• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Oğuzhan Daver ►KEYİF KÖŞESİ
12
14
16
18
11/11/2019 13:56
Toprak Örtüsü: Yaprağını Döken Ağaçların Dal Parçaları

Oğuzhan Daver
daveroguz@gmail.com

     Akbabalar olmasa, doğada ölen hayvan leşleri etrafa hastalık saçarlardı. Mantarlar da, ağaç ve bitki kalıntılarını sindirir ve yok ederler. Geçen hafta bitkisel örtülerden bahsetmiştim. Bu yazıda buna benzer başka bir örtüden bahsedeceğim. Bu nisbeten yeni bir düşünce tarzı, yeni bir felsefi yaklaşım. Kısaca anlatırsak yaprağını döken ağaçların uç dallarının kırılmasıyla elde edilen toprak örtüsüdür

     Bu örtü ilk olarak, 1970 yılında, Kanada’nın, Quebec eyaletinde, Laval Üniversitesi’nde Gille Lemieux tarafından ortaya atılmıştır. Fransızcası “bois raméal fragmanté”. İngilizcesi “fragmented ramial wood” olarak geçiyor. İnternette bir yığın yazı var, meraklılar göz atabilirler. Kısaca özetlemek gerekirse ağaçların büyümesi için dallarında linyin (lignine) adı verilen bir madde vardır. Buna hormon da diyebilirsiniz.

     Tüm ağacın linyin miktarının %75-80’i ağacın 7 cm.’den ufak çaplı dallarında bulunur (Kimine göre sınır 8 cm.’dir). Dolayısıyla kalkıp marangozlardan talaş aramanıza gerek yok. Zaten marangozlar kalın ağaçlar kullandıklarından, bunlarda linyin miktarı çok azdır.

Linyin, ağacın sağlamlığının en önemli yapı taşıdır. Sene içinde linyinin en fazla arttığı zaman ise, yaprakların dökülüp, tomurcukların şişmeye başladığı haftalardır. Topraktaki basidiomiset mantarlarının miselyum denilen ipliksi uzantılarıyla, linyin birleştiği anda humus üretimi de başlar. Basidiomisetler yaşamak için ayrıca neme ihtiyaç duyarlar.

     Bu işlem sonrasında, kompost gibi ya da yeşil karışık toprak örtülerinde olduğu gibi örtü altında sıcaklık artışı görülmez. Bu örtüyü en az 3 cm. kalınlığında sermek gerekir. Genel kanı, kalınlığın 5-7 cm arasında olmasıdır. Kanımca benim geçen yıllarda yaptığım gibi dal parçalarını 3 cm. kalınlıkta yaydığınız zaman çok çabuk çözünerek toprağa karışıyor. Oysa 5 cm. kalınlıkta yayıldığı zaman bu sürenin 5 yılı bulacağı söyleniyor (Bu sene 5 cm. kalınlığında sereceğim). İsterseniz toprağın en üst 5 cm.’lik en üst katmanını bu örtüyle karıştırabilirseniz

     Kimi yazara göre toprak, 15 cm. derinliğe kadar kazılarak alt üst edilebilir. Hangi tekniğin daha üstün olduğunu bilemeyeceğim. Akılda tutulması gereken başka bir ayrıntı ise Bazidiomisetler bu sırada azot açlığına neden olabilirler; söz konusu oluşumun nedeni humusun azotu hapsetmesidir. Böylece toprağın pH’ı nötr değere yaklaşır, bitkiler için elverişli hale gelir. Bundan dolayı ilk sene ıspanak ve salatalık ekimi azot eksikliğinden dolayı çok sorunlu olabilir.

     Diğer taraftan,  mantarların gelişimini önlememek için bitkilere bakır bazlı mantar ilaçları kullanmamak lazımdır. Ekim yapacağınız alanda bu örtüyü örttüyseniz, dal parçalarının altlarında mantarları kontrol ediniz 1-2 hafta sonra ortaya çıkmaları gerekir. Mantar misellerinin görünme durumunda 1 ay sonra ekim yapmaya başlayabilirsiniz. Bu örtüyü kullandığınız bölgede, biyolojik aktivite gelişir, fauna zenginleşir, mantarlar artar. Toprağın magnezyum, potasyum, fosfor, kalsiyum miktarı artar. Ama unutmayın tekrar söyleyeyim yaprağını döken ağaçların dal parçaları azot açlığına neden oluyor.

     Azot açlığını önlemek için yapılacak şeylerden birincisi Ocak ayından önce dal parçalarından olan örtüyü yaymak gerekir. İkincisi yanmış hayvan gübresi kullanılabilir. Üçüncüsü ise bakla, fasulye, nohut, mercimek gibi baklagilleri hatta beyaz yonca ekmektir.  Bunların yanında, ahu dutlarımda dal parçalarının neden olduğu  azot açlığı olgusuna şahit oldum. Ama önümüzdeki yıl tekrar bakmak gerekecek. Yapılmaması gereken şeylerden bir tanesi de ökaliptüs, çam ve diğer reçineli konik iğne yapraklıların oranı, toprak örtüsünün hacminin 5’de birinden fazla olmamasıdır. Bu ağaçlar çok yavaş çözünürler. Ayrıca toprağın asiditesini arttırırlar ve mantarların gelişimini önlerler.

     Özetlersek, yaprağını döken ağaçların dal parçaları, toprağın yapısını gözle görülür şekilde değiştiriyor. Ürün kalitesi artıyor. Su ihtiyacını azaltıyor. Toprağın rengi ve kokusu değişiyor. Toprağı örtü gibi yağmurdan, güneşten koruyor. Kompost gibi, kimyasal bir reaksiyon tetiklemediği için herhangi bir ısı çıkışına yol açmıyor. Daha az pestisit, daha az herbisit kullanılmasını sağlıyor. Daha iyi üretim yapılıyor, daha az su gerektiriyor. 1gr humus, 12 gram su tutuyor. Bundan dolayı, Afrika’da Burkina Fasso başta olmak üzere yukarıda adı geçen yöntem bolca kullanılıyor. Sadece Burkina Fasso mu? Yoo,

     Ukrayna, Nijerya, Madagaskar, Santa Domingo da tabura katılmış vaziyetteler. Yaprağını döken ağaç dalları yöntemiyle, %70-80 oranında sudan tasarruf edilebileceğini söyleyenler var. Bu konuda son söz ya da benim çıkartımım şudur. Ağaçların dal parçaları sonbahar sonu kış başında; kompost ise ilkbaharda yayılmalıdır. Neme lazım söylemeden de geçemeyeceğim toprak örtüleri kemirgenlerin rahat saklanmalarına olanak sağlıyor, azot açlığı da en önemli konu gibime geliyor.

     Keyifli Bahçeler...

Önceki Yazılar :
Haberler
  İyileşen sayısı yeni vak’ayı geçti ama her ikisi de yüksek

  İşsizlik Mayısta yüzde 12,9

  Küçükbaş hayvan sayısı 55 milyonu geçti

  İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi Temmuz’da 53

  BDDK ‘AR’ değerini düşürdü

  Sahte internet sitelerinden rezervasyonlara dikkat

  Engellinin el emeği engelsiz dijital pazarda

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  MUHTELİF BAHÇE MAKİNELERİ ALIMI

  Döviz kuru yükselişi sürdürüyor

  Haziranda 864 bin ton inek sütü toplandı

  Bu mesleklerle birlikte 120 bin yeni istihdama ihtiyaç olacak

  E-ticaret’te “Akıllı Asistan” dönemi başlıyor

  Hollanda’nın “En Uzun Kara Tüneli”nde Rönesans Holding imzası

  Düğün çerezlerine talep azaldı

  BORTAM’ın Ar-Ge süreci tamamlandı, üretime başlandı

  Gürer: “Et  ve süt piyasasında sistem bozuk”

  Z kuşağı dokunarak, uygulayarak öğrenmek istiyor

  Tat Gıda, “Dijital Tarla Günü” ile çiftçilerin yanındaydı

  Basmane’de tarihi atak

  Petlas çiftçilere destek oluyor

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze Meyve Hal Fiyatları

  Sigorta sektöründe dönüşüm için müşteriye bakış açısı değişmeli

  SunExpress, Almanya’dan Türkiye’nin tatil beldelerine uçuşlarını artırıyor

  Çin saatte 600 kilometre hıza ulaşabilecek “Maglev” tren geliştirmeyi öngörüyor

  ING Türkiye, yılın ilk yarısında ekonomiye desteğini sürdürdü

  Dünyada iflaslar 2021 sonunda 2019’a göre yüzde 35 artacak

  Gaziemir’in amazonlarından 5’i 1 yerde

  Fabrikalar iş kazalarını otomatlarla önlüyor

  Minik ressamların eserleri sanal sergide

  Şıklığın ve konforun eşsiz buluşması: Libra koltuk takımı

  Bornova’da koronavirüs denetimleri arttırıldı

  Üniversite tercihlerinde İzmir zamanı

  Bucalı gençlere üniversite yolunda tam destek

  TÜBİTAK Kovid-19 Türkiye Platformu üyeleri bir araya geldi

  TÜBİTAK’a 7 yeni kritik altyapı

  İhale Özetleri

  10 Ağustos 2020 Tarihli ve 31209 Sayılı Resmi Gazete

  Karayollarında Durum

  Eğilim değişmedi; yeni vak’a iyileşenden fazla

  09 Ağustos 2020 Tarihli ve 31208 Sayılı Resmi Gazete

  Kötüleşme devam ediyor

  Modern İzmir İranlıları cezbediyor

  Limondaki ihracat kısıtlaması kaldırıldı

  7 aylık kimya ihracatı 10 milyar doları aştı

  Koronavirüs emlak tercihlerini değiştirdi

  2021 toparlanma yılı olacak

  Ticaret Heyetleri Kolombiya ve Meksika ile devam edecek

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 11.08.2020
  Ticaret 10.08.2020
  Ticaret 08.08.2020
  Ticaret 07.08.2020
  Ticaret 06.08.2020
  Ticaret 05.08.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni