktan yanayız”

  DEÜ Tıp Fakültesi 43. kuruluş yılını kutladı

  YTÜ teknopark şirketlerinden SNI, 2020’de yüzde 50 büyüdü

  İBB Satınalma Dairesi Başkanlığı tek kullanımlık malzeme satın alacak

  “2023 Yılı hedefimiz 5000 kişilik istihdam”

  100 milyon TL’lik fon girişimcileri bekliyor

  Tüketim çılgınlığına karşı 228 giysilik özel koleksiyon

  Bilet satışları ara tatil döneminde geçen yıla göre yüzde 60 azaldı

  Buca Belediyesi’ne “Yılın Partner Şehri” ödülü

  Dokuz Eylül Üniversitesi bina güçlendirme işi yaptıracak

  Baharın müjdecisi leylekler Efes Selçuk semalarında

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Yurtiçi ve Yurtdışı Alım-Satım-İş Teklifleri

  Start-up’larla ekonomiye can vermek

  İhale Özetleri

  02 Mart 2021 Tarihli ve 31411 Sayılı Resmi Gazete

  01 Mart 2021 Tarihli ve 31410 Sayılı Resmi Gazete 1. Mükerrer

  Karayollarında Durum

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 03.03.2021
  Ticaret 02.03.2021
  Ticaret 01.03.2021
  Ticaret 27.02.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni