• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Ortak amaç: ‘Ara’ değil, ‘ana’ eleman yetiştirmek

14 Eylül 2021 Salı 00:00
12
14
16
18

İzmir’de faaliyetlerini sürdüren kamu ve özel meslek kursları ile meslek yüksekokulu yöneticilerinin ortak görüşü mezunlarının istihdama katkısının artırılmasının özel sektörün şartlarının iyileştirilmesinden geçtiği yönünde

Ortak amaç: ‘Ara’ değil,
‘ana’ eleman yetiştirmek


   ► Yöneticiler ve eğitimciler, mezunlarının istihdama katkısını artırmak için özel sektörün ihtiyaçlarını belirleyip, bu doğrultuda eğitim verdiklerini belirttiler

           DİLAY SARKİLER      
     Sektörün önemli ihtiyaçlarının başında nitelikli ara eleman eksikliğinin geldiğini ifade eden yönetici ve eğitimciler, branşları sektörün taleplerinin belirlediklerini bildiriyor. Meslek edindirme kursları ve yüksekokullarda donanımlı ve deneyimli elemanları istihdama kazandırmak için uygulamalı eğitime önem verilirken, sektör ve oda temsilcileri ile bir araya gelerek mezunların sektöre geçişine de olanak sağlanıyor.  
     İzmir’de İzmir Büyükşehir Belediyesi, İŞKUR (Türkiye İş Kurumu) tarafından açılanların yanı sıra MEB (Millî Eğitim Bakanlığı) onaylı sertifika veren birçok özel meslek edindirme kursu ve YÖK’e bağlı meslek yüksekokulu bulunuyor. TÜİK İzmir Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre, 2021 yılının Mart ayında İzmir’de işsizlik oranı bir puanlık artış ile yüzde 17 seviyesinde gerçekleşti. Kamu ve özel meslek edindirme kursları ile meslek yüksekokulları, bu oranın azaltılması için çalışmalarını özel sektörle de iş birliği yaparak sürdürüyor.

“Çalışma koşulları iyileştirilmeli”
     İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası Şube Müdürü Zeki Kapı, çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerektiğine değindi. Mezunlarının istihdama katılım oranının özel sektör koşulları nedeniyle istenilenin altında kaldığını ifade eden Kapı, “Birim kurulduktan bu yana 5 bin mezunumuz işe yönlendirildi, bunlardan 910’u yönlendirildiği işlerde çalışmaya başladı. İşe yerleştirmede yüzde 18 oranında başarı sağladık. Bu sayının dilediğimiz oranda olmamasının sebebi özel sektörün çalışma koşullarının maalesef çok uygun olmamasıdır. Hem yüksek performans bekleyip hem çalışana vereceği hakları çok düşük tutuyorlar. Bir ailenin, bir bireyin geçinebilmesi için verilen ücretlerin ve sosyal hakların iyileştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Kursiyerlerimize sertifikalarını aldıktan sonra onları sektörle bir araya getireceğimize dair bir sözümüz, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’mız Tunç Soyer’in böyle bir politikası var. Bu politikayı hayata geçirebilmemiz için de koşulları uygun hâle getirmemiz lazım. Bu koşulları da sadece İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin uygun hâle getirmesi imkânsız. Bu noktada sektöre, Ege Bölgesi Sanayi Odası’na, İzmir Ticaret Odası’na, sivil toplum kuruluşlarına da iş düşüyor. Sektörden daha insani yaşama şartlarını sağlamasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“İş gücünü daha nitelikli hâle getiriyoruz”
     Zeki Kapı, yirmi farklı kurs merkezinde yaklaşık 281 farklı branşta sürdürdükleri eğitimler ile mezunlarının ara eleman değil aranana eleman olmalarını sağlamaya çalıştıklarını belirtti. Kapı, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaklaşık 2005 yılından beri mesleki ve teknik eğitimleri var. O günden beri açtığımız 3 bin 147 mesleki ve teknik eğitim kursumuzda eğitim alan kişi sayısı 88 bin 688, bunlardan 39 bin 904 kursiyerimiz sertifikalarını aldı. Biz, ara elaman ihtiyacı bulunan sektörlerde teknik ve mesleki eğitim hizmeti vererek, iş gücünü daha nitelikli hâle getirmeye yardımcı oluyoruz” dedi.

“Sektörün talepleri doğrultusunda kurs açıyoruz”
     Zeki Kapı, kursiyerlerinin mezuniyet sonrası iş arama ve bulma sürecinde de desteklerinin devam ettiğini söyledi. Kapı, “Eğitim Birimi’mizinden bir kursiyerimiz mezun olduğu zaman İstihdamı Geliştirme ve Destekleme Birimi’mizle buluşturuyoruz. Burada kendisi ile bir özgeçmiş formu dolduruyoruz. Bu özgeçmişler İstihdamı Geliştirme ve Destekleme Birimi havuzunda yerini alıyor. Sektörlerle, organize sanayi bölgeleriyle, serbest bölgeyle, Ege Bölgesi Sanayi Odası’yla, İzmir Ticaret Odası’yla sürekli temas halindeyiz. Sektörün talepleri doğrultusunda kurslar açıyoruz. Mezun ettiğimiz kursiyerlerimizi sektörle buluşturup aradan çekiliyoruz. Çünkü oradaki koşullar hem mezunlarımızın hem de sektörün şartlarına bağlı oluyor” açıklamasında bulundu.

Kadınların istihdama katılması için kolektif çalışma yürütülüyor
     Kursiyerlerimizin cinsiyet dağılımı branşa göre değiştiğini söyleyen Zeki Kapı, genelde kadın kursiyerlerin sayısının daha fazla olmasından mutluluk duyduklarını ifade etti. Kapı, “CNC, kaynak gibi ağır iş kollarına dair açtığımız kurslarda erkek kursiyerlerimiz fazlayken, pastacılık, barista, aşçılık, tekstil gibi kurslarımızda kadınların çoğunluğu var. Ama toplama baktığımızda yüzde 60’a yüzde 40 gibi bir oranda kadın mezunlarımız ve kursiyerimiz daha fazla. Geçtiğimiz dönemlerde pastacılık kursumuza katılan yirmi kadın kursiyerimiz mezuniyetlerinin ardından birleşerek kooperatif kurdular ve bir pastane açtılar. Kadınların istihdama katılmasıyla ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in başlattığı Masal Evi projesi var. Çocuklarına bakacak kimse olmadığı için evden çıkamayan kadınlarımız çocuklarını Masal Evi’ne emanet ediyor, bir sonraki adım da kurslarımıza yönelmeleri oluyor. Kadifekale örneğimiz var; burada açtığımız Masal Evi’ne çocuklarını emanet eden kadınlar, birimimizin açtığı midye eğitimine katıldı. O bölgede midye üretimi fazla olduğu için böyle bir eğitim imkânı sunduk ve kadınlar da iş hayatına üretim aşamasında katılma şansı yakaladı. PAGOS Kooperatifi midye üretimini haftanın belli günlerinde bizim kurs merkezimizde yapıyor. Kadınların iş hayatına katılmasında İzmir Büyükşehir Belediyesi birimleri olarak kolektif bir çalışma yürütüyoruz” dedi.


“Sektör ucuz iş gücü istiyor”

Zeki Kapı, meslek edindirme kurslarını istihdamı besleme oranını artırmayı hedeflediklerini belirterek, “Ülke koşullarında bir bireyin bile istihdama katılmasını kıymetli buluyorum. Meslek edindirme kurslarının istihdama elbette katkısı var ama henüz istediğimiz sayılara ulaşmadık. Dört buçuk milyon nüfuslu bir kentte yaşıyoruz. İşsizlik oranlarına baktığımız zaman meslek edindirme kurslarının istihdama katkısı yeterli mi, elbette değil. Bu sayıları daha fazla artırabilirsek, daha fazla nitelikli insan kaynağı ortaya çıkarabilirsek İzmir’den bir ışık yakabileceğimizi düşünüyoruz. Ama bu İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tek başına çözebileceği bir husus değil. Bu konuda teşvikler önemli, İŞKUR kursları önemli, paydaşların ve özel sektörün çalışmaları önemli. Paydaşlara çok görev düşüyor. Sektör ucuz iş gücü istiyor, koşullar iyileştirilmedikçe çözülebilecek bir sorun değil” diye konuştu.


Öğrenciler sahada öğrenmeye yönlendiriliyor
     İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Derman Küçükaltan, öğrencileri sahaya yönlendirme bağlamında birçok protokoller yaptıklarını söyledi. Prof. Dr. Küçükaltan, “Son olarak İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’in de imzasının bulunduğu, Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanlığı (EBSO), Sanayi ve Teknoloji İzmir İl Müdürlüğü ve içerisinde yüksekokulumuzun olduğu önemli bir protokole imza attık. Bu protokolle, öğrencilerimizin uygulamalı eğitimlerini artırmayı, sektörlerin ihtiyaçlarına göre bizim de eğitim vermemizi sağlayacağız. Bunun dışında değişik kurumlarla da protokollerimizi yaptık. İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile gerçekleştirdiğimiz kırsaldaki kadın girişimcilerin ürettiği ürünleri aşçılık bölümümüzün mutfağında işlenmesi ve Ege mutfağı menüleri oluşturulmasını sağlayacak bir protokolümüz var. Ege Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi ile Ağız ve Diş sağlığı, Tıbbî Görüntüleme, Tıbbî Dökümantasyon, Ameliyathane hizmetleri gibi bazı sağlık programlarımızda eğitim gören öğrencilerimizin orada staj yapabilmelerini sağlayan bir protokol imzaladık. Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Fitbak&Yonca şirketi ile yine makine, grafik tasarım programlarımıza yönelik benzer bir protokol hazırladık. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve İzmir Bakırçay Üniversitesi ile birlikte ayrı ayrı bir protokol imzaladık. Gerek teorik aşamada gerekse uygulama aşamasında bir yandan akademik kadromuzun birikimlerini daha da arttırmayı, diğer yandan ise öğrencilerimizi sektörlerin talep ettiği normlarda yetiştiriyoruz” dedi. Çünkü uygulama eğitimi, bizim misyonumuz ve olmazsa olmazımızdır. Hedefimiz ise nitelikli ara eleman yetiştirip, işyerlerinde onların ana eleman haline gelebilmeleridir” dedi.

Uygulama döneminde sektöre adım atılıyor  
     Prof. Dr. Küçükaltan, yılda yaklaşık 700 mezun verdiklerini, mezunlarının nitelikli ara eleman olarak istihdama katıldıklarını belirtti. Küçükaltan, “Bizim gibi önlisans düzeyinde eğitim veren meslek yüksekokullarının ana misyonu nitelikli ara eleman yetiştirmektir. Aslında bizim amacımız, öğrencilerimizin buradan mezun olduktan sonra girdikleri sektörlerde ara eleman değil, bilgileriyle, donanımlarıyla, kazanımlarıyla ana eleman olmalarıdır. Ana eleman olmaları için de öğrencilerimizin eğitim-öğretim sürecinde bolca uygulama yapmalarına ihtiyaç var. Hedefimiz, öğrencilerimizin bazı programlardan başlamak üzere dört yarı yıl süren eğitimimizin üç yarı yılını okulda, son yarı yılını ise sahada geçirmelerini, deneyim kazanmalarını sağlamak. İşletmede mesleki eğitim çerçevesinde, staj çerçevesinde edindikleri deneyimden sonra buralarda kendini bilgisi ile öne çıkaran öğrencilerimiz staj yaptıkları, mesleki eğitim aldıkları işyerlerinde zaten işe gireceklerdir” diye konuştu.

“Görevimizin sektörlerin ihtiyaçlarına yanıt vermek”
     Prof. Dr. Derman Küçükaltan, sektörlerle olan iletişimlerinde Türkiye’de ciddi şekilde nitelikli ara eleman gücüne ihtiyaç olduğunu gördüklerini söyledi. Küçükaltan, “Bize düşen görev sektörlerin bu ihtiyaçlarına kendi birikimimiz ve kontenjanımız ölçüsünde yanıt vermektir. Öğrencilerimiz burada iyi yetişir, kendilerini de iyi yetiştirirlerse çok iyi ücretlerle ara eleman olarak, ileride de performanslarıyla, bilgi birikimleriyle, donanımlarıyla ana elemana dönüşerek istihdama katılırlar” ifadelerini kullandı.

Özel sektör ile iş birliği yapılıyor
     Prof. Dr. Küçükaltan, iş bulma garantisinin tamamen sektörlerin inisiyatifine kaldığını söyleyerek, “Biz, sektörlerin ihtiyaç duyduğu şekilde eğitim veriyoruz. Bu eğitimin ardından mezunlarımız iş bulmaları çok daha kolay oluyor. İmzaladığımız protokollerin ardından protokolün tarafları olan odalarımız ve firmalar aracılığıyla özel sektör ile iletişimimiz kuvvetlenecek. Böylece özel sektörden gelecek taleplerle öğrencilerimizin istihdama katkısını artıracağız” diye konuştu.

“İşsizlik değil, nitelikli uzman sorunu var”
     İ-Akademi Eğitim ve Danışmanlık Genel Müdürü Süheyla Sabeti, meslek kurslarının eğitim sisteminde önemli bir boşluğu doldurmak için çok etkin kullanılması gereken bir araç olduğunu söyledi. Sabeti, “Sık sık ülkemizde ciddi bir işsizlik sorunu var deniyor, halbuki bence ülkemizde ciddi bir nitelikli uzman sorunu var. Üniversitelerin kontenjanları ve bölümleri piyasanın ihtiyaçlarından bağımsız planlanıyor. Piyasada iş imkânı bulunmayan binlerce üniversite mezunu her sene iş arayanlar havuzuna ekleniyor. Havuzun arz ettiği ile piyasanın talep ettiği uzmanlık konularının dengesiz olmasından kaynakla bir taraftan iş arayıp bulamayan insanlar, bir tarafta uzman veya ara kademe nitelikli eleman arayıp bulamayan firmalar var. Bu dengesizlik, doğru planlama ile meslek kursları ve üniversitelerin yüksek okulları tarafından çözülebilir” açıklamasında bulundu.
     Meslek kurslarının adayın doğrudan yeteneği, arzusu ve ilgi alanına göre uzmanlık eğitim imkanları sunarak, hedefi on ikiden vurmalarını sağladıklarını ifade eden Sabeti, “Akademimizin birçok mezunu henüz eğitim devam ederken işe girer, zaman zaman farklı kuramların personel ihtiyacı olduğunda mezunlarımızı yönlendirerek kısa sürede iş bulmalarını sağlıyoruz. Hatta bazı kurslarımızın mezun sayıları gelen talepleri karşılamıyor” dedi.

“Yeni bir kariyer yolu çizme olanağı sunuluyor”
     Sabeti, yasal olarak iş bulma garantisi veremediklerini, ancak işe yönlendirme konusunda mezunlara destek olduklarını belirtti. Sabeti, “Adaylarımızın büyük bir çoğunluğu iki yıllık önlisans veya dört yıllık lisans mezunlarından oluşuyor. Ancak üniversiteye giriş sistemi itibarıyla öğrenciler sevmedikleri veya iş piyasasında yeterince talep görmemiş bölümlere girmiş olabilirler. Bu adaylar gerçekten ilgi duydukları ve iş bulma olanağı daha yüksek olan alanlardaki uzmanlık eğitimlerine katılarak uluslararası geçerliliği olan sertifikalar alarak kısa sürede yeni bir kariyer yolu çizme olanağı bulurlar” diye konuştu.

Teknoloji tabanlı mesleklere rağbet arttı
     Teknoloji tabanlı yeni meslek alanlarının gençleri cezbettiğini ifade eden Sabeti, “İnsanlar yeni meslek edinme motivasyonu içine girebiliyorlar. Bunun birkaç nedeni var, iş imkânı sağlamaya çalışmak, çağa ayak uydurmak, gerekirse mobiliteyi artırmak, teknolojik tabanlı kursların sonunda alacakları belgeler uluslararası piyasada iş bulma olanağını artırdığı kanıtlanmış bir gerçektir” açıklamasında bulundu.
     Sabeti, kadınların istihdama kazandırılmasının önemine değinerek, “Kurslarımıza katılımda kadın ve erkek oranı meslekten mesleğe değişkenlik gösteriyor. Ancak ortalamada dengeli bir oran var. İ-Akademi olarak ve kadın yönetici olarak ev hanımlarının iş hayatına girmesine destek olmak çok önem verdiğimiz bir konudur. Kadının eğitim alması, kendini geliştirmesi ve kendi parasını kazanmaya başlaması daha eğitimli çocuklar, daha iyi ekonomik şartlar ve bağımsız kadınlar demektir” dedi.


+ Benzer Haberler
» Konutta yabancı yatırımcı umudu
» Okul servisleri tur şirketlerine kiralandı
» Yumurtada psikolojik sınır 80 krş
» Pandemi mahpuslar için dolaylı tecrit oldu
» Yangın defneyi vurdu fiyat %20 arttı
» ‘Yarım Adam’ romanına İzmir’den destek
» Müzik aletlerinde pandemi hareketliliği
» Taşımacılık sektörü şoför sıkıntısına takıldı
» İzmir esnafı üniversitelilerin dönüşünden umutlu
» Eğitimciler: Yeni bir kapanmayı kaldıramayız


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.09.2021
  Ticaret 20.09.2021
  Ticaret 18.09.2021
  Ticaret 17.09.2021
  Ticaret 16.09.2021
  Ticaret 15.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni