• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Otomotiv ihracatı 2,9 milyar dolar

08 Nisan 2019 Pazartesi 15:00
12
14
16
18

Otomotiv ihracatı 2,9 milyar dolar

           ANKARA TİCARET     
     Türkiye otomotiv endüstrisi ihracatı mart ayında yüzde 8 düşüş yaşamasına rağmen tarihindeki en yüksek ikinci mart ayı performansına imza attı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, sektörün mart ayı ihracatı 2,9 milyar dolar oldu. Bu yılın ilk çeyreğinde dolar bazında ihracat yüzde 6 düştü ama ihracatın büyük bölümünün gerçekleştirildiği Euro bazlı ihracat yüzde 1,5 arttı. Euro/Dolar paritesi kaynaklı ihracat kaybı 500 milyon dolara yaklaştı.
     Martta en büyük pazar olan AB Ülkelerine ihracat yüzde 12 düşerken, sektörün ihracatı Fransa’ya yüzde 2, İspanya’ya yüzde 4, İsrail’e yüzde 50, Romanya’ya yüzde 30 artış gösterdi.  Yine tedarik endüstrisi ihracatı Birleşik Krallık’a yüzde 21, binek otomobiller ihracatı da Fransa’ya yüzde 22 arttı.

     Türkiye otomotiv endüstrisi ihracatı mart ayında yüzde 8 düşüş yaşamasına rağmen tarihindeki en yüksek ikinci mart ayı performansına imza attı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, sektörün mart ayı ihracatı 2,9 milyar dolar olurken, Türkiye’nin toplam ihracatından aldığı pay ise yüzde 18 düzeyinde gerçekleşti.
     Mart ayında otobüs-minibüs-midibüs ürün grubu dışındaki ana ürün gruplarında ihracat düşüşü yaşandı. Toplam ihracattan yüzde 76 pay alan AB Ülkelerine ihracat yüzde 12 oranında düştü.

     Endüstrinin dolar bazında ihracatı bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 6 düşmesine rağmen, ihracatının büyük bölümünün gerçekleştirildiği Euro bazlı ihracatı aynı dönemde yüzde 1,5 arttı. Yılın ilk çeyreğinde Euro/Dolar paritesi kaynaklı ihracat kaybı 500 milyon dolara yaklaştı.
     Mart ayına ürün grupları bazında bakıldığında, yüzde 8 azalışla 1 milyar 173 milyon dolar ihracat gerçekleştiren binek otomobil, endüstrinin ihracatındaki en büyük ürün grubu oldu. Tedarik endüstrisi ihracatı geçen ay yüzde 9 azalarak 950 milyon dolar, Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı yüzde 16 azalarak 465 milyon dolar, Otobüs-minibüs-midibüs ihracatı da yüzde 3 artarak 113 milyon dolar oldu.

     Tedarik endüstrisinde en büyük pazar olan Almanya’ya ihracatta yüzde 12, ikinci en büyük pazar Fransa’ya da yüzde 7 azalma görülürken, önemli pazarlardan Birleşik Krallık’a ise yüzde 21 ihracat  artışı oldu. Binek otomobillerde en büyük pazar olan Fransa’ya yüzde 22 ihracat artışı yaşanırken, İtalya’ya yüzde 40, Almanya’ya yüzde 21, Birleşik Krallık’a yüzde 27, Belçika’ya yüzde 40, Hollanda’ya yüzde 43 düşüş görüldü. İspanya’ya ise yüzde 6 ve İsrail’e de yüzde 84 artış oldu.
     Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda en fazla ihracat yapılan ülke olan Birleşik Krallık’a yüzde 8, önemli pazarlardan Fransa’ya yüzde 10, İtalya’ya yüzde 25, Slovenya’ya yüzde 42 düşüş görülürken, Hollanda’ya yüzde 17, İspanya’ya yüzde 9 artış yaşandı.
     Binek otomobiller ihracatı yılın ilk çeyreğinde geçen yıla göre yüzde 11 azalarak 2 milyar 940 milyon dolar olurken, tedarik endüstrisi ihracatı aynı dönemde yüzde 6, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı da yüzde 10 geriledi. Otobüs-minibüs-midibüs ihracatı ise yüzde 19 artı.

En büyük pazar Almanya’ya ihracat 391 milyon dolar
     Mart ayında Almanya 391 milyon dolar ihracat ile en büyük pazar olmayı sürdürürken, yılın ilk çeyreğinde bu ülkeye gerçekleştirilen ihracat da 1 milyar 88 milyon dolar oldu. En büyük ikinci pazar Fransa’ya ise mart ayında ihracat yüzde 2 artışla 336 milyon dolar oldu. Üçüncü büyük pazar olan İtalya’ya ihracat da yüzde 33 azalarak 270 milyon dolar oldu. Martta yine önemli pazarlardan İspanya’ya yüzde 4, İsrail’e yüzde 50, Romanya’ya yüzde 30 artış oldu. Fransa’ya olan artışta en büyük ihraç kalemi olan binek otomobiller grubundaki yüzde 22’lik artışın, İspanya’ya artışta ise en büyük ihraç kalemi olan binek otomobilleri grubunda yüzde 6 artması etkili oldu.

Martta AB Ülkelerine ihracat düştü, diğer ülke gruplarına arttı
     Ülke grubu bazında en büyük pazar olan Avrupa Birliği Ülkelerine ihracat mart ayında yüzde 12 düşüşle 2 milyar 200 milyon dolar olurken, AB Ülkeleri grup bazında ihracatta yüzde 76 pay ile ilk sırada yer aldı. Mart ayında Ortadoğu Ülkelerine ihracat yüzde 22, Afrika Ülke grubuna yüzde 1, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Ülkelerine yüzde 18, Diğer Avrupa Ülkelerine yüzde 4 ve Uzakdoğu Ülkelerine de yüzde 21 oranında arttı. Bu yılın ilk çeyreğinde AB Ülkelerine ihracat ise toplam 6 milyar 45 milyon dolar olurken, aynı dönemde Kuzey Amerika Serbest Ticaret Bölgesine ihracat yüzde 26, Ortadoğu Ülkelerine yüzde 5 geriledi, Bağımsız Devletler Topluluğu Ülkelerine yüzde 7, Uzakdoğu Ülkelerine yüzde 18 arttı.


+ Benzer Haberler
» Kuru üzüme 80 milyon dolarlık dokunuş
» Kurulan şirket sayısı yüzde 57 arttı
» “Basmane ve Alsancak’ta ulaşım yer altına alınacak”
» Yabancılar durmadan alıyor
» İzmir’in ilk masal evi eğitim ve istihdam sağlayacak
» Gürer: Ülke hayvancılığının içinde bulunduğu durum, meraların durumu ile ilgilidir
» Fazıl Say’a bu yıl festivalin ‘Onur Ödülü’ verildi
» Seferihisar’da Halk Market açıldı
» Uzay meraklısı ailelerden uzay turlarına büyük ilgi
» Sign Of The City Awards yeniliklerle başladı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.08.2019
  Ticaret 23.08.2019
  Ticaret 22.08.2019
  Ticaret 21.08.2019
  Ticaret 20.08.2019
  Ticaret 19.08.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni