• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Osteoporoz yaşam kalitenizi etkilemesin

21 Mayıs 2020 Perşembe 12:00
12
14
16
18

Osteoporoz yaşam kalitenizi etkilemesin

   ► Türkiye Osteoporoz Derneği değerli annelerin yaşam kalitelerinin osteoporozdan etkilenmemesi için; osteoporoz konusundaki farkındalık çalışmalarına ve açıklamalarına devam etmektedir.

           ANKARA TİCARET     
     Türkiye Osteoporoz Derneği 50 yaşını aşan her 3 kadından 1’inin karşı karşıya olduğu ‘osteoporoz’ konusundaki farkındalık çalışmalarına devam ediyor. 200 milyon kadını etkilemekte olan osteoporoz hastalığı, kemik kütlesinde azalma ve kemik dokusunun mikromimari yapısında bozulmaya bağlı olarak kemik kırılganlığında artış olarak tanımlanır. 60-70 yaşlarındaki kadınların üçte biri, 80 yaşlarındaki kadınların üçte ikisi bu hastalıktan etkilenmekte, 50 yaşın üzerindeki kadınların yaklaşık %30’unda en az bir omurga kırığı bulunmaktadır.

     Dünyada her yıl 1.5 milyon kalça kırığı oluşmakta ve bu rakamların yaşlanan popülasyon nedeniyle artması beklenmektedir.
     Kalça kırığından sonraki bir yıl içinde; ölüm %24, kalıcı sakatlık %30, bağımsız yürüyememek %40, bir «günlük yaşam aktivitesi»ni bağımsız yapamamak %80 lara varan oranlarda görülmektedir. Bilinmelidir ki; osteoporotik omurga kırığı oluşan kadınların %20’sinde izleyen ilk yılda tekrar omurga kırığı gelişmektedir. En önemli kırıklar kalça kırıklarıdır ve yaşamsal sonuçlar doğurabilir. Yaşam kalitesini sırası ile en az el bilek kırıkları, orta düzeyde omurga kırıkları, en fazla kalça kırıkları bozmaktadır. 

     Türkiye Osteoporoz Derneği başkanı Prof. Dr. Yeşim Gökçe Kutsal tarafından yapılan açıklamaya göre; Osteoporotik omurga kırıkları da yaşam kalitesini, göğüs kafesi içindeki organların işlevlerini etkileyen, kişinin postürünü bozan ağrılı bir durumdur. Omurgadaki kırık sayısı arttıkça hastaların yaşam kaliteleri de olumsuz etkilenmekte, sırt omurlarından daha çok bel bölgesindeki omurların kırıkları yaşam kalitesini daha fazla etkilemektedir.
     Yaşam kalitesi her zaman kırığa bağlı olarak etkilenmemekte, kemik yoğunluklarında azalma olan kadınlarda kırık olmadan dahi yaşam kalitesinin azaldığı bildirilmektedir. Araştırmalar, osteoporozu olan ileri yaşlardaki kadınlarda özellikle eğitim düzeyi düşük olanlarda yaşam kalitesinin de belirgin olarak azaldığını göstermektedir.

Yaşam kalitesini korumak için osteoporozdan korunalım
     Osteoporoz kronik (süreğen) bir hastalıktır ve kırık oluncaya kadar belirti vermeyebilir. Korunma için; sigara ve alkol kullanımının sonlandırılması, 800-1000 mg / gün süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı salata/ sebze tüketilerek kalsiyum alınması (diyetle alım yetersiz ise; 500 mg/gün destek alınabilir), yeterli D vitamini (800 IU / gün), ve protein (0.8-1 gr / kg / gün) alınması önerilir.
     Evde olmak fizik kondisyon açısından olumsuz etkiler doğurabilir. Bu bağlamda daha önce sizlere doktor önerileri ile, verilmiş olan ev egzersizlerini ihmal etmemeniz ve osteoporozunuz var ise; size reçete edilen ilaçlarınızı kullanmaya özen göstererek, kontrollerinizi de ihmal etmemeniz önerilir.

     Sağlığımızı koruyarak ve osteoporozdan korunarak hayatı eve sığdıralım...


+ Benzer Haberler
» Türk ilaç sektörüne uluslararası tescil
» Merkez Bankasından firmalara 20 milyar TL kredi
» “İzmir turizminin anayasasını yazdık”
» Covid-19, kimya sektöründe rekabet düzenini değiştirecek
» “Tarım makineleri ihracatında hedefimiz yılda 2 milyar dolar”
» Gürer: “Niğde ve Aksaray’da milyonlarca liralık zarar var”
» “Enerji sektörü normalleşme dönemine hazır”
» Bakan Selçuk, “Gündüzlü Bakım Merkezlerinin sayısı 123’e ulaştı”
» Kimya ihracatı Mayıs’ta 1 milyar 180 milyon dolar oldu
» Karabağlar’da seyyar satıcılarla mücadele sürüyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.06.2020
  Ticaret 05.06.2020
  Ticaret 04.06.2020
  Ticaret 03.06.2020
  Ticaret 02.06.2020
  Ticaret 01.06.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni