• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Ölçümbilim sempozyumu ve sergisi başladı

22 Kasım 2019 Cuma 10:00
12
14
16
18

Ölçümbilim sempozyumu ve sergisi başladı

   ► TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) İzmir Şubesi tarafından düzenlenen Ölçümbilim Sempozyumu ve Sergisi başladı.

           HABER MERKEZİ     
     MMO İzmir Şubesi tarafından 20-22 Kasım 2019 tarihleri arasında dokuzuncusu düzenlenen Ölçümbilim Sempozyumu ve Sergisi’nin açılış etkinliği MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi Anadolu Salonu’nda gerçekleşti. Açılış etkinliğinde ilk olarak MMO İzmir Şubesi Ritim Topluluğu sahne aldı. Sonrasında etkinlik MMO İzmir Şubesi Başkanı Yüksel Yaşartekin’in konuşması ile devam etti. Yaşartekin konuşmasında, ölçümün bilimsel yöntemler ile uygulanması olan ölçümbilimin, fiilen yaşamın her alanında son derece önemli bir rol oynadığını ifade ederek, “Ölçümbilim, tüm disiplinlerdeki temel araştırma ve inovasyon çalışmaları için anahtar olan, destekleyici bir teknolojidir.

     Doğru ve güvenilir ölçüm, endüstri, bilim, politika gibi günlük yaşamın tüm alanlarında gereklidir” dedi. Yaşartekin, “#ne değişti” ana temasıyla dokuzuncu kez düzenlenen sempozyumda bu alandaki değişimlerin, gelişmelerin, teknik-yasal düzenlemelerin ve sektörel sorunların üzerinde durulacağını belirterek, katılımcılara sempozyum programına dair bilgilendirmede bulundu. Yaşartekin’in ardından söz alan MMO Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yener ise etkinliğin daha önec Ölçümbilim Kongresi adı altında 1995-2013 yılları arasında ikişer yıllık aralıklarla sekiz kez düzenlendiğini hatırlatarak, “Bu alanda konunun tüm taraflarını bir araya getiren birçok etkinlik gerçekleştirdik.

     Bu platformlarda dile getirilen görüşler ve tartışmalar, sürecin gelişimine olumlu katkı sağlamış ve Türk Akreditasyon Kurumu-TÜRKAK ,1999 yılında çıkarılan bir yasa ile oluşturulmuştur” diye konuştu. Tüm çalışmalara karşın gelinen noktanın hâlâ yetersiz olduğuna dikkat çeken Yener, “İzlenebilirlik konusunda kurumumuz TÜBİTAK UME’nin öncü ve değerli çalışmaları vardır. Ancak medikal alanda hala eksiklikler mevcuttur. Ülkemizde nitelikli işgücü ve eğitim eksikliği, özel alanlarda kalibrasyon, test, muayene, belgelendirme ve akreditasyon konusunda hala ciddi eksiklikler bulunmaktadır. Akredite kalibrasyon laboratuvarları tarafından üretilen belgelerin değerleri sürekli düşmektedir. Laboratuvarlarımız yurt dışından satın alınan referans sistemler ile hizmet vermek zorunda kalmaktadır” şeklinde konuştu.

     Yener’in konuşmasının ardından, açılış kurdelesi kesilerek sempozyuma paralel olarak düzenlenen serginin açılışı gerçekleştirildi.
     Sempozyum ve sempozyuma paralel olarak düzenlenen sergi, 22 Kasım 2019 tarihine kadar MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde devam edecek. Farklı dönemlere ait terazi, ağırlık ve ölçü aletinden oluşan ‘Kantarın Topuzu’ Sergisi de 3 gün boyunca ziyaretçilere açık olacak.


+ Benzer Haberler
» Yeni vak’a 11 Haziran’dan beri ilk kez binin altına indi
» İzmir’de konut satışları yüzde 250,9 oranında arttı
» Soyer’e veda ziyareti
» TÜSİAD’dan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü açıklaması
» İnşaat sektöründe ustaların adresi
» Çin 2020’nin ilk yarısına dair dış ticaret verilerini açıkladı
» Büyükşehir’den 332 araçlık otopark
» İzmir Büyükşehir Belediyesinin gelir gider raporu açıklandı
» Maden Sektörü ilk yarı dönemde 1,85 milyar dolarlık ihracat yaptı
» Aksigorta, İzmir ve Kuzey Ege bölgesinde acente sayısını %21 artırdı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 15.07.2020
  Ticaret 14.07.2020
  Ticaret 13.07.2020
  Ticaret 11.07.2020
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni