• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Oğuzhan Daver ►KEYİF KÖŞESİ
12
14
16
18
18/05/2021 06:18
Saksı, Kutu ve Sandıklarda Bahçıvanlık

daveroguz@gmail.com

     Günün birinde oturduğumuz şehirlerin endemik bitkilerini, ya da bir az alçak gönüllü olalım, sadece o şehrin coğrafyasının bitkilerini satan fidanlıklar kurulur mu? Ne dersiniz? Bugün sizle bahçemde bulduğum, kuşlarla, rüzgarla ya da başka nedenlerle taşınmış ve sökmeye kıyamadığım bitkilerin fotoğraflarıyla başlayayım dedim. Yer darlığı nedeniyle hepsini aynı çerçeveye yerleştirmeye çalıştım.Bunlardan sol üstteki bir türlü yok edemediğim mor çiçekli, böcek kokusuna benzettiğim kokuya sahip bir sardunya ailesi ferdi:

     Geranium purpureum (Vill). Onun hemen yanında sarımsak otu veya sarımsak hardalı,  Alliaria petiolata (M. Bieb). Alttaki sırada solda Anemone nemorosa (beyaz rüzgar gülü), sağda ise Cardamine bulbifera (dişlikök veya mercankök). Devamlı bu satırlarda egzotik bitkilerden söz açıyoruz. Uzak diyarların, kah yağmur ormanlarının, kah çöllerin, kah soğuk ülkelerin bitkilerini bahçemize getirerek, o uzak ülkelerden esintilerini yanıbaşımıza taşıyoruz. Doğal olarak egzotizm derecesi arttıkça bitkilerin hayatta kalmaları da zorlaşıyor. Düşünsenize bu kış normalden biraz fazla soğuk yapınca, çok da kırılgan olmayan Bodrum papatyalarının bir çoğunu kaybettim.

     Geçen senelerde, bahçemde çok istediğim ve sevdiğim halde Tetrapanax, Gunnera, Petasites japonicus’ları en fazla 1 sene yaşatabildim. Bu sene pandemiden mi bilemiyorum? Daha çok, tohumdan bitki yetiştirmeye önem veriyorum. Daha bir, kendi öz kaynaklarımı kullanıyorum desem yeridir. Bu bağlamda daha saksılara, tarhlara, teraslara önem verdim  sanki. Yeri kısıtlı olanlar saksılarda, büyük tahta sandıklarda, teneke kutularda pekiyi ala kendilerine cennetten bir köşe oluşturabilirler. Hatta böyle bir bostan bile meydana getirebiliriz.

     Anneannemin balkonda yetiştirdiği domateslerin kokusunu aradan yıllar yıllar geçmesine rağmen unutamadım. Hemen söyleyeyim, doğal olarak kısıtlı yerde, doğal gübre atarak ailenizin tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceğinizi hayal etmeyin. Ama kopardığım ilk anda, bir sebzenin de kokusunu hiç bir şeye değişmem. Bu arada çocuğunuz sebze pek sevmiyor mu? Her zaman dediğim bir şey var. Çocuklarınız bir kere bahçenizde ya da saksıda, kabak veya patates yetiştirdiği zaman, kolay kolay   mızmızlık ederek tabağında kabak veya patates yemeği bırakmaz.

     Balkonda dar alanda bir şeyler yetiştirecekseniz, ufak noktalara dikkat etmek gerekecektir. Sebzelerinizin benim bildiğim kadar hepsi, güneşi severler. Belki salatalığı biraz gölge sever diye ayırabiliriz. Hemen belirteyim, toprağı kurutan fazla sıcaklıklar ve rüzgarlar yemek için yetiştirdiğiniz bitkileriniz için tehlike oluşturabilirler. Tehlikeli kurumalardan sebzeleri, özellikle de köklerini korumak için en az 25 cm derinlikte saksılar kullanmanız gerekir.

     Unutmayalım sebzelerinizin kökleri, ortalama 20-25 cm.’e kadar derine iner; bir o kadar da genişliği olur. Bu saksılara, tanklara ya da tenekelere, bolca kompost ve gübreli toprak da koymayı unutmayalım çünkü, sebze ve meyveler obur bitkilerdir. Tam unutuyordum, baharlı bitkileri de ekmeyi aman ihmal etmeyin. Kekik, zahter, adaçayı, biberiye, tanklara  ve saksılara o kadar güzel gider ki. Bakın bir de ne diyeceğim. Defne koymayı fazla düşlemeseniz derim; hem çok yer kaplıyor, hem de tam bir ağaç. Bunları göze alarak ekin.

     Balkonunuzda, terasınızda bulunan tenekelere, saksılara, tanklara turp gibi kök-sebzeler dışındakileri fide olarak ekin. Kök-sebzeleri ekmeyin demiyorum. Bunları, diğer fideler gibi kökleyerek oradan oraya pek taşıyamazsınız. Diğer fideleri de dikerken çok genç, çok körpe olmamalarına dikkat edin. Daha önce salyangoz ve sümüklüböceklerin yaşlandıkça,  fidanlara dokunmadıklarını söylemiştim. Özellikle evinizin sıcak yönlere bakan bölgelerinde bulunuyorlarsa, bitkileri bolca sulamak gerektiğini burada bir daha söylemeliyim. Toprakları çok hızlı olarak kuruyorlar.

     Fidanlarınızı soğuk hava akımlarına karşı korumak için ise, Nisan ayından  önce tohumlarından yeni çıkmış bitkiciklerinizi adı geçen yerlere ekmeyin. Kabak, balkabağı, domat gibi hızlı büyüyen bitkileri budayarak meyvelerinin daha gösterişli olmalarını sağlarsınız. Biber ve patlıcanların ise daha çabuk çiçeklenmesini budayarak sağlamanız mümkün ama, bunların çiçek sayısı daha az olacaktır. Baharlı yani, aromatik bitkilerinizin yanında kolayca, çilek, sırık fasulyesi, domates, kabak ve marul da kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Bunlar sınırlı alanlarda yetişen ilk aklıma gelen yenebilen bitkilerdir.

     Bu haftaki ikinci fotoğrafımızı, ortaokul, lise ve üniversiteden arkadaşım Dr. Ender Berke, Heybeliada’dan yolladı. Üzerinde yağmur damlalarıyla bir laden (Cistus incanus) bütün güzelliklerini ortaya çıkartmış. Kuraklığa son derece dayanıklı olan laden saksıda, tahta kutularda, taş bahçelerde yetiştirilmeye son derece dayanıklıdır.

     Ender kardeşime bu fotoğrafı için çok teşekkür ediyorum. Yazıyı sonlandırmadan, ufak bir şey eklemek isterim. Yabancı dergilerde masa şeklinde bitki ekilecek ayaklı masacıklar görüyorum. Görünüş olarak güzel gözükselerde, tahta olanların bir, bilemediniz 2 seneden fazla dayanabileceklerini düşünemiyorum. Plastik olanları ise, plastikten nefret ettiğim için aklıma bile getirmek istemiyorum.

     Keyifli bahçeler ama, bu seferlik keyifli balkonlar ve pencere önleri de desem yerinde olacak....

Önceki Yazılar :
Haberler
  GÜZELBAHÇE BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN KİRALIK TAŞINMAZ

  ALÜMİNYUM KONSTRÜKSİYONLU ÇADIR ALIMI

  VETERİNER SARF MALZEMELERİ ALIMI

  TEMİZLİK MALZEMELERİ ALIMI

  ATM YERİ KİRAYA VERİLECEKTİR

  BİNA İNŞAATI YAPTIRILACAK

  SAHA İŞLERİ YAPTIRILACAK

  İhale Özetleri

  21 Haziran 2021 Tarihli ve 31518 Sayılı Resmî Gazete

  Karayollarında Durum

  Günlük vak’a sayısı 5 bine doğru gerilemeye devam ediyor

  20 Haziran 2021 Tarihli ve 31517 Sayılı Resmî Gazete

  Günlük vak’a ve iyileşmede azalma devam ediyor. Aktif vak’a yükselişte

  Çeyiz alışverişi ham maddeye takıldı

  OSB’deki ilk atık su arıtma tesisi İzmir’de

  Salgında ‘Mavi Yolculuk’la denizde ev similasyonu

  E-skuter, artık PTT dağıtım hizmetlerinde kullanılacak

  ÇKS kaydı için son gün 30 Haziran 2021

  AmCham Türkiye Başkanlığına Tankut Turnaoğlu seçildi

  Tüpraş’ta, emniyetli çalışma için robotlar iş başında

  Foça’ya İZDENİZ ile yaz seferleri başladı

  Kültürpark planı koruma kurulu’nda

  “İş dünyası için gereken tedbirleri gereken zaman diliminde alacağız”

  “Atık su arıtma tesislerimizin sayısını, 3 yıl içinde 68’den 93’e çıkarıyoruz”

  Başkan Sandal’dan vatandaşlara müjde!

  Kiraz’daki üreticilere 333 ton kuzu büyütme yemi hibe edildi

  Sanayicinin rotası; Yeşil Sanayi

  Engelleri aşa aşa geliyor; Hedef 5’inci şampiyonluk

  Sutec, tekstil sektörüne dijital baskıda yüksek hız ve verimlilik getiriyor

  BEYMEN’den Bodrum’a yeni bir mağaza: BEYMEN Resort Mandarin Oriental

  TCDD Genel Müdürlüğü giyim eşyası satın alacak

  İş Bankası’ndan çevreye bir destek daha

  Karşıyaka’ya iş dünyasından tam destek

  Küçük üreticinin zeytinyağı markalaşacak

  Borsalarda Alım-Satım

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  BESİAD Başkanı İpek: Alışverişimizi esnafımızdan yapalım

  Şifre saldırılarından korunmak için 5 önemli adım

  Başkan Batur projeleri meclis üyelerine tanıtıldı

  Hacettepe Üniversitesi kit ve kit karşılığı cihaz satın alacak

  Sesli kimlik avı dolandırıcılarına dikkat!

  Uzundere Meydan Projesi başladı

  Yeni nesil teknolojilerle filo yönetimi 2.0

  Karşıyaka’da Türkiye’ye örnek iş birliği

  Nar Çiçekleri’nde mezuniyet çoşkusu

  Buca Belediyesi’nin 8 merkezinde 32 farklı kurs

  Diyarbakır Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü karayolu işleri yaptıracak

  İhale Özetleri

  19 Haziran 2021 Tarihli ve 31516 Sayılı Resmî Gazete

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.06.2021
  Ticaret 19.06.2021
  Ticaret 18.06.2021
  Ticaret 17.06.2021
  Ticaret 16.06.2021
  Ticaret 15.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni