• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Okullar ve öğrenciler akıllı kameralar ile güvende

17 Eylül 2019 Salı 08:00
12
14
16
18

Okullar ve öğrenciler akıllı kameralar ile güvende

           HABER MERKEZİ     
     Yeni eğitim öğretim yılının açılmasıyla birlikte milyonlarca öğrenci okullarına başladı ancak öğrenciler okullarda ve okul çevresinde birçok tehlikeli ve olumsuz durumla karşı karşıya kalabiliyor. Dijitalleşen dünyada artık onları koruyabilmek için standart güvenlik önlemleri yeterli olmuyor. Yapay zeka, nesnelerin interneti ve görüntü işleme teknolojileri gibi teknolojiler güvenlik önlemlerini arttırarak bu sorunlara çözüm olmaya çalışıyor. Bu alanda yapay zeka ve görüntü işleme teknolojileri temelli yazılımları ile Türk yazılım şirketi Ayvos, hali hazırda var olan güvenlik kameralarını akıllandırarak birçok sektörde güvenlik önlemlerini arttırıyor. Ar-Ge şirketi, GETS ismini verdiği görüntü işleme odaklı yazılımı ile kameraların kaydettiği görüntüleri anlık olarak işleyerek, istenmeyen durumlarda gerekli bildirimleri iletebiliyor.

     Okul ve okul çevresinde güvenlik önlemlerini arttırarak güvenli bir eğitim süreci oluşturmak istediklerini belirten şirketin ayrıca öğrencilerin her gün ulaşım için kullandığı servisler için de geliştirilme aşamasında olan bir ürünü bulunuyor. Bu ürün ile birlikte son dönemde sıkça rastlanan öğrencilerin servislerde unutulması gibi durumların önüne geçerek öğrencilerin sadece eğitim saatlerinde değil okul yolunda da güvenliğini sağlamayı hedefliyor.
     Her gün okullara binlerce kişinin girip çıktığını ve bunların kontrolünün oldukça güç olduğunun altını çizen ve okul çevresinde şüpheli olayların takibinin zorluğunu belirten Ayvos Kurucu ve CEO’su Eray Hangül, “Okullarımızın güvenliğini sağlamak gençlerimizin geleceği için oldukça büyük önem arz ediyor. Güvenlik görevlileri ve standart kameralar artık yeterli olmuyor çünkü tam anlamıyla güvenliği sağlayabilmek için bütün gün mesai harcanarak kameralardan gelen kayıtların sürekli izlenmesi gerekiyor ve insan gücüyle maalesef bu mümkün olmuyor. Bu noktada okullardaki güvenlik görevlilerini desteklemek amacıyla geliştirdiğimiz GETS ürünümüzü güvenlik kameralarına entegre ederek kayıtların 7/24 takip edilmesine olanak sağlıyoruz.

     Yapay zeka tarafından akıllandırdığımız yazılımımız güvenlik kameralarından gelen binlerce saatlik görüntüyü anlık olarak işleyerek, okul arazisine öğrencilerin ve 3. şahısların izinsiz giriş-çıkışları, okul çevresindeki şüpheli araçlar ve öğrencilere tehlike oluşturabilecek durumlarda gereken bildirimleri okul güvenliğine iletebiliyor. Bu durumlara ek olarak izinli girişlerde, giriş yapan kişilerin okul içi takibi sağlanarak, okul içerisinde okula girmeden önce belirttikleri amaç doğrultusunda hareket edip etmedikleri saptanarak olası tehlikelerin önüne geçilebiliyor. GETS, GSM modem üzerinden kameraların merkezimize erişmesini sağlayarak istenmeyen durumlarda anlık fotoğrafları otomatik bir biçimde merkezimize iletiyor. Merkezimiz gelen fotoğraflardaki nesneyi otomatik olarak tanıyarak anında SMS ve e-posta yoluyla gereken birimlere alarm veriyor. Bu sayede okul içi ve çevresindeki tehlikeli veya şüpheli durumlara karşı anında haberdar olunması sağlanıyor” dedi.

Servisler de artık akıllı kameralara emanet
     Okullarda, eğitim alanının güvenliğinin sağlanmasının yanı sıra okul geliş ve gidişlerinde yaşanabilecek olumsuzlukların da önüne geçmek istediklerinin altını çizen Hangül, geliştirilme aşamasında olan yeni yazılımlarının servislere yerleştirilen güvenlik kameraları aracılığıyla koltuklardaki kişi sayısının çıkarımının yapılarak servislerde çocuk unutma vakalarının son bulmasını sağlayacağını belirtiyor. Yazılımları sayesinde sahaya büyük ve yüksek maliyetli donanımlar yerleştirilmeden ekonomik biçimde çözüm üreteceklerini ifade eden Eray Hangül sözlerine şöyle devam ediyor: “Yazılımımızı ilerleyen dönemlerde bir üst seviyeye çıkararak servise binen kişilerin yüz bilgilerinden elde edeceğimiz bilgileri tarih ve saat bazında kategorize ederek doğru kişinin binip binmediğini anlayabileceğiz ya da binmemesi gereken bir kişi  binmiş ise önlem alınması yönünde iletiler oluşturabileceğiz” şeklinde konuştu.

Birçok sektörde kameralarla yapay zekayı buluşturuyor
     Ayvos’un geliştirdiği GETS ve diğer yazılımlar istenilen sektörde herhangi bir ekstra donanımsal maliyete gerek olmadan marka veya model ayırt etmeksizin hali hazırda yer alan kameralara entegre edilerek kullanılabiliyor. Müşteri isteklerine göre optimize edilen kameralar özellikle, depo, ambar, maden sahası, marina, fabrika vb. alanlarda istenmeyen araç, insan veya hayvan varlığında ilgili birimleri uyararak güvenlik önlemlerini büyük ölçüde arttırıyor.


+ Benzer Haberler
» Günlük vefat sayısı 20 Mart rakamının altına indi
» İstihdama koruma kalkanı
» Türkiye’nin ilk sürdürülebilir kira sertifikası ihracı TSKB’den
» Bölge Adliye Mahkemesi’ne de maskematik yerleştirildi
» “Euro Bölgesi’nde küçülme benzeri görülmemiş düzeyde olacak”
» Sirke sineğine tuzaklı önlem
» “Geri dönüşümde yolun yarısındayız, 35 milyar TL’nin üzerinde bir pazar var”
» Büyükşehir’den bir çevre yatırımı daha
» Havaş 31 istasyonununda hazırlıklarını tamamladı, yirmi havalimanında hizmete başladı
» Manisa ilimizde 390 bin dekar tarım arazisinin sulanma hazırlıklarına başlandı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.06.2020
  Ticaret 05.06.2020
  Ticaret 04.06.2020
  Ticaret 03.06.2020
  Ticaret 02.06.2020
  Ticaret 01.06.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni