• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

OSB’ler ‘4562’ye çözüm bekliyor

16 Ekim 2021 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

OSB’ler ‘4562’ye çözüm bekliyor


   ► Sanayi kesimi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 4562 sayılı OSB Kanunu’nda değişikliğine yönelik eleştirilerini yineledi

           SEDA GÖK      
     Sanayi kesiminin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu’nda yapılmak istenen değişikliğe tepkisini sürüyor. Sanayi kesiminin temsilcileri “OSB’ler olarak ciddi ve zor bir süreçten geçiyoruz. Kanun değişikliğiyle yetkilerimiz elimizden alınacak. Bu değişiklikten dönülmesini bekliyoruz” mesajını verdi.
     Hilmi Uğurtaş’ın ikinci kez başkan seçildiği Organize Sanayi Bölgeleri Derneği (OSBDER) Genel Kurul Toplantısı’nda sanayi kesimi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 4562 sayılı OSB Kanunu’nda değişikliğine yönelik eleştirilerini yineledi.  
     Toplantıya İAOSB ve OSBDER Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis Başkanı Salih Esen, Anadolu OSB Başkanı OSBDER Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Kutsi Tuncay ve 45 Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’ni temsilen sanayiciler katıldı.
     Genel Kurul Toplantısı’nın ana gündem maddesi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın, 4562 sayılı OSB Kanunu’nda değişiklik oldu. Yapılması düşünülen değişiklikle birlikte OSB yönetimlerinin yeniden il mülki idare amiri başkanlığında oluşturulacak müteşebbis heyetler ile yönetilecek olması, üzerinde çalışıldığı belirtilen taslaktaki en dikkat çekici madde olarak öne çıktı. Buna göre, 4562 Sayılı OSB Kanunu’na eklenecek olan geçici 18’inci maddenin yürürlüğe girmesiyle genel kurul aşamasına geçmiş olan OSB’lerde en geç 3 ay içinde genel kurul yapılarak müteşebbis heyet oluşturulacak.

     OSB katılımcıları, kendi aralarından yapı kullanma izni almış olan en az 8 asıl, 8 yedek, en fazla 14 asıl, 14 yedek üye seçecek. Bu üyelerin de mülki amir hariç görev süreleri 2 dönem ile sınırlandırılacak. Öngörülen bu kanun değişikliğinin OSB’lere ciddi şekilde zarar vereceğini belirten aynı zamanda Organize Sanayi Bölgeleri Derneği (OSBDER) Yönetim Kurulu Başkanı olan İAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, “OSB’ler olarak ciddi ve zor bir süreçten geçiyoruz. Derneğimizin ne kadar önemli olduğunu bu sıkıntılı süreçte bir kez daha anladık. STK’ların sesi siyasiler tarafından daha dikkatli dinleniliyor. OSB’lerin kanun değişikliği daha önce de tartışıldı ve gündeme getirilmişti. Biz de OSB temsilcileri olarak o dönemki kanun değişikliğine karşı çıkmıştık. Çünkü burada genel kurulların lağvedilemesi tartışılmıştı. Bizim o süreçte mücadelemizle genel kurulların devam etmesini sağladık. O süreçte yaşananlar bu derneğin kurulmasına öncülük etti. O yüzden bu derneğe ciddi ihtiyaç var. Burada önemli olan OSB’lerin sesini hür bir şekilde dille getirilmesi” dedi.

OSB’LERİN YETKİLERİ ELLERİNDEN ALINIYOR
     Sanayiciler olarak OSB’lerde kanun değişikliğinin neden yapılmak istendiğine anlam veremediklerini söyleyen Uğurtaş, kanun değişikliği ile OSB’lerin yetkilerini ellerinden alınmak istediğini belirtti. Uğurtaş, “OSB Kanunu neden ve niçin değiştirilmek isteniyor anlam veremiyoruz. Bu kanun değişikliği ile OSB’lerin yetkilerini yavaş yavaş ellerinden alınmaya çalışılıyor. Kanun değişikliğiyle sanayici herhangi bir yerden bir bilgisayar alamaz ya da bir tuvaleti dahi yenileyemez. Çünkü kanun değişikliği ile sanayicinin bunu yapması için bakanlıktan onay alması gerekiyor. Şu anki yasada OSB’ler yatırım yapmak istiyor bunu bile bakanlığa sormadan yapamayacağız. Buna kim karar verecek. Bizim neye ve kime ihtiyacımız olduğunu nerden bilecek. OSB’lerin bugün başarılı olmasının en büyük nedeni birinci elden ve hızlı bir şekilde sorunlara cevap vermesidir. Bizler sanayicilerin bir gün içinde karar vermesi gerektiğini ve bunun için bir düzenleme beklerken bir baktık ki OSB’lerin yetkileri yavaş yavaş ellerinden alınıyor” diye konuştu.

“DENETLEME; BAKANLIĞIN GÖREVİDİR”
     “Bakanlığın en önemli görevlerinden bir tanesi denetlemedir” diyen Uğurtaş, şunları söyledi: “Biz sanayiciler çaya kadar denetleniyoruz. Bu denetlemeler bu kadar sık yapılırken yine de bir yerlerde bir sorun sıkıntı varsa bu OSB’lerin problemi olmamalıdır. Bu yasa tartışılmaya başlandığında birçok sanayici beni aradı neler oluyor diyorlar. Diyorlar ki OSB’lerde yönetim 2 dönem görev alabilir. Peki neden? Buralar bir çocuk bir park alanı ya da bir antreman yeri değildir. Bunun altından ne yattığını bilmiyoruz. Ben huzur hakkı almam, kamu ile hiçbir şekilde işim olamaz. Bu ülkeye karşı sorumluklarım var. Bunu sayın bakana izah ettim. Ne olduğunu anlamıyoruz. Her şeyimiz açık. Görev aşkı altında olan insanlar olarak bunu hak etmiyoruz. OSB’lerin telkin edilmesi meselesi var. Bakanlığın iki dudak arasına getiriliyor. Bunun siyasetten nasıl kullanılacağını bilemeyiz. Büyük bir rant alanı olur. Ticari alan çevrilir. Ciddi yatırımları olan bir bölgeyi bakanın iki dudağının arasına bırakılmamalıdır.”
     Anadolu OSB Başkanı ve OSBDER Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Kutsi Tuncay da “Kanunlar birlikte yer seçimleri tercihleri de değişiyor. İstediği her yeri OSB yapacak konuma geliyor ister deniz ister göl kenarı. Denizlerimize, ormanlarımıza ne kadar değer verdiğimizi yangınlarda gördük zaten. Bu pek çok alan OSB bahanesi ile talan edilecek anlamına gelir. Kanuna baktığımızda zayıf halkalar çok fazla. Yasada 20 yılda 22 defa değişiklik yapıldı Kişilerin isteğine göre değişikliler yapılmış” dedi.
     OSBDER Genel Kurul’unda yapılan seçimle göreve gelen yönetim şu şekilde oluştu: Yönetim kurulu ise Başkan Hilmi Uğurtaş, Tekirdağ Çerkezköy OSB Başkanı Eyüp Sözdinler, İstanbul Dudullu OSB Başkanı Murat Önay, Kocaeli-Gebze OSB Başkanı Vahit Yıldırım, İstanbul Birlik OSB Başkanı Şenol Telli, Anadolu OSB Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, Bursa Hasanağa OSB Başkanı Ömer Faruk Korun.

OSB’LERE ÖZGÜ ÖZEL TEFTİŞ MEKANİZMASI ÖNERİSİ
     Genel kurulda konuşan Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis Başkanı Salih Esen ise sadece sanayicileri denetleyen bir teftiş mekanizmasının olması gerektiğini söyledi. Esen “O kadar canımız yanıyor ki sonra da şunu yapın bunu yapın diye ifadeler kullanılıyor. İyi de sanayicinin elinde hortumu var sürekli yangınları söndürmenin peşinde. OSB’ler olarak ne yazık ki bu bedelleri ödüyoruz. Bu yasanın neden yasalaşmaması gerekiyor. Çünkü görevden alınmanın önü açılıyor. Ancak görevden alınmanın bir esası olması gerekiyor. Bir yanlışa dayanması gerekiyor. Bir çalmaya menfaat sağlamaya dayanması gerekiyor. Müfettiş hangi esasa göre geliyor. Bugün bir tek teftiş mekanizması var. Bakanlık da buna göre denetleniyor. KOSGEB de buna göre denetleniyor. Sekiz tane birimi bu teftiş denetliyor. OSB’ler de buna gör denetleniyor. OSB’ler özgü bir teftiş denetim mekanizması yok. Bu yok ancak görevden almalar kolaylaşıyor. Bu şekilde sanayici kele koltukta görev yapmış olacak. Sadece OSB’lere özgü bir teftiş mekanizmasının olması gerekiyor. Mutlaka OSB’lere yönelik bir yönetmeliğin çıkması için öncülük edelim. Bir müfettiş gelip bir iftira ile yalanla sanayicileri lekeleyebilir. Bu yüzden bile olsa ikinci ve üçün mekanizmaların olması gerekiyor. Bu mekanizmalar maalesef yok” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati
» Petrol piyasası lisans yönetmeliğinde değişiklik
» Kırsal kalkınma desteklerinde düzenleme
» Sanayinin yeni buluşma noktasına ilgi artıyor
» “Kadınlar oldukça tartışma zenginleşiyor”
» Telseren: Önce suya yatırım yapmalıyız
» PTT AŞ hizmetlerinde dijital dönem
» İzmir sevdalıları Konak’ta anıldı
» Karşıyakalı minikler ‘Şubadap Çocuk’ ile buluştu
» İzmir’de kadınlar “temsilde eşitlik” için yürüyecek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.12.2021
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni