• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Oruç Reis, denizde petrol arayacak

06 Eylül 2018 Perşembe 19:00
12
14
16
18

Oruç Reis, denizde petrol arayacak

   ► ‘Barbaros Hayrettin’ Akdeniz’de, ‘Oruç Reis’ Karadeniz’de sismik araştırma yapacak.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Milli sismik araştırma gemisi Oruç  Reis, petrol ve doğalgaz keşfi için Zonguldak ve Bartın açıklarında araştırma faaliyetlerine başladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ‘’Bakanlık olarak bir sloganımız var, “Varsa bulacağız.” İnşallah var, ümitliyiz. Biz bilimsel olarak yapılması gereken her türlü çalışmayı yapıyoruz, bundan sonrası da artık biraz “Ya nasip” demek’’ dedi. Oruç Reis’in bin 500 metre derinlikten bilgi toplayabildiğini ifade eden Dönmez, ‘’Bu gemi diğer benzerlerinden çok daha nitelikli ve donanımlı. Herşeyden önce hem 2 boyutlu hem de 3 boyutlu sismik çalışma yapabiliyor’’ dedi.

     Milli enerji ve maden politikası kapsamında hem enerji hem de maden tarafında yerlileştirmeyi artırmak için ciddi bir hazırlık içerisinde olduklarını anlatan Dönmez, ‘’Bunlar için de önce keşfetmeniz gerekiyor. Keşif için de hem karada hem denizde hem de havada gelişmiş yeni teknolojik ürünleri, teçhizatı kullanarak çalışmaları yürütüyoruz. Oruç Reis gemisini Enerji eski Bakanı Berat Albayrak ile birlikte geçtiğimiz yıl hizmete almıştık. Bu süre içerisinde testleri, denemeleri yapıldı. Hem gemi seyir sefer güvenliği açısından hem de bunun üzerine donatılmış modern elektronik cihazlar da testlerden başarıyla geçti’’ dedi.

Oruç Reis’in yüzde 90 yerli
     Oruç Reis’in resmi olarak göreve başladığını anlatan Dönmez, bu geminin diğer benzerlerinden çok daha nitelikli ve donanımlı olduğunu söyledi. Herşeyden önce hem 2 boyutlu hem de 3 boyutlu sismik çalışma yapabildiğini söyleyen Dönmez, ‘’Yaklaşık bin 500 metrelik, gemiye monte edilmiş özel bir kol yardımıyla deniz tabanındaki bilgileri toplayabiliyor. Deniz tabanından yaklaşık 18 metre derinliğe inmek suretiyle örnek alabiliyor. Su içerisinden örnek alabiliyor, görüntüleme yapabiliyor. Bunlar sayesinde kendi ekonomik kullanımımız altındaki sularımızda bu çalışmaları kendi milli gemimizde yapıyoruz.

     Milli gemimiz diyorum çünkü bu gemi Türkiye’deki milli tersanelerde yapıldı, yaklaşık yüzde 90’ı yerli malzeme kullanmak suretiyle gerçekleşti’’ ifadelerini kullandı.  
     Karadeniz’de arama çalışmalarının daha önce Barbaros Hayrettin Paşa Gemisi ile yürütüldüğünü hatırlatan Dönmez, ‘’Şimdi Barbaros Hayrettin Paşa Akdeniz’de aramalara devam ediyor. Oruç Reis de onun kardeşi, burada onun bırakmış olduğu işleri de tamamlayacak. Karadeniz’de 2 boyutlu sismik çalışmaların tamamı yapılmış durumda, 3 boyutlu sismik çalışmalarından da yaklaşık yüzde 20’sindeyiz. 2 boyutlu sismik veriler incelendikten sonra bizim hidrokarbon rezervi keşfi, tahmininde bulunacağımız alanlarda 3 boyutlu çalışmalar yapılacak’’ diye konuştu.

Zonguldak ve Bartın’da araştırma yapacak
     Oruç Reis’in Zonguldak ve Bartın açıklarında çalışma yapacağını anlatan Dönmez, ‘’Zonguldak ve Bartın ayrıca bizim madencilik şehirlerimiz. Taş kömürü madenlerimizin bazı uzantıları denizin altına doğru gidiyor. Nitekim denizin altında biz burada madencilik yapıyoruz. Şimdi o formasyon ne kadar derine gidiyor, ne kadar açıklıkta bunları çalışmalar bittikten sonra belirlemiş olacak. Yaklaşık 1 aylık daha burada iş programımız söz konusu’’ dedi.

İlk sondaj Akdeniz’de
     Sismik araştırmaların akabinde sondaj çalışmaları yapılacağını anlatan Dönmez, ‘’İlk sondajımız inşallah önümüzdeki 1-2 ay içerisinde Akdeniz’de Antalya açıklarında planlıyoruz. O da yine millileştirdiğimiz bir gemi. Geçtiğimiz yıl satın aldığımız bu gemi ile artık Karadeniz, Akdeniz’de sondajları yapacağız. Bir başka çalışmamız da Karadeniz için ikinci gemi almak. Hem Karadeniz’de hem Akdeniz’de petrol ve doğalgaz rezerviyle ilgili çalışmalarımız devam edecek. Bakanlık olarak bir sloganımız var, “Varsa bulacağız.” İnşallah var, ümitliyiz. Biz bilimsel olarak yapılması gereken her türlü çalışmayı yapıyoruz, bundan sonrası da artık biraz “Ya nasip” demek. Milletimizin bu konudaki beklentilerini biliyoruz, bu beklentilerini duaya çevirirlerse en kısa sürede bu keşifleri de yapmış oluruz.  Ümitliyiz ve ne kadar isabetli olduğumuzu zaman gösterecek’’ dedi.

 


+ Benzer Haberler
» İzmir, yaratıcı endüstrilerin merkezi olabilir
» Anadolu’daki fabrika binalarını TOKİ yapsın
» 2019’un en hızlı trendi ‘Heli Taksi’ olacak
» Brisa, ‘Profleet’ ile filo yönetim çözümleri sunuyor
» Studio Billion ilk yatırımını aldı
» Küçükoğlu Holding, İtalyan CİMOS’u bünyesine kattı
» Karabağ, “Bayraklı’da yapılamaz denilenleri yaptık”
» Buca’da Yerli Malı Haftası şenlik gibi kutlandı
» Yazar Hüsnan Şeker, çocuklarla buluştu
» Palandöken, “Sigorta pirim yüzdesi aşağı çekilmeli”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.12.2018
  Ticaret 18.12.2018
  Ticaret 17.12.2018
  Ticaret 15.12.2018
  Ticaret 14.12.2018
  Ticaret 13.12.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni