• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

ÖTV ve KDV’li yeni dönem

12 Ekim 2017 Perşembe 16:00
12
14
16
18

ÖTV ve KDV’li yeni dönem

     ► Beyaz eşya, küçük ev aletlerinde sıfıra çekilen ÖTV, 1 Ekim itibariyle yeniden % 6,7 sektördeki vergi indirimlerinin bitmesiyle mobilyadaki KDV yeniden % 8’den 18’e yükseldi.

           SELDA AK     
     Mobilya ve beyaz eşyada Şubat 2017’de hayata geçirilen ve iç pazarda yaşanan hareketlilik dolayısıyla süresi 30 Nisan’dan 30 Eylül’e kadar 2. defa tekrar uzatılan KDV ve ÖTV indirimi 1 Ekim itibariyle eski oranlarına döndü.
     Beyaz eşya, küçük ev aletleri sektöründe sıfıra çekilen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), 1 Ekim itibariyle yeniden yüzde 6,7 sektördeki vergi indirimlerinin bitmesiyle mobilyadaki Katma Değer Vergisi (KDV) yeniden yüzde 8’den 18’e yükseldi. Bakanlar Kurulu kararıyla piyasaları canlandırmaya yönelik atılan adımlar kapsamında şubat ayında beyaz eşya ile bazı küçük ev aletlerinden alınan ÖTV ile mobilyadan alınan KDV oranlarında 30 Nisan’a kadar indirim yapılmıştı. Gelen talepler üzerine, sektörün canlanmasıyla vergi indirimleri süresi 30 Eylül’e kadar uzatılmıştı.

Piyasa canlılığını kaybetti
     İzmir Beyaz Eşya Satıcıları Derneği Başkanı Metin Aztekin indirim döneminin uzatılmasını talep ettiklerini ama uzatılmadığını vurgulayarak, “Beyaz eşyada ÖTV oranı 6,7’den 0’a çekilmesiyle geçmiş senelere oranla satışlarda yüzde 30 yüzde 40 oranı arasında artış oldu, satışlarda canlılık yaşandı. Vergi indirimleri piyasaya gerçekten iyi bir canlılık getirmişti.
     İndirim dönemi biteli bir hafta oldu Şu an işler durdu, piyasa canlılığını kaybetti bir anda bıçakla kesilir gibi kesildi diyebilirim.” dedi. Piyasayı canlandırma ve istihdamı artırma anlamında ilerleyen dönemler için kesinlikle indirim talebinde bulunacağını belirten Aztekin, “Bu iş hem mekanlarda hem üretimde ciddi anlamda artışı sağlıyor. Vergi indirimleri, istihdam ortamı sağlıyor dolayısıyla ticaret artırıyor vergi artıyor hem hükümete fayda sağlıyor hem piyasayı canlandırıyor. Vergi oranlarındaki indirim bitişinin son günlerinde hareketlilik yaşandı. İndirim dönemi biteli yaklaşık bir hafta oldu bir an da durdu ve bıçakla kesilir gibi kesildi, piyasa birden durdu.” şeklinde konuştu.

Beyaz eşyadan alınan ÖTV kaldırılmalıdır
     İndirim bitimiyle satışların durduğunu yineleyen Başkan Aztekin, “Özel Tüketim Vergisi denilen vergi lüks tüketim ürünleri üzerinden alınan vergi bir seferliğine konulan vergiydi ama maalesef devam ettiriliyor. Lüks tüketim vergileri olan, bizim beyaz eşya bulaşık makinesi çamaşır makinesi buzdolabı dediğimiz ürünler özel tüketim olmaktan çıktı. Lüks tüketim nedir pırlantadır, kıymetli taşlar, altındır vs. Bu ürünlerden bu vergilerin alınması gerekirken, bu oran onlarda yüzde 0’dır. Bize gelince beyaz eşyada özel tüketim vergi oranları uygulanıyor. Artık beyaz eşya, daha doğrusu ev ihtiyaçları lüks tüketim olmaktan çıktı. Aslında bu verginin olmaması gerekir bu ürünler üzerinden alınan vergi çok anlamsız. Ya ismini değiştirsinler psikolojik olarak bizde rahatlayalım ya da biz bu vergiye devlete yardım vergisi diyelim bu şekilde bilelim. Yoksa özel tüketim vergisi lüks tüketim vergisi bunlar hikaye oldu. Aslında beyaz eşyacıların istediği bu tür vergilerde indirim yapılması değil tamamen kaldırılmasıdır. Bu ürünlere bir şekilde vergi konulacakmış, konulmuş ama bu isim yanlış. Lüks tüketim vergisi, özel tüketim vergisi gibi bir şey yok. Buzdolabı olmadan ya da çamaşır makinesi olmadan bir ev düşünebiliyor musunuz? Bunlar ihtiyaçtır, gerekliliktir.

Devlet büyükleri durumu değerlendirmeli
     Aynı zamanda Ticaret Odası meclis üyesi olduğunu dile getiren Aztekin, “Mobilyacı arkadaşlarımızla da devamlı görüşüyoruz. Mobilyada vergi indirimleri yüzde 10 oranında olmuştu ve mobilyacılarda aynı şekilde bu vergi indiriminin devam etmesini istiyorlar. Sanırım hükümetimizin finans bulma zorunluluğu var herhalde o yüzden bu vergiler kaldırılmıyor. Yakın dönemde tekrar indirim yapılacağını düşünmüyorum yapılsaydı bu vergi indirimleri yılsonuna kadar uzatılırdı. Ki kesinlikle uzatılmayacağı bilgisi beyan edildi. Bu şekilde de ters etki yarattı işler durdu dolayısıyla devletin alacağı vergi azalıyor. Bence devlet büyüklerinin bu durumu iyi değerlendirmesi gerekir.

Başkan Özkoparan, “Sektör yüzde 8’i sevdi”
     Yüksek KDV’yi mobilya sektörünün prangası olarak tanımlayan İzmir Mobilyacılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özkoparan, iç piyasa satışları, ihracat ve istihdam yükselişiyle KDV indiriminin devam etmesi gerekliliğinin ispatlandığını söyledi. İnşaatçı ve Fırıncılara KDV iadesi yapıldığına dikkat çeken Başkan Özkoparan indirim döneminde mobilyacıların da KDV iadesi alması gerektiğine vurgu yaptı.

İndirim daim olursa satışlardaki artış sürer
     30 Eylül’den sonra kesilecek faturalarda meslektaşlarının yeniden KDV’yi yüzde 18 olarak hesaplaması gerektiği uyarısını yapan İzmir Mobilyacılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özkoparan, iktidarın KDV’yi bir süreliğine yüzde 8’e düşürmesinin sektörü hareketlendirdiğini söyledi. Başkan Özkoparan, “Her yıl sektörümüzün sezon startı verdiği dönemde gelen yüzde 18’lik KDV’nin yüzde 8’e indirilmesi hız kazanan satışlarımıza ivme kazandırdı. Yüzde 18 olması nedeni ile kesilmekte zorlanılan faturalar kesilir oldu. Muhasebe kayıtlarında stokta görülen ürünlerin resmi evrakları oluşturuldu. 30 Eylül’de tamamlanan KDV indirimi döneminde faydası illere, firmalara ve esnafa göre değişiklik gösterdi. İç pazarda yüzde 30’luk mobilya satışları artış gösterdi. İhracatta yüzde 5’lik yükseliş etkisi gösterdi. Emek yoğun sektörümüzde istihdam artışı yüzde 7 olarak gözlemlendi. Yüzde 18’lik KDV’nin yüzde 8’e indirilmesine katkı sağlayan kişilere, kurumlara ve hükümete sektörüm adına teşekkür ediyorum. Yıllardır KDV’nin mobilyada yüzde 8’e indirilmesini söylüyorduk. Sektörümüzün bu isteğinin ne kadar haklı olduğunu bu indirim dönemi gösterdi. Kayıt dışılık önlendi, devletin vergi tahakkuku arttı, iç ve dış piyasa satışlarımız, istihdam arttı. O zaman indirim yaptığı için teşekkür ettiğim hükümetimizden mobilya sektörümüzün prangası olan yüksek KDV’yi yüzde 8’e kalıcı olarak indirmesini talep ediyorum” dedi.

İnşaatçı ve fırıncıya yapılan iadeyi mobilyacıda hak ediyor
     KDV indirimlerine memnuniyetini dile getiren İzmir Mobilyacılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özkoparan KDV indirim döneminde mobilyacının KDV iadesi hak ettiğine dikkat çekti. Başkan Özkoparan, “Yüksek KDV’li aldıkları hammaddelerini İnşaatçılar ve fırıncılar satışlarındaki ürünlerde düşük KDV ile satıyorlar. Yüksek KDV’li aldıkları ürünü düşük KDV’li satmalarının iadesi inşaatçılara ve fırıncılara yapılıyor. Sektörümüze yapılan KDV indirimi döneminde girdi KDV’lerinin de yüzde 8’e düşürülmesini istedik. Ama olmadı. Yüzde 18 KDV ile aldığımız hammaddeyi ürüne dönüştürüp yüzde 8 ile sattık. İnşaatçılar ve fırıncılar gibi biz de KDV iadesini hak ettik. Yüzde 18’lik girdi yüzde 8’lik çıktının farkı olan yüzde 10’luk KDV esnafımıza iade edilirse esnafımızı hibe niteliğindeki bir kredi kadar sevindirir.”şeklinde konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Tarım Kredi, katılım bankası kuruyor
» Türk vatandaşlığına geçişte kolaylık
» BEYMEN Özel Dikim Günleri İzmir’de
» Resmî Gazete Dergilik’te
» Egepen Deceuninck enerji maliyetlerini düşürüyor
» Rüzgâr Sörfü Türkiye Şampiyonası Çeşme’de başlıyor
» ‘Turkcell-Sanatta İletişim’ Sergisi perdelerini açtı
» Körfez’de yelkenler yine imbatla doluyor
» TBB’den ‘Finansal Yeniden Yapılandırma’
» ‘LÖSEV İyilikler Tırı’ İzmir’de


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.09.2018
  Ticaret 19.09.2018
  Ticaret 18.09.2018
  Ticaret 17.09.2018
  Ticaret 15.09.2018
  Ticaret 14.09.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni