• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Öncelik, güçlü bir finansal mimari inşa etmek”

31 Ekim 2018 Çarşamba 10:00
12
14
16
18

“Öncelik, güçlü bir finansal mimari inşa etmek”

  ► Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, “2018, bütçe açığı hedefini tutturacağımız bir yıl olacak” dedi.

           SEDA GÖK / TBMM     
     Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, 2018 yılının bütçe açığı hedefinin tutturulacağı bir yıl olacağını söyledi.
     TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, 2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi, 2017 yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı’nın geneli ile Sayıştay raporları üzerindeki görüşmeler sürüyor.
     Görüşmeler kapsamında konuşan Albayrak, önümüzdeki dönemde daha sıkı bir bütçe ve harcama politikası ortaya koyacakları kaydetti.  Albayrak, “2018, yüzde 2’nin altındaki bütçe açığı hedefini tutturacağımız, piyasalara güven veren ve güçlü bir duruş sergilediğimiz bir yıl olacak” dedi.
     Önceliklerinden birisinin çok güçlü bir finansal mimari olduğunu vurgulayan Albayrak,  “Bölgede ve küresel süreçlerde yaşanan ekonomik konulara çok daha güçlü bir finansal mimari ile yaklaşmamız gerektiğini gördük. Bizim enerjide, ekonomide, güvenlikte her senaryoya hazırlıklı olmamız lazım” dedi.
Bütçenin çok daha dikkatli, tasarrufu önceleyen, ekonomiye yönelik iç ve dış saldırıya önlem alan bir yapıda olduğunu vurgulayan Albayrak, “Yeni ekonomik dönemdeki önceliklerimizden birisi çok güçlü bir finansal mimari inşa etmek” dedi.

     2019 yılı bütçesini tarihi bir bütçe olarak nitelendiren Albayrak, “Yeni sistemin ilk bütçesi olmasının yanında, 2018 yılında yaşananları ortaya koyduğu gerçeklikler hasebiyle çok farklı adımların öngörülerek, hesap edilerek hazırlandığı bir bütçe” dedi.
     Bütçenin yeni sistemin ilk bütçesi olduğunu hatırlatan Albayrak, “2018 yılında yaşananları ortaya koyduğu gerçeklikler hasebiyle çok farklı adımların öngörülerek, hesap edilerek hazırlandığı bir bütçedir” dedi. Albayrak, Ağustos ayındaki kur dalgalanmasıyla ilgili ise ekip uyumuyla atılan adımlar sayesinde püskürtüldüğünü, yapılan finansal spekülasyonun duvara tosladığını belirtti.
     Türkiye’nin çok önemli bir ülke olduğunu hatırlatan Albayrak, “Her yaşadığı meydan okuma, her yaşadığı operasyon Türkiye’yi daha da güçlü bir şekilde resimden çıkaracak bir tablo ortaya koyuyor. Yaşadığımız son birkaç aylık operasyonel süreç, Türkiye için o kadar büyük bir kazanım ortaya koymuştur ki 2019-2021 dönemi için bu bütçe merkezli, değişim ve dönüşüm dinamiklerini ortaya koyan altyapı merkezli bir resim ortaya koydu” dedi.

“FİNANSAL SPEKÜLASYONLAR DUVARA TOSLADI”
     Ağustosta piyasalarda yaşanan dalgalanmalara ilişkin de söz konusu sürecin sıkı bir ekip uyumuyla atılan adımlar sayesinde ortaya konulan tedbirlerle atlatıldığını ifade eden Albayrak, yapılan finansal spekülasyonun duvara tosladığını vurguladı.
     Bilançonun 4 temel sac ayağı olduğunu belirten Albayrak, bunların kamu, hane halkı, bankacılık sektörü ve reel sektör borçları olduğunu söyledi. Türkiye’nin kamu borcunun AK Parti iktidarları döneminde yüzde 28 gibi çok düşük bir düzeye indiğini aktaran Albayrak, bu oranın gelişmekte olan ülkeler ortalamasının yüzde 49, dünya ortalamasının yüzde 70’ler seviyesinde olduğunu sözlerine ekledi.
     Türkiye’nin toplam borcunun milli gelire oranının yüzde 137 olduğuna da değinen Albayrak, “Gelişmekte olan ülkelerin ortalaması yüzde 211, dünya ortalaması yüzde 318’dir. Dolayısıyla bu noktadan baktığımızda Türkiye Cumhuriyeti devletinin bilanço noktasındaki duruşu çok ama çok sağlam” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Nisan ayı işsizliği yüzde 13
» MB: Tüm göstergeleri dikkate alacağız
» Yenilenebilir enerji artışında Avrupa’da üçüncü sıradayız
» İzmir turizmi Haziran’da rekor kırdı
» Şekersiz üzümde ihracat başlıyor
» TÜSİAD, ABD’yi ziyaret ediyor
» Verinin inovasyon yolculuğu NEXT 2019 şekillenecek
» Türk Telekom TAMBU’dan, Dünya Emoji Günü’ne özel olarak hazırlanan ‘Tambuji’ler
» Küresel petrol arzında artış yaşanıyor
» Kardelen Kestane Şekeri kapasiteyi 3 kat arttırdı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.07.2019
  Ticaret 16.07.2019
  Ticaret 15.07.2019
  Ticaret 13.07.2019
  Ticaret 12.07.2019
  Ticaret 11.07.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni