• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Otomotiv piyasasında sıkıntı yaşıyoruz”

15 Mayıs 2020 Cuma 13:00
12
14
16
18

   ► Otomotiv sektörünün bu tarz krizlerden ilk etkilenen ve krizden en son çıkan sektörlerden biri olduğunu belirten Ege Otomotiv Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Akkalay, “Gelecekte ne olacağı belli değil. Belirsizlik hakim. Vatandaşların araba alacak parası varsa bile parasını cebinde tutmayı yeğliyor. Bu gibi sebeplerden kaynaklı talep düşüşü var” dedi.

     Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını tüm dünyayı etkilediği gibi ülkemizi de olumsuz etkilemeye devam ediyor. Pandeminin yarattığı sert ekonomik sarsıntılar nedeniyle birçok sektörde hareketlilik aşağı yönlü olsa da sektör aktörleri yılın ikinci ve üçüncü çeyreğinde iyileşme olacağını umut ediyor. Salgın sürecinden en çok etkilenen sektörlerden biri olan otomotiv sektöründe de durgunluk yaşandığını anlatan sektör liderleri sürecin sektöre yansımalarını değerlendirdi.
     Tüm dünyayı etkisi altına alan bu pandemi ile daha önce hiç yaşamadığımız bir ekonomik sarsıntı yaşadığımızı anlatan İzmir Ticaret Odası (İZTO) Meclis Başkanı ve 57. Motorlu Taşıt Satış Sonrası Hizmetler Grubu meclis üyesi Selami Özpoyraz, “Bu durum geçmişte yaşadığımız sıkıntılardan çok farklı. Yaşadığımız sadece ülkemize özgü bir sorun değil tüm dünyayı etkiliyor. Bulunduğumuz bölgede de mart ayı ortalarından itibaren pandeminin etkilerini ciddi derecede hissetmeye başladık. Ayırt etmeksizin tüm iş kollarının ciddi derecede etkilendiğini gördük. Otomotiv sektörü de bunların içinde yer alıyor. İş yapma biçimleri değişti. Bu dönemi en kısa sürede atlatmak, gerekli dersleri çıkarıp ona göre planlarımızı yapmak en akılcı  nokta olacaktır” dedi.

“Pandemi koşulları ticareti derinden sarstı”
     2020 yılının dört  aylık döneminde toplamda 150 bin 860 aracın satıldığını açıklayan Selami Özpoyraz, “Sadece nisan ayına baktığımız zaman 26 bin 450 adet satış olduğunu görüyoruz. Türkiye’de otomobil ve hafif ticari araç pazarında 2020’nin ilk 4 ayına baktığımızda satışlar geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 26.3 oranında arttı. Otomobil pazarı yüzde 30.3 oranında arttı. Hafif ticari araç pazarı da yüzde 12.2 oranında arttı. Yani geçen yıla baktığımızda yüzde 26.3’lük bir artış gözlemliyoruz. Ki bu pandemi yaşanmamış olsaydı 2020 yılında 700 binleri geçen bir pazardan bahsediyor olacaktık. Geçen yıl 480 bin adetle kapanan bir pazarın 700 bine yükselmesi öngörülüyordu. Şimdi koronavirüs etkisiyle bu yıl pazar oranı aşağı yukarı 480-500 bin civarına gerilemiş oldu. 700 binlerden aşağı düşen bir pazardan bahsediyoruz. Hala kapalı olan fabrikalar var. 11 Mayıs’ta açılacak fabrikalar da var. Renault, Ford, Toyota, Tofaş ve geri kalan fabrikalar üretime geçti. Bu pandemi koşullarının ticareti derinden sarstığını görüyoruz” diye konuştu.

“Dijital dönüşüm zorunluluk haline geldi”
     Ticaretin güvene ve yüz yüze iletişime dayalı olduğunu aktaran Özpoyraz,  “Yüz yüze görüşmenin yerini hiçbir şey almıyor maalesef. Ancak uymak zorunda olduğumuz koşullar nedeniyle de iş yapma yöntemlerini de hızlı bir şekilde değiştirmemiz gerekiyor. Sosyal medya ve e-kanallar yoluyla ticarete daha fazla yönelmemiz gerekiyor. Daha önce hiç tecrübe edilmemiş bir durum yaşanıyor. Tüm sektörler için durum aynı. Şirketlerimizi yeniden konumlandıracağız. Aslında yeni projeksiyonlar çizeceğimiz bir süreci yaşıyoruz. Endüstri 4.0 ile birlikte çağa ayak uydurmak isteyenler, firmasını ve ülkesini geleceğe taşımak isteyenler için dijital dönüşüm artık zorunluluk haline geliyor. Her sektörde olduğu gibi otomotiv sektörü için de böyle. Ülkemiz de böyle bir dönüşümde söz sahibi olan bir ülke. Bu süreçte özellikle alınan tedbirler için başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Bakanlarımıza, Hükümetimize ve Valimize, aynı zamanda birçok ilkleri başaran İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener’e, tüm oda, borsa, birliklere ve tüm sağlık görevlilerinin yaptığı bütün çalışmalar için çok teşekkür ederim” dedi.

“Cari açığımız bir nebze dengelenecek”
     Döviz piyasasındaki artışın ihracatçılara can suyu olacağını da sözlerine ekleyen Özpoyraz, “Çok faydalı olan bir gelişme olduğunu öngörüyorum. Cari açığı olan bir ülkeyiz. İlerleyen günlerde de cari açığımızın bir nebze dengeleneceğini göreceğiz. İhracatımızın ithalatımızı karşıladığı bir oran bu. Dolar/Euro seviyesinin uygun olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Geçtiğimiz yıla göre ilk 3 aylık satışlar arttı”
     Ege Otomotiv Derneği (EGOD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Akkalay ise otomotiv sektörüne ilişkin yaptığı değerlendirmede “Geçtiğimiz sene nisan ayına göre adetlerde azalma var. Aynı şekilde servis girişlerinde de büyük oranda azalma var. Sektör olarak bizde sıkıntı yaşıyoruz. Geçtiğimiz 2019 yılı nisan ayı adetlerine göre baktığımızda satışlarda büyük oranda gerileme var. Ama Ocak-Nisan döneminde; özellikle ilk 3 aydaki iyi satışlardan dolayı, 2019 yılının aynı dönem satışlarına göre arttı diyebiliriz” dedi.

“Otomotiv piyasasında sıkıntı yaşıyoruz”
     Talep olmadığı için adetlerin gerilediğini belirten Başkan Mustafa Akkalay, “Zaten insanların çoğu alınan tedbirler kapsamında dışarı çıkmıyor. Ayrıca firmaların çoğu az elemanla düşük mesai yaparak önlem aldılar. O yüzden otomotiv piyasasında sıkıntı yaşıyoruz” diye konuştu. Otomotiv sektörünün bu tarz krizlerden ilk etkilenen ve krizden en son çıkan sektörlerden biri olduğuna dikkat çeken Başkan Akkalay, “Çünkü insanlar ilk başta temel ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Gelecekte ne olacağı belli değil. Belirsizlik hakim. Vatandaşların araba alacak parası varsa bile parasını cebinde tutmayı yeğliyor. Bu gibi sebeplerden kaynaklı talep düşüşü var. İnsanlar bu süreçte gerçekten bir şeylerin düzeldiğine güvenip, inanmalı ki öylelikle otomobil almaya karar versin” ifadelerini kullandı.

“Devlet otomotiv sektörüne destek sağlayıcı adımlar atmalı”
     Doların yükselmesi ile birlikte maliyetlerde de artış yaşanacağını aktaran Akkalay, “Dolayısıyla fiyatlar yükselecek. Çok acil ihtiyacı olmayanların otomobil almayı ya da otomobil satmayı düşüneceğini sanmıyorum” dedi. Otomobil fiyatlarında şuan artış olmadığını da kaydeden Akkalay, “Yılbaşından sonraki fiyatlar devam ediyor. Mart ayı ortalarına kadar bir değişiklik olmadı. Mart ayı ortalarında dolarda rakamlar stabil seyrediyordu. Şimdi koronavirüsten kaynaklı piyasaların durumu ve dövizlerdeki hareketlilik bizi de tamamen ters yönde etkileyecektir. Doların yükselmesi ihracatı olumlu yönde etkilese de tüm dünyada koronavirüsten kaynaklı kriz olduğu için doğal olarak dünyadaki talep oranları da düştü.

     Geçtiğimiz günlerde gazetede İngiltere’de nisan ayında otomobil satışlarının yaklaşık yüzde 97 oranında düşüşle 1946 yılından bu yana en düşük seviyeye gerilediği haberini okudum. Yani dünyada da böyle bir durum yaşanıyor. Umarım bizde aynı durumu yaşamayız. Yaşamamız için de mutlaka devletin ciddi oranda otomotiv sektörüne destek sağlayıcı adımlar atmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.
     Otomotiv sektöründe kısa vadede hareketlilik yaşanmayacağını da sözlerine ekleyen Başkan Akkalay, “Çünkü insanlar temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelecektir. Belki bu pandemi sürecinde ihtiyacı olanlar otomobil satın alabilir. Fakat ihtiyaç durumu dışında keyfi bir şekilde ‘otomobilimi değiştireyim’ düşüncesi olmayacaktır. Dolayısıyla normalleşme sürecine doğru insanların hemen otomobile yöneleceğini düşünmüyorum. Bu açılma otomotiv sektöründe biraz daha geç olacaktır” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» “Öğretmenleri resen görevlendirmek yanlış”
» Zincir mağazalarda beyaz eşya satışı bitiyor
» Küresel pazarda gücün anahtarı yerli yazılım
» “Tavuk etindeki fiyat artışı üreticinin cebine yansımıyor”
» Kuyumcular düğün sezonunu bekliyor
» Kayıt sistemi çalışmıyor, hayvanlar terk ediliyor
» Gayrimenkul satışları Mayıs’ta durgun seyrediyor
» Şekercilerin bayramı salgına yenik düştü
» ‘Yeşil altın’a koronavirüs engeli
» HAÖ’yü başka hastalıklarla karıştırmayın!


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni