• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Orman Gönüllüleri projesi için ilk adım atıldı

03 Eylül 2021 Cuma 14:00
12
14
16
18

Orman Gönüllüleri projesi için
ilk adım atıldı


           HABER MERKEZİ      
     İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer olası yangınlara güçlü, bilinçli ve planlı müdahale edilmesi için kurulacak 200 kişilik Orman Gönüllüleri Ekibi’nin ilk buluşmasına katıldı. Programa başvuranlara teşekkür eden Başkan Soyer, “Yangınlarla mücadelede orman köylüleri ve sivil toplumu birer paydaş olarak görmek için çalışıyoruz” dedi.
     İzmir Büyükşehir Belediyesi başlattığı orman seferberliği kapsamındaki eylem planını madde madde hayata geçiriyor. Olası yangınlara en güçlü, bilinçli ve planlı müdahale edilmesi için kurulacak 200 kişilik Orman Gönüllüleri Ekibi’nin ilk buluşması Tarihi Havagazı Fabrikası’nda yapıldı. Gönüllü olmak için düzenlenen bilgilendirme toplantısına katılanlarla bir araya gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, gönüllülük çağrısına ses verenlere teşekkür etti. Ülkenin birçok noktasında çok büyük orman yangınlarının atlatıldığını ifade eden Başkan Soyer, “Türkiye, ne yazık ki gelişmiş ülkelerin eski orman politikalarını uygulamaya devam ediyor. Tek tip ve ibreli ağaçlar dikiyoruz ve ormanı bir ekosistem olarak değil daha ziyade kereste üretim alanı olarak görüyoruz. Ormanın bir parçası olan küçükbaş hayvanları, keçileri ve orman köylülerimizi ormandan uzaklaştırıyoruz. Bir yandan tüm dünyayı kasıp kavuran iklim krizi, diğer yandan tek tip ağaçlandırmayı büyüten orman politikası sonucunda Türkiye ormanları yangınlara daha da hassas bir hale geldi” diye konuştu.

Başkan Soyer ilkeleri açıkladı
     İzmir’de “Bir Fidan Bir Dünya” kampanyasını başlattıklarını ve kentin yeşil örtüsünü yangına dirençli ağaçlarla onarmaya başladıklarını söyleyen Başkan Soyer, “İzmir Büyükşehir Belediyesi, pek çok konuda olduğu gibi ormanlar konusunda da yenilikçi ilkeler benimsedi. İzmir’in ağaçlandırma alanları ve yaşayan parklarında şu dört ilkeyi uyguluyoruz. Birinci ilkemiz ormanları korumayı ve ekosistem temelli olarak yönetmeyi bir kamu hizmeti kabul etmek. İkinci ilkemiz ağaçlandırma alanlarımızda odun üretiminin alternatifi olarak meracılık, bal ve orman meyveleri gibi odun dışı orman ürünlerini desteklemek. Üçüncü ilkemiz tek tip fidanlar dikmek yerine, biyolojik çeşitliliği artıran ve yangına dayanıklı orman restorasyonları yapmak. Dördüncü ve son ilkemiz ise ormanlarımızda ve yangınlarla mücadelede orman köylüleri ve sivil toplumu birer paydaş olarak görmek” dedi.  
     Programda Başkan Danışmanı Güven Eken ile İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı İsmail Derse de orman gönüllülüğü hakkında sunum yaptı.

Gönüllülere iki seçenek sunulacak
     Orman Gönüllüleri için iki seçenek sunulacak. İlk seçenek orman yangınlarına müdahalede görev alarak itfaiye ekiplerinin yangın söndürme, yangını kontrol altına alma ve soğutma çalışmalarına güvenlik kuralları çerçevesinde katkı koymak. İkinci seçenek ise ormanları korumak ve onarmak için çalışmak; yangın öncesi veya sonrasındaki saha araştırması ve restorasyon programlarına aktif destek olmak.


+ Benzer Haberler
» Günlük test sayısı 356.132 ile rekor kırdı
» MB politika faizini %18’e indirdi
» Fikirlerin buluşma noktası ‘Kuleizmir’ açılıyor
» “Paris Anlaşması uluslararası işbirliğinde tek araç”
» Avrupa’nın en büyük ikinci fuarı Pet İzmir başladı
» Ege İhracatçı Birlikleri’nde Gıdada Sürdürülebilirlik UR-GE Projesi başlıyor
» Bugüne kadar 2,3 milyar TL nakdi yardım yapıldı
» TİM, inovasyon projeleri ile TEKNOFEST’e damga vurdu
» Kemalpaşalı sanayici hızının kesilmemesini istiyor
» Teknoloji fonu Vinci, rüzgâr enerjisi sektörü için önleyici bakım teknolojisi geliştiren Turbit’e yatırım yaptı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.09.2021
  Ticaret 23.09.2021
  Ticaret 22.09.2021
  Ticaret 21.09.2021
  Ticaret 20.09.2021
  Ticaret 18.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni