• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Okul servisleri tur şirketlerine kiralandı

18 Eylül 2021 Cumartesi 16:00
12
14
16
18

Seyfi, yüz yüze eğitim kesinleşmeden önce kullanılmayan araçlarını tur şirketlerine kiralayan servisçilerin, eğitimin başlamasıyla gelen talepleri karşılayamadığını söyledi

Okul servisleri tur şirketlerine kiralandı


   ► Ankara  Servisçiler Esnaf  Odası Eski Başkanı Halil İbrahim Seyfi, tur firmalarının lüks hizmet adı altında, fahiş fiyatlarla okul servis hizmetini verdiklerini aktardı

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     Okullarda 2 haftadır yüz yüze eğitim verilmesine rağmen özellikle ilk ve ortaöğretimde servis bulunamıyor. Okulun ilk haftası yeterli öğrenci olmadığı için boş kalan servis araçlarını tur şirketlerine kiralayan servisçiler, yüz yüze eğitimin kesinleşmesi sonucunda ise gelen öğrenci taleplerini karşılayamıyor. Uzaktan eğitim tedirginliği yaşayan velilerin çocuklarını servise yazdırmakta geç kaldıklarını dile getiren Ankara  Servisçiler Esnaf  Odası Eski Başkanı Halil İbrahim Seyfi, “Tur şirketleri ile yaptığımız sözleşmenin iptali için yüksek bedellerle tazminat ödememiz gerekiyor. Bunu karşılayamadığımız için okullara hizmet görütürecek  araç bulmakta sıkıntı yaşıyoruz. Okul servisleri yeterli ancak tur şirketlerinin izin verdiği ölçüde çalışabiliyor, bu durumda düzensizliğe yol açıyor” dedi.

“SERVSİLERE ÖN KAYIT YAPILSAYDI EKSİKLİK YAŞANMAZDI”
     Okulların açıldığı hafta  çocuklarını servis aracına yazdırmak isteyenler netlik kazansaydı, eksikliğin yaşanmayacağını dile getiren Seyfi, “Şimdi Ankara’da servis araçları yeterli ama biz düzensiz çalışıyoruz. Geçen yıl  5 servis ile hizmet verdiğim okula şu an 10 öğrenci  taşıyorum. Bu nedenle araçlar boş kalmasın diye başka yerlerle sözleşme yapıyoruz. Okulların  6- 15 Eylül’de açılacağı kesinleştiğinde, veliler çocuklarının ön kaydını  yaptırsaydı ona göre planlama yapılır ve kimse açıkta kalmazdı.  Böylece bizimde düzenli bir yolcumuz, onların da düzenli bir servisi olurdu. Servislerin düzene girebilmesi ve velilerin mağdur olmaması için servisçilerin özgürce hareket etmesi gerekiyor. Ayrıca tur  şirketleri pandemide araç çoğunluğunu fırsata çevirerek servisçilerin yevmiyesini yarı yarıya düşürdü. Bu nedenle tur firmları ile esnaf arasında bir kırgınlık var” ifadesinde bulundu.

“SERVİS ARAÇLARININ GİDERLERİ 10 BİN TL”
     Pandemide servis araçlarının çalışmamasına rağmen 10 bin TL’ye yakın giderlerinin olduğunu söyleyen Seyfi, “Esnaf bu ödemeyi  yapabilmek için araçlarının kasasını satmak zorunda kaldı. Ankara Büyükşehir Belediyesi ise  yaklaşık 400 tane araç plakasını askıya aldı.  Bu durum da servis eksikliğine neden oldu. Ankara’da 7 bin 329 adet ‘C’ belgeli servis aracı var.  Bu araçların yaklaşık 4 bin tanesi  esnaflara, geriye kalan araçlar ise tur firmalarına ait.  Bunun dışında tur firmaları hem ‘D2’  belgeli araçları  hem de ilçelerin ‘S’ belgeli araçlarını şehir merkezine getirip hizmet vermek istiyorlar. Ancak bu şekilde haksız kazanç elde edecekler. Bu araçlar faliyete geçerse şu an  mevcut ‘C’ belgeli çalışanların işine son verilir.” dedi.

“TUR FİRMALARI FAHİŞ FİYATLARLA SERVİS HİZMETİ VERİYOR”
     Tur firmlarının okul servis hizmetini faiş fiyatlarla karşıladıklarını aktaran Seyfi, “Servis esnafı 0 ile 3km arasına 350 TL alıyorsa onlar arabalarının lüks olduğunu söyleyip 500 TL istiyorlar. Ankarada  ‘C’ belgeli araç alıp okul servis aracı olarak hizmet vermek için servis aracı olarak tescil edilip muayneden geçmesi ve aracın belediyeden de okul servis aracı olduğuna dair uygunluk alması lazım.  Şoförlerden de  SRC ve Mesleki Yeterlilik Belgesi istiyorlar. Bu durum  2000 model bir araç için de 2022 model bir araç  için de geçerli”  açıklamasında bulundu.

“KADEMELİ SAAT UYGULAMASIYLA TRAFİK SORUNU ÇÖZÜLEBİLİR”
     İzmir’de trafik sıkışıklığı nedenli ile sıkıntılar yaşadıklarını dile getiren HASAN, “Eskiden A noktasından B noktasına 45 dakikada gidebilirken, artık 2 saatte varabiliyoruz. Bazı veliler de çocuklarını özel araçları ile okula bırakıyor. Bu durum da trafik sıkışıklığına yol açıyor. Kademeli saat uygulaması olursa servis konusunda trafikte de sorun olmaz. Örneğin ilköğretim saat 7’de yola çıkıyorsa, ortaöğretim  7.30, işçi ve memur kesmi ise 8.30’da yola çıkabilir. Böylelikle servisçilerde ikinci iş yapabilirler ve bütün arabalar aynı anda trafikte olmaz. Böylece  bir anda yığılmalar olmayacağı için yol daha kısa sürede gidilebilir ve zamandan kazancağı gibi akaryakıttan ve emisyondan  da kazanılacak” dedi.


+ Benzer Haberler
» Mobilya tasarımına ‘Kemeraltı’ modeli
» Konut sektörü destek bekliyor
» “Güzellik sektöründe belirsizlik hakim”
» Hasarlı bina yıkımları kat maliklerine takıldı
» Motosikletli kuryeler çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor
» Madenciler pandemide yurt içine yöneldi
» Hibrit çalışma çalışan bağlılığını düşürüyor
» Borsa İstanbul’un çanı Efeler Çiftliği için çalacak
» Sağlıkçılarımızı Almanya’ya kaptırıyoruz!
» UPK: Pamukta risk gelecek Mart’a kadar sürecek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.10.2021
  Ticaret 26.10.2021
  Ticaret 25.10.2021
  Ticaret 23.10.2021
  Ticaret 22.10.2021
  Ticaret 21.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni