• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Ormanlar için fikir maratonu başladı

06 Eylül 2021 Pazartesi 12:00
12
14
16
18

Fikrimiz.org önerilerinizi bekliyor

Ormanlar için fikir maratonu başladı


           HABER MERKEZİ      
     Geleceği Paylaş Sivil İnisiyatifi’nin düzenlediği Ormanlarımız Fikir Maratonu başladı. 3 yıldır toplumsal farkındalık yaratmak için birçok projeyi hayata geçiren Geleceği Paylaş Sivil İnisiyatifi, VİDEA Sosyal Girişimi ile birlikte geliştirdiği Fikrimiz platformu üzerinden ilk fikir maratonunu yanan ormanlarımızı dikkate alarak orman temasıyla başlattı.
     Fikrimiz.org üzerinden katılınabilecek olan Fikir Maratonlarının amacı, belirlenen temalarla ilgili toplumu bilgilendirmek, katılımcılardan pozitif ve yaratıcı fikirler toplamak, bunları uzmanlarla incelemek, uygun olanları değerlendirmek ve projelendirmek üzere ilgili kurum ve kuruluşlara iletmek. İsteyen her kurum platform üzerinden ilgi duyduğu alan için fikir toplama çalışması yapabilir.

     “Ormanlarımız Fikir Maratonu” ile ormanlarımızın yararları ve korunması konularına toplumun yeniden dikkatini çekmek istediklerini belirten Geleceği Paylaş Sivil İnisiyatifi Kurucusu Oya Demir “Orman yangınları sadece o bölge halkının değil hepimizin sorunu. Ne yazık ki bu sorunu da yaratan çoğunlukla insanlar. Biz de soruna olduğu kadar çözüme odaklanmanın bugünümüz ve geleceğimiz için en iyisi olacağına inanıyoruz. Bu amaç ile ortak akıl ve toplumun yaratıcı enerjisiyle yangınların önlenmesi, daha yeşil bir dünya yaratılması ve iklim krizi ile mücadele çalışmalarına katkı sağlayacak; sürdürülebilir ve sosyal etkisi ölçülebilir etkin projelere dönüşebilecek pozitif ve yaratıcı fikirlerin toplanmasını amaçlıyoruz. İsteyen herkes www.fikrimiz.org üzerinden fikirlerini paylaşabilir. Toplanan fikirleri uzmanlar ile incelendikten sonra eğitim kurumları, üniversiteler, yerel yönetimler, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve kamuoyu ile paylaşacağız” dedi

3 projeden oluşuyor
     Fikir Maratonu; Toplumu bilgilendirmek için yaratıcı bir kampanya, yangınlar ile mücadele yöntemleri ve orman ile entegre bir yaşamı nasıl yaratırız temalarına odaklı 3 projeden oluşurken, her bir proje için seçilen 5 fikir Ege Orman Vakfı tarafından birer fidan, maraton sonunda ise Seçici Kurulun en başarılı bulduğu 5 fikir 250’şer TL ile ödüllendirecek. fikrimiz.org platformu, ortak yaşamımızı etkileyen durumlar karsısında bir tavır almayı, kendi deneyim ve birikimlerimizden yola çıkarak fikrimizi söyleyebilmeyi olanaklı kılıyor. Aynı konuda birbirinden farklı fikirleri analiz ederek kolektif zekaya erişimi hedefliyor.

İşleyiş nasıl olacak? Proje bölümleri neler?
     VİDEA Sosyal Girişimi Kurucusu Alper Çalapkulu ve Geleceği Paylaş Sivil İnisiyatifi Kurucusu Oya Demir’in öncülüğünde oluşturulan fikrimiz.org platformu üzerinden yürütülecek fikir maratonlarının işleyiş ise şu şekilde belirlendi:
     Fikir maratonu 3 fikir yarışmasından (projeden) oluşur. Proje duyuru metin ve görselleri onaylanır ve fikrimiz.org platformunda yayınlanır. İletişimde olduğumuz kitle ve kuruluşlar kendi yayın mecralarından projeyi duyurur ve azami katılım olmasını sağlar. Proje suresince sosyal medyadan projeyi destekleyici blog yazıları yayınlanır. Fikir gönderim süresi sonunda VİDEA tüm fikirleri toplar, metin madenciliği/doğal dil işleme yöntemleriyle analiz eder ve topladığı içgörülerle birlikte raporlar. Belirlenen jüri fikirleri anonim olarak değerlendirir ve seçim sonrası kazananlar platform ve sosyal medyadan duyurulur.

1. Artık Yanmasın
     Orman yangınlarının neredeyse tamamı insan kaynaklı. Sorumsuzca atılan sigara izmaritleri, camlar ve yakılan ateşler ormanları bir kaç saat içinde yok edebilir. Vatandaşlarımızı ormana çöp atmamak konusunda bilinçlendirmeliyiz. Bunun için yaratıcı bir medya kampanyasında ne  çeşit içerikler göstermeli ve neyi vurgulamayız?

2. Göz Yaşları ile Söndürmeyelim
     Orman yangınları, hızlı ve etkili şekilde müdahale edilmezse ormanların ve ormanda yasayan birçok canlının yasam alanlarının yok olmasına neden olmakta. Profesyonel ve gönüllü ekipler bu müdahaleyi yaparken biz oturduğumuz yerde sadece göz yaşı dökmek yerine neler yapabiliriz, sivil toplum olarak nasıl koordine olabiliriz?

3. Orman Çocuğu Olabilir miyiz?
     Yok! bu böyle devam edemez. İnsanlarla ormanları barıştırmamız lazım. İnsanları ormanın içine çekecek proje fikirleri...ama nasıl? Ormanda ağaçlar ve hayvanlar ile kafa kafaya verdin ve parlak bir fikir arıyorsun... Buldun mu? Hemen gönder.


+ Benzer Haberler
» Vefat sayısı 19 Ağustos’tan beri ilk kez 200’ün altına indi
» Mandalinalar ihtiyaç sahipleri için hasat edildi
» Lisanslı Harita Kadastro Mühendislerinin hizmet esasları belirlendi
» Moda endüstrisi sürdürülebilirliğe yatırım yapıyor
» Boeing, Çin’den 1 trilyon 470 milyar dolarlık talep bekliyor
» Çelik sektörü çıtayı 22 milyar dolara yükseltti, ihracatçısını ödüllendirdi
» Konaklama tesisleriyle ilgili yönetmelik yürürlüğe girdi
» Muş İl Özel İdaresi okul binası ve çevre düzenlemesi yaptıracak
» TÜGEM’den kiraları düşürecek formül önerileri
» Toplumsal hassasiyet lafta kalıyor, ekonomik kaygılar tasarrufa itiyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.09.2021
  Ticaret 24.09.2021
  Ticaret 23.09.2021
  Ticaret 22.09.2021
  Ticaret 21.09.2021
  Ticaret 20.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni