• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Otomotiv sektörünün geleceği dijitalleşmede”

18 Şubat 2020 Salı 15:00
12
14
16
18

“Otomotiv sektörünün geleceği dijitalleşmede”

   ► İZTO Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, “Türkiye’nin ihracatı içinde bir numaralı sektör otomotivdir”

           SELDA AK     
     Ege Otomotiv Derneği (EGOD) ve İzmir Ticaret Odası (İZTO) işbirliğinde İzmir İktisat Kongresi’nin 97. yıl dönümü kutlamaları kapsamında İzmir Kent Zirveleri-15- Türk Otomotiv Sanayi ve Sektörü konulu toplantı gerçekleştirildi. EGOD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Akkalay toplantıda yaptığı konuşmada, 97 yıl önce İzmir’de yapılan İktisat Kongresi’nin kent açısından bir gurur kaynağı olduğunu söyledi. Akkalay, “Bu kongre tarihimizde önemli bir dönüm noktasıdır.

     Sanayinin yol haritası belirlenmiştir” diye konuştu. Dünyadaki ihracatta en büyük ciroyu yakalayan yegane sektörün otomotiv olduğunu vurgulayan Akkalay, düşük satış adetlerine karşın temennilerinin sektörün 2020 yılında desteklenerek ayağa kalkması olduğunu kaydetti. Sektörün geleceğinin dijitalleşme olduğuna dikkat çeken Başkan Akkalay, “Dijital platformları daha çok kullanıyoruz.

     Otomotivde dijitalleşmeyi üç başlık altında topladığımızda, üretim teknolojileri aşamasında, ürün ve Ar-Ge aşamasında ile satış sonrası aşamada dijitalleşme olarak ele alabiliriz. Dijitalleşme sayesinde tedarikçi ile üretici aynı platformda ihtiyaçları hızlı şekilde iletebiliyor. Tedarikçi firmalarda dijitalleşme konusunda kendilerini yenilemeliler” ifadelerini kullandı.

“2019 yılı otomotiv sektörü için iç açıcı geçmedi”
     İZTO Meclis Başkanı Selami Özpoyraz ise Atatürk’ün İktisat Kongresi’ndeki sözlerini hatırlatarak siyasi bağımsızlığın ancak iktisadi bağımsızlık ile sağlanabileceğini dile getirdi. O günden bu güne kadar ekonomi hayatında bir çok gelişmenin yaşandığını ifade eden Meclis Başkanı Özpoyraz, dijital dönüşümün her sektörde olduğu gibi otomotiv sektöründe de etkili olduğunu belirtti.

     2022 yılında yerli otomobilin yollarda görülebileceğini anlatan Özpoyraz, “İzmir’de otomotiv yan sanayi sektöründe faaliyet gösteren ve dış ticaret yapan firmalar var. 648 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren firmalarımız var. Türkiye’nin ihracatı içinde bir numaralı sektör otomotiv sektörüdür. Sektördeki her olumsuzluk ülkemize eksi olarak dönüyor” şeklinde konuştu.

     Volkswagen’in yatırımının da sektör açısından büyük önem taşıdığına değinen Özpoyraz, “Bu yatırımla ilgili İzmir Limanı’ndan 150 bin metrekarelik yer istenmesi yatırımın kısa sürede hayata geçeceğini gösteriyor. 2019 yılında otomotiv sektörü olumsuz etkilendi. Toplam  satış rakamlarına baktığımızda 2019 yılı otomotiv sektörü için iç açıcı geçmedi. Yeni açıklanan 2020 Ocak rakamlarına bakıldığında kötü gidiş yukarı doğru çıkıyor. Geçen yılın ocak ayına göre toplam pazarımız yüzde 90 artmıştır” dedi.

“5 kıtaya ihracat yapıyoruz”
     İnci Jant Maxion Bakım Müdürü Murat Ateş ise yaptığı konuşmada, “Yaklaşık 60 milyon jant üretiyoruz. Global ayak izinde İnci’nin 5 kıtada üretim fabrikalari ve Ar-Ge’leri mevcut. 2 milyon 400 bin adet üretim kapasitesi bulunuyor. Bin 700 kişiyle üretim gerçekleştirip, 5 kıtaya ihracat yapıyoruz. Endüstri 4.0 çalışmalarına başladık.  Dijital değişim yolculuğu bizde 2000 yılında başladı. 2019 yılında dijital dönüşümün kavramsal tasarımını oluşturduk. Pilot tezgahlarda dijital ikizler oluşturduk. Her yıl farklı çalışmalarımız oldu” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» İSO Türkiye İhracat İklimi endeksi martta 35,7 oldu
» EPDK: Hiç kimse mağdur edilmeyecek
» “Ücretsiz maske dağıtımının ayrıntıları paylaşılmalı”
» Covid-19 ile mücadeleye “gençlik aşısı”
» Kuru kayısı 8 ayda 197 milyon dolar getirdi
» 2. Faz sosyal yardım, düzenli sosyal yardım alan farklı 2 milyon 300 bin haneye verilecek
» BKM mart ayı verilerini açıkladı; Temassız ödemeler 3 katına çıktı
» Medya ve reklama yapılan yatırım 2019’da 11 milyar lirayı geçti
» Toplu ulaşımda düşüş yüzde 85’i buldu
» ETİK’in Zoom ile video konferansları başlıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 08.04.2020
  Ticaret 07.04.2020
  Ticaret 06.04.2020
  Ticaret 03.04.2020
  Ticaret 02.04.2020
  Ticaret 01.04.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni