• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Merkez fırsat eşitliği sağlayacak”

08 Haziran 2021 Salı 08:00
12
14
16
18

“Merkez fırsat eşitliği sağlayacak”

   ► İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, kadın, çocuk, genç ve engelli bireylere fırsat eşitliği sunmak amacıyla hayata geçirilen Örnekköy Sosyal Projeler Yerleşkesi açıldı

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Örnekköy Sosyal Projeler Yerleşkesi’nin açılışını yapıldı. Türkiye’ye model olacak merkezde kadın istihdamını artıracak Meslek Fabrikası Kurs Merkezi, 3-6 yaş grubu çocuklar için Masalevi, Engelli Farkındalık Merkezi, Çocuk ve Gençlik Merkezi, Dokunulabilir Engelsiz Modern Sanatlar Müzesi, 34 odalı misafirhane, gençlerin yaratıcılığını ortaya çıkaracak İnovasyon Merkezi, kütüphane, etüt ve konferans salonları, yoga ve pilates atölyesi, okuma salonu, sivil toplum kuruluşlarının eğitimlerini ve çalıştaylarını yapacağı alanlar ve kafetarya yer alıyor. Açılış töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan hizmetlere erişimde, dezavantajlı konumda olan kadın, çocuk, genç¸ ve engelli bireyler için fırsat eşitliği sağlayacak birimleri tek bir yerleşkede topladıklarını ifade etti.   

Merkezden kadınlar, çocuklar ve engelliler yararlanacak
     ‘Eşit Bir Yurttaşlık Mümkün’ vizyonu ile ülkeye örnek olacak bir projeyi daha İzmir’e kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Soyer, “Kadınların güçlenmesi, toplumsal yaşamdaki varlığını görünür kılmak, katılımını artırmak için ortak yaşam ve dayanışma merkezi olarak tasarladığımız, ‘Güçlü Geleceğin Anahtarı’ sloganıyla kapılarını açan ANAHTAR Kadın Çalışmaları Bütüncül Hizmet Merkezi, yerleşkemizin lokomotifi olarak öne çıkıyor” dedi.
     Kadın alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının toplantılarını, seminerlerini, eğitimlerini ve çalıştaylarını yapabilecekleri alanların merkezde yer aldığını belirten Soyer, “Yerleşkemize gelen kadınlar, 3-6 yaş arasındaki çocuklarını buradaki Masal Evi’yle buluşturabiliyor. Kendileri ise Meslek Fabrikamız bünyesindeki kurslardan faydalanarak meslek kazanıyor. Böylece kadın istihdamına katkı sağlıyoruz. Çocuklara oyun ve aktif öğrenmeye dayalı hizmet sunan Masal Evimiz ile beraber 7-14 yaş grubunun, keyifli ve güvenli bir ortamda gelişimlerini desteklemek üzere Çocuk ve Gençlik Merkezimiz de bu kampüsümüzde yer alıyor. Yerleşkemizde bulunan Genç İzmir’de ise, gençlerin sesini, coşkusu ve heyecanını, kent yaşamına dahil edebilecekleri bir ortam yarattık. Tarihi Havagazı Fabrikası Gençlik Yerleşkesi ve Örnekköy’deki Genç İzmir merkezimizde gençler birçok faaliyete erişebilecek. Engelsiz İzmir hedefimiz doğrultusunda, Limontepe’nin ardından Farkındalık Merkezimizin ikincisini yine burada açıyoruz. Farkındalık Merkezi’nde, engelli bireylerin sosyal yaşama katılımını artırmak ve günlük yaşamda karşılaştıkları zorluklara dair toplumun tüm kesimlerindeki farkındalığı ve toplumsal duyarlılığı artırmayı amaçlayan faaliyetler yürütülecek” diye konuştu.

“Merkez İzmir’de yaratmak istediğimiz geleceğe ışık tutacak”
     Yerleşkedeki en önemli birimlerden birinin İzmir Dokunulabilir Engelsiz Modern Sanatlar Müzesi (İZDEM) olduğuna da dikkat çeken Soyer, “Müzemizde; İdol Sanat Evi sanatçıları tarafından çalışılan 44 adet seramik kabartma tablo ile beraber dünyaca ünlü pek çok sanatçının eseri, dokunulabilir ve sesli betimlemeli olarak yer alıyor. Örnekköy Yerleşkemizde ayrıca belediye şirketimiz İzelman’ın Misafirhanesi de yer alıyor. Deprem sonrası, vatandaşlarımıza tahsis ettiğimiz misafirhanemiz; 34 oda ve 70 yatak kapasitesi ile bir sosyal tesis olarak düzenlendi. Tesiste; çocukların yaratıcılıklarını açığa çıkaracak İnovasyon Merkezi ile gençlerin derslerini takip edebilecekleri EBA erişim merkezi ve kütüphanemiz bulunuyor” dedi. Başta dezavantajlı yurttaşlar olmak üzere, İzmir’de yaşayan herkesin eşit ve adil kamusal hizmetlere erişimi için büyük bir kararlılıkla, çalıştıklarını söyleyen Soyer, “İnsanların doğuştan kazandıkları haklar vardır. Hiçbir ayrım gözetmeden, bütün insanlara aittir bu haklar. İnsan onuruna yaraşır biçimde yaşamak, barınmak, eğitim ve sağlık hizmetlerinden faydalanmak, sağlıklı gıdaya erişmek, düşünce, inanç ve ifade özgürlüğüne sahip olmak bunların başında geliyor. Hiç kuşkum yok ki, Örnekköy Sosyal Projeler Yerleşkesi bu kararlılığımızın ve mücadelemizin sembollerinden biri olacak, İzmir’de yaratmak istediğimiz geleceğe ışık tutacak” diye konuştu.

“Tesis Karşıyaka için büyük bir değer”
     Tesisin Karşıyaka için büyük bir değer olduğunu ifade eden Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, “Kadınlarımız, çocuk ve gençlerimiz ile engellilerimiz yerel yönetim anlayışımızda her zaman öncelikli bir yere sahiptir. Bugün ülkemizde yaşanan ihmaller ancak böyle bir geniş görüşlülükle atılacak adımla kapatılır. Sosyal demokrat anlayışın yereldeki en güzel örneklerinden olan yerleşkemizin kentimize ve ülkemize güzellikler kazandırmasını diliyorum” dedi.

Yerleşkenin lokomotifi: ANAHTAR Kadın Çalışmaları Bütüncül Hizmet Merkezi
     Kadınların güçlenmesi ve toplumsal yaşama katılımını artırmak için bir ortak yaşam ve dayanışma merkezi olarak tasarlanan ve “Güçlü Geleceğin Anahtarı” sloganıyla kapılarını açan ANAHTAR Kadın Çalışmaları Bütüncül Hizmet Merkezi, yerleşkenin lokomotifi olarak öne çıkıyor. Bu merkeze gelen kadınlar iletişimden kadın sağlığına, medeni haklardan şiddetle mücadelede koruyucu-önleyici tedbirlere kadar farklı konularda eğitim etkinliklerine katılabiliyor, psiko-sosyal destek ve hukuki danışmanlık alabiliyor. Büyükşehir’e bağlı Meslek Fabrikası Kurs Merkezi’nin aşçılık, bilişim, tekstil ve turizm gibi mesleki eğitimlerine dâhil olabiliyor. Meslek Fabrikası mesleki  eğitimler düzenlerken aynı zamanda İŞKUR, meslek odaları ve sektör temsilcileriyle bağlantı kurarak kadın istihdamı ve girişimciliğini de destekliyor.

“Merkezde kadın alanında çalışan STK’lar seminer yapabilecek”
     Farklı bölgelerden gelen ve farklı deneyimlere sahip kadınlar ANAHTAR’da birlikte öğrenme sürecine giriyorlar. Yoga ve pilates salonundan, kütüphane ve okuma salonundan faydalanabiliyor, sinema atölyesine katılabiliyorlar. Merkezde kadın alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarının toplantılarını, seminerlerini, eğitimlerini ve çalıştaylarını yapabilecekleri alanlar var. Ortak akılla kolektif çalışmalar yapıyorlar. Yerleşkeye gelen kadınlar, aynı zamanda 3-6 yaş arasındaki çocuklarını da Masal Evi’ne bırakabiliyor. Yerleşkede çocuklara oyun ve aktif öğrenmeye dayalı hizmet sunan Masal Evi ile beraber 7-14 yaş grubunun keyifli ve güvenli bir ortamda gelişimlerini desteklemek üzere Çocuk ve Gençlik Merkezi (ÇOGEM) de yer alıyor. Dijital gençlik merkezi Genç İzmir’in bir birimi de burada yer alıyor. Seminerlerden kurslara atölyelerden gönüllü organizasyonlarına kadar bir dizi çalışmanın tek çatı altında toplandığı Genç İzmir’deki çalışmalara Tarihi Havagazı Fabrikası Gençlik Yerleşkesi’yle beraber Örnekköy’deki merkezden de ulaşma şansı var. Burada yapılan eğitim ve etkinliklerle gençlerin sosyalleşmelerinin yanı sıra tutunma ve güçlenmelerini sağlamak, kamusal kaynaklara erişimini arttırmak ve genç girişimciler yaratmak hedefleniyor.

     Örnekköy Sosyal Projeler Yerleşkesi’nde Engelli Farkındalık Merkezi de yer alıyor. Farkındalık Merkezi’nde engelli bireylerin sosyal yaşama katılımını artırmak ve günlük yaşamda karşılaştıkları zorlukları toplumun diğer kesimlerine de hissettirerek toplumsal duyarlılığı artırmak amaçlanıyor. Merkezde tekerlekli sandalye parkuru, üstün yetenekliler alanı, özel öğrenme güçlüğü alanı, duyu labirenti, karanlık ve aydınlık mekânlar etkinlik alanı, karanlık/aydınlık ev alanı ve ruh sağlığı alanı gibi etkinlikler alanları yer alıyor.


+ Benzer Haberler
» Mobilya, Kağıt ve Orman ürünlerinde hedef 755 milyon dolar
» Sağlık için güvenli süt tüketin
» Bezmialem Vakıf Üniversitesi, hastane poliklinik cephelerinde açılır kanat yaptıracak
» Yeni evlenecekler için kaçırılmayacak fırsat
» Ege’de hububat bakliyat yağlı tohumlar ihracatında yüzde 10 artış hedefleniyor
» Konak Belediyesi personeline uluslararası belge
» Dewilux Hydrolack ile ahşaplar nefes alıyor
» Aydın İl Sağlık Müdürlüğü ilaç hazırlama hizmeti alacak
» Sağlık sigortasına talep artıyor
» Rüzgar enerjisi 1 numaralı elektrik kaynağı olma yolunda


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.06.2021
  Ticaret 24.06.2021
  Ticaret 23.06.2021
  Ticaret 22.06.2021
  Ticaret 21.06.2021
  Ticaret 19.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni