• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Orman ürünlerinde ‘sebepsiz’ fiyat artışı

09 Ekim 2021 Cumartesi 13:00
12
14
16
18

   ► İzmir Mobilyacılar ve Marangozlar Odası Başkanı Hasan Özkoparan: Kereste, MDF, sunta, mobilya üretiminde kullandığımız kumaş, sünger, koltukların menteşeleri gibi hırdavat malzemeleri, mobilyaların içinde kullanılan metal profiller, üretimde kullanılan tüm malzemelerde fahiş fiyat artışı yaşandı.

           DİLAY SARKİLER      
     Orman mamullerinde fiyat artışları katlanarak devam ediyor. Sünger fiyatları dolar cinsinden yüzde 120, TL cinsinden yüzde 180 zamlanırken, MDF (orta yoğunlukta lif levha) ise yüzde 200 artış gösterdi. 125 TL’lik MDF’nin birim fiyatı 350 TL, 160 TL’lik MDF ise 600 TL oldu. Sektör temsilcileri, maliyetlerde artış olmamasına rağmen yansıyan zamların nedenine dair kesin bir cevap bulamadıklarını belirttiler.
     TİCARET Gazetesi’ne konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İzmir Mobilyacılar ve Marangozlar Odası Başkanı Hasan Özkoparan, hız kazanan fiyat artışlarının tek sebebi olamayacağını söyledi. Özkoparan, öngörülenin aksine, “Son birkaç ayda fiyat artışının fahiş seviyelere ulaşmasının tek sebebinin üreticinin ellerindeki stoku yurtdışına ihraca ayırması olduğunu düşünmüyorum” dedi.

“ÜRETİM VE TÜKETİMDE ‘KULLAN-AT’ DÖNEMİNE GİRDİK”
     Pandemi sonrası fahiş fiyat artışlarının devam ettiğini ifade eden Özkoparan, “Sektörle ilgili sıkıntımız pandemi sonrası dünya genelinde sebebini tam olarak belirleyemediğimiz kereste fiyatı artışı oldu. Malzeme ve hammaddede dünyada yaşanan bu fahiş artışlar Türkiye’ye de yansıdı. Tüketici ve esnaf malzemenin kıymetini bilmiyor. Üretirken de tüketirken de hoyratlık söz konusu. ‘kullan-at’ dönemine girdik diyebilirim. Bu durum da sonuç olarak malzemedeki kıtlığa neden oluyor” diye konuştu.

“ARTIŞIN TEK NEDENİ İHRACAT STOKU OLAMAZ”
     Özkoparan, fiyat artışlarının tüm sektörlerde sıkıntılara neden olduğunu söyledi. Pandemi döneminde sektöre talepte gözle görülür artış yaşandığını belirten  Özkoparan, “Pandemi döneminde bizim sektörümüze olan talepte gözle görülür bir artış oldu. Daha önceki yılların aynı dönemlerine göre yüzde 800 gibi bir oranla artış yaşandı. Evlerinde kalan insanlar mobilyalarını yenilemek istedi. Hatta pandemi ile beraber yeni çalışma alanları doğdu. Tüm bunlar sektörümüze talep artışı olarak döndü. Bunun haricinde mobilya ihracatında yüzde 9 oranında artış oldu. Bu da hammaddede talebi artırdı” dedi.
     Özkoparan, pandeminin başında yaşanan kısıtlamaların neden olduğu üç aylık boşluğun büyük bir yokluğu açığa çıkardığını belirtti. Özkopara, “Ardından gelen üç-dört aylık süreçte üretim eldeki hammadde ve malzemelerle yürütüldü. Akabinde yokluk kendini göstermeye başladı. Hem malzemede talep arttı hem de dışarıdan gelen arzda da bir düşüş vardı. Bu süreç fiyatları bu noktalara getirdi ama burada hâlâ daha kimsenin çözemediği, yalnızca mobilya sektöründe değil, bugün bir markete gittiğiniz zaman her kalem üründe fark ettiğimiz büyük fiyat artışları var” açıklamasında bulundu.

“FAHİŞ FİYAT ARTIŞLARI MOBİLYA SEKTÖRÜNÜ ZORLUYOR”
     Özkoparan, Türkiye’deki bu fahiş fiyat artışlarından çok olumsuz etkilendiklerini belirterek, “Esnaf, tüketiciye bir fiyat verirken ‘Yanlış mı hesapladım?’ diye tedirgin olabiliyor, ortaya tahmin edemeyeceğimiz rakamlar çıkıyor. Tüketici de tabii burada daha büyük sıkıntılar yaşıyor. Önümüzdeki günlerde sektörde bu sıkıntıyı daha fazla hissedeceğimizi düşünüyorum. Çünkü alım gücü de düşmeye başladı. Devlet makamlarına fiyat artışları ile ilgili yaşanılan sıkıntıyı iletiyoruz. Muhakkak tabii ihracata ayrılan hammadde yoğunluğu da iç pazarı etkiliyor” ifadelerini kullandı. Özkoparan, ihracat ile ilgili duyumlarını paylaşarak, “Bu duyumun ne kadar doğru olduğunu devlet makamlarına sorduk ancak henüz bir geri dönüş alamadık, İran’da ağaç kesiminin on yıl süreyle durdurulduğu ve İran’ın kereste ihtiyacının Türkiye’den karşılandığı söyleniyor. Ama bu söylentinin aslı nedir, bilemiyoruz” ifadelerini kullandı” dedi.

PROFİLDE YÜZDE 300’E VARAN ARTIŞ YAŞANDI
     Fahiş fiyat artışlarının bütün ürünlerde yaşandığını söyleyen Özkoparan, “Kereste, MDF, sunta, mobilya üretiminde kullandığımız kumaş, sünger, koltukların menteşeleri gibi hırdavat malzemeleri, mobilyaların içinde kullanılan metal profiller, üretimde kullanılan tüm malzemelerde bu artış yaşandı. Geçen sene Ağustos ayında aldığım profilin birim fiyatı o zaman 64 TL iken, bu sene yüzde 300’e yakın artışla 210 TL oldu. Bütün sektörler bu artışlardan etkileniyor” dedi.

“FİYAT ARTIŞLARI ESNAFA GÜVENSİZLİĞE NEDEN OLUYOR”
     Özkoparan, sektör olarak aşırı fiyat artışlarının elle tutulur nedenini çözemediklerine değinerek, “Şu andaki bütün sıkıntımız yerinde durmayan fiyat artışları. Müşteri evine dolap yaptıracak, esnafa sipariş veriyor ama 15 gün sonra müşteri siparişi onayladığında o ürünü yapmak için kullanacağınız tüm malzemelerde fiyatlar değişmiş oluyor. Esnaf bu sefer ilk verdiği fiyattan o işi yaparak zarara girmiş oluyor. Eğer zarara girdiğini müşteriye intikal ettirirse, müşteri de bu kez itiraz ediyor. Yani bu durum tüketicinin esnafa güvensizliğine de neden oluyor” ifadelerini kullandı.
     Özkoparan, maliyete eklemek zorunda kaldıkları zamların esnafı zora soktuğunu belirterek, “Biz fiyat artışımızı gerçekleştirirken diğer giderlerimizin ya da çalışanlarımızın masraflarını da artırmıyoruz. Fiyatın üzerine sadece hammaddedeki artışı koymaya çalışıyoruz. Ama bu da bizleri çok zora sokuyor. Kimse zararına çalışmak istemez ama iş yaparken de bazı şeyleri göz ardı edip zarara girebiliyoruz. Kurban Bayramı’ndan sonra bilhassa sektörümüzde bir yavaşlama var. Sektör olarak durağan bir döneme girdik” diye konuştu.

“DENETİM MEKANİZMASININ İŞLEMESİ LAZIM”
     Devletten fiyat artışları ile ilgili önlemler alınmasını beklediklerinin altını çizen Özkoparan, “Bu konuda devletin mekanizmasını artırması gerekiyor. Bu kadar başıboş olunmaması lazım. Fiyat artışlarının nedeni bulunmalı. Devletin belirlemiş olduğu muhammen bedel üzerinden ihaleye giriyoruz. Devletin muhammen bedele yaptığı son artış yüzde 12 oldu. Ama şu anda bu artışın bize intikal eden kısmı yüzde 100’ü geçti. Bunun sebebinin ihaleye çıkan kereste miktarı mı, yabancı alıcıların artması mı, hammadde girişinde yaşanan güçlükler mi olduğunun belirlenmesi gerekiyor” dedi.

“EGE’DE YAŞANAN ORMAN YANGINLARI SEKTÖRÜ ETKİLEMEZ”
     Ege Bölgesi’nde sektörde kullanılan hammaddenin genellikle Karadeniz Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi’nden geldiğini söyleyen Özkoparan, “Ege’de meydana gelen orman yangınlarında hasara gören ağaçlardan elde edilen hammadde, üretimin büyük bir kısmını kapsamıyor. Buradan elde edilen hammadde daha çok inşaatlarda kullanılıyor. Hammadde teminimizde bu felaketler nedeniyle büyük bir etkilenme yok. Aslında insan eliyle verilen zarar nedeniyle ormanlarımız tahrip olduğu için sel ve yangın gibi felaketler daha sık yaşanıyor. Yanan bölgelerin yüzde 30’u ile ilgili bir geri dönüş sıkıntısı yaşanabilir ancak geri kalan kısmını kendi kendini yenileyecek ağaçlar oluşturuyor” diye konuştu.

“HAMMADDEDE ARZ AÇIĞINA MEYDAN VERİLMEYECEK”
     Hammadde sıkıntısı ile ilgili mikrofon uzattığımız İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, orman yangınlarının hammadde teminine olabilecek etkileri ile ilgili gerekli çalışmaları yürüttüklerini ifade etti. Derince, “Ormanlarımızın bakım çalışmalarına devam edilmekte, bu çalışmalar sonucu üretilen orman ürünleri ise piyasaya sürülmektedir. Piyasanın talep etmiş olduğu kaliteli ürünler ile kamu kuruluşlarının talep etmiş olduğu sınıf ürünlerin üretimine devam edilmektedir. Bölge Müdürlüğü’müz toplam orman servetinin yüzde 15’ini karaçam ormanları teşkil etmektedir. Karaçam ormanlarında türün biyolojisi gereği 2-3 yılda bir ağaçların bol tohum verdiği yıllarda gençleştirme çalışması yapılmaktadır. Ormancılık tekniği gereği bol tohum yılı araştırılıp, tespit edilerek gençleştirme ve üretim yapıldığından bu ormanlarda herhangi bir kısıtlamaya gidilmesi mümkün değildir. Sonuç olarak Bölge Müdürlüğümüz sınırları içerisinde ahşap sektörü yoğun olarak faaliyet gösterdiğinden herhangi bir arz açığı oluşmasına meydan verilmeyecektir. Üretim faaliyetleri yurt genelinde Orman Genel Müdürlüğü’müzün organizasyon ve eşgüdümünde yürütülmektedir” açıklamasında bulundu.


+ Benzer Haberler
» Hasarlı bina yıkımları kat maliklerine takıldı
» Motosikletli kuryeler çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor
» Madenciler pandemide yurt içine yöneldi
» Hibrit çalışma çalışan bağlılığını düşürüyor
» Borsa İstanbul’un çanı Efeler Çiftliği için çalacak
» Sağlıkçılarımızı Almanya’ya kaptırıyoruz!
» UPK: Pamukta risk gelecek Mart’a kadar sürecek
» Tekstilde zam dalgası kapıda
» Pahalı ilaca göç uyarısı
» Pamukçunun gözü dünya piyasalarında


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.10.2021
  Ticaret 21.10.2021
  Ticaret 20.10.2021
  Ticaret 19.10.2021
  Ticaret 18.10.2021
  Ticaret 16.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni