• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

OSB’lerde Covid-19 testinden geçecek

20 Mayıs 2020 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

OSB’lerde Covid-19 testinden geçecek

   ► Varank, önümüzdeki aylarda diğer öncelikli sektörler için de Hamle Programı’nı devreye alacaklarını bildirdi.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Gebze ve Ankara’daki organize sanayi bölgeleri( OSB)’lerde COVID-19 testlerinin düzenli olarak yapıldığını ve vaka oranlarının çok düşük seviyelerde bulunduğunu belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “İstanbul, Bursa, Tekirdağ, Manisa ve Gaziantep’te testleri yakında başlatıyoruz. Mayıs sonuna kadar tüm OSB’lerde devreye almak istiyoruz” dedi.
     DEİK ile TSE’de düzenlenen Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu’nun tanıtım toplantısı kapsamı olmak üzere iki ayrı toplantıda konuşma yapan Varank, DEİK Toplantısı’nda reel sektörden olumlu sinyallerin gelmeye başladığını söyledi. Reel sektörün beklentilerinde iyileşme başladığını ifade eden Varank, “Pek çok üretici yatırımdan, ihracat imkanlarından söz ediyor. Reel sektörden olumlu sinyaller geliyor” dedi.

     OSB’lerdeki süreci de değerlendiren Varank, “OSB’lerdeki elektrik tüketimi Mayıs başından itibaren artmaya başladı. Sanayimizi her türlü şoka karşı daha dayanıklı hale getirecek ve her durumda ayakta tutacağız. Hasarın boyutlarını minimuma indirmek ve bu dönemin sunduğu fırsatları en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz. İçinden geçtiğimiz aylar en kritik zamanlar. Hassas bir dengeyi gözetmek durumundayız. Bir taraftan; salgında ikinci dalgayla karşılaşmamak için tedbirlere azami seviyede uyulması şart. Diğer taraftan; değişen küresel dengeleri de dikkate alarak yeni normale en iyi şekilde hazırlanmak gerekiyor.
     Bu manada sanayicilerinde en temel önceliği, çalışanlarınızın sağlığını güvence altına almak olmalı. Üretim öncesi ve sonrasını en ince detayına kadar planlamalısınız. Alacağınız önlemlerde size yol göstermek için Türk Standartları Enstitüsü ile bir kılavuz hazırladık” diye konuştu.

     Getirilen tedbirler ile sanayi işletmelerindeki çalışanların, tedarikçilerin, ziyaretçilerin sağlığını gözetmeye odaklandıklarını anlatan Varank , “Sektörlere göre farklılaşan tutarlı ve esnek bir çerçeve çizdik. Firmaların, basit ama etkili tedbirler almasını istiyoruz. Kılavuzu baz alarak bir kontrol listesi de oluşturduk. Bu listeden hareketle dünyada da öncü olacak şekilde belgelendirme faaliyetleri yapacağız. Normalleşme sürecinin bir diğer kritik politikası da Organize Sanayi Bölgelerinde başlattığımız Covid-19 testleri oldu. Gebze ve Ankara’da düzenli olarak testler yapılıyor.  Gönül rahatlığıyla ifade edeyim, vaka oranları çok çok düşük seviyelerde. İstanbul, Bursa, Tekirdağ, Manisa ve Gaziantep’te de tarama testlerini yakında başlatıyoruz. Mayıs sonuna kadar artık tüm OSB’lerde bu sistemi devreye almak istiyoruz” diye konuştu.

     Sanayideki üretim kabiliyetlerinin geliştirilmesinin son derece kritik olduğunu anlatan Varank, önümüzdeki aylarda, diğer öncelikli sektörler için de Hamle Programı devreye alacaklarını söyledi.  Varank, “Açacağımız çağrılara yerli ya da yabancı ortaklarınızla başvurmanızı bekliyoruz. Biliyorsunuz küresel şirketler, üretim merkezlerini yeniden yapılandırma yönünde bir arayış içine girdi. Muhtemelen önümüzdeki dönemde üretimde, tek kutuplu dünya düzeninden, çok kutuplu dünya düzenine doğru geçiş olacak. Yeni merkezler ortaya çıkacak, güç dengeleri değişecek. Dolayısıyla bu bölüşümden yüksek pay almaya odaklanmamız gerekiyor. Savunma sanayi, otomotiv, tekstil ve beyaz eşyada sahip olduğumuz üstünlükleri, daha fazla sektöre yaymak istiyoruz” dedi.
     İş dünyasına “Dijitalleşmeye yatırım yapmanızı şiddetle öneriyorum” diyen Bakan Varank, “Bakanlık olarak;  dijital teknolojilere erişiminin kolaylaştırılması ve akıllı endüstrinin yaygınlaşması için çalışmalar yürütüyoruz. Firmalarımızı dijital dönüşümlerinde teşvik ve hibe mekanizmalarıyla destekliyoruz” dedi.

“TEDBİRLERE HARFİYEN UYULMALI”
     Varank, Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu kapsamında sabah gerçekleşen toplantıda ise kılavuzun içeriği hakkında ise şu değerlendirmelerde bulundu:
     “İlk bölümde Kovid-19’un bulaş özelliklerine yer verdik. Burada hastalığın hangi yollarla bulaştığı, inkübasyon ve enfeksiyon periyodu, damlacık, temas ve solunum yolları önlemlerine ilişkin bilgiler var. İzleyen kısımda, korunma ve kontrol önlemlerini açıkladık. Fiziki mesafenin korunması, maske takılması, uygun temizlik ve dezenfeksiyon işlemlerinin sağlanması ve el hijyeni gibi bulaşı azaltıcı tedbirlere yer verdik. Ayrıca bu tedbirlerin nasıl uygulanması gerektiğini de açıkladık.”


+ Benzer Haberler
» MTK, “Sosyete Pazarı’nda yerini aldı
» Aqua Yaşam önlemlerle açılıyor
» Sevgi Yolu’nda su baskınları önlenecek
» ATO’dan dijitalleşme yolunda bir adım daha
» Toros tesisleri hazır
» Başkan Tugay’dan 68 yıllık esnafa vefa
» Gaziemir Belediyesi çevre sorunlarına dikkat çekti
» Kemeraltı’nda koronavirüs önlemleri
» Renault ve Dacia Yetkili Satıcıları Covid-19 önlemleri ile normalleşmeye hazır
» İzmir büyük ittifak ile her zorluğun altından kalkabilir


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 05.06.2020
  Ticaret 04.06.2020
  Ticaret 03.06.2020
  Ticaret 02.06.2020
  Ticaret 01.06.2020
  Ticaret 29.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni