• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Oyuncak ithalatına eğitim destekli yerli üretim

11 Haziran 2019 Salı 17:00
12
14
16
18

   ► 5 yılda 3,5 milyar doların üzerine çıkan ithal oyuncak sektöründe MEB’in yerli üretim hamlesi ilk sonuçlarını veriyor.

     Oyuncak sektöründe ithalat bağımlılığını önleme amaçlı Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından başlatılan girişimler ilk meyvelerini vermeye başladı. Son 5 yılda, ithalat rakamı 3,5 milyar doların üzerine çıkan oyuncak sektöründe yerli ve milli üretim için MEB tarafından belirlenen meslek liselerinin donanım ihtiyaçları, sektörden gelecek talepleri karşılamak üzere tamamlandı. Bakanlık, bunun için meslek liselerini üs olarak belirlerken, bu okullarda daha sağlıklı ve daha düşük maliyetle oyuncaklar üretilmeye başlandı. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Özyiğit Oyuncak Firma sahibi Adil Özyiğit, bu okullardan yetişecek çocukların sektörün eleman ihtiyacını bölgesel de olsa karşılayabileceğini ama burada üretilen oyuncağın hiçbir zaman Türkiye’nin oyuncak ihtiyacını karşılayamayacağını belirtti.

“Yıllık 730 milyon dolar ithalat rakamı düşük”
     Bu yıl oyuncak sektörüne getirilen ek ithalat vergileri ve kurda oluşan aşırı yükselme tüm sektörü olumsuz etkilediğini ve kendi firmasının da oyuncak ithalatı yaptığını belirten Özyiğit, “Yıllık 730 milyon dolarlık oyuncak ithalatı Avrupa’yı ve Amerika’yı baz aldığımızda çok düşük kalıyor. Amerika’da çocuk başına 400 dolar, Avrupa’da 380 dolar, Türkiye’de ise bu rakam 20 dolar civarındadır” dedi. Oyuncağın çocukların ruhsal ve bedensel gelişimine katkı yapan önemli bir materyal olduğunu dile getiren Özyiğit, 0-14 yaş grubu 20 milyon oyun çocuğu olmasından dolayı bu rakamın neredeyse 20 kat daha büyümesi gerektiğini vurguladı.

“Çin’den gelen oyuncaklar yerli imalatçının Ar-Ge’sini oluşturuyor”
     Türkiye’de ciddi bir oyuncak üretimi olduğunu söyleyen Özyiğit, “Bu üretim genelde plastik oyuncak üzerine yapılıyor. Yüksek teknolojik oyuncaklar ise yurt dışından geliyor ve tüm dünyada oyuncakların yüzde 94’ü Çin’de üretiliyor. Teknolojik oyuncaklar, Amerika’ya da Avrupa’ya da Çin’den geliyor. Bu noktada Çin’den yapılan ithalattan herhangi bir kaygı duymamakla birlikte gelen oyuncaklar Türkiye’deki oyuncak imalatçılarının Ar-Ge’sini oluşturuyor” şeklinde konuştu. İthalat ile ülkeye gelen ve Türkiye’de yapılması gereken oyuncakların, yerli imalatçılar tarafından görülüp üretildiğini dile getiren Özyiğit, yerli imalatçının, her geçen gün artarak plastik oyuncak ihracatı yapmaya başladığını belirtti.

     Bütün şehirlerde odalara devredilen meslek lisesi projesinin, asıl amacının sektöre eleman yetiştirmek olduğunu ve projeyi iş insanları olarak son derece önemsediklerini belirten Özyiğit, “Yerli ve milli üretim için MEB okullarından Ankara’da bir meslek lisesinde, ahşap oyuncak imalatıyla alakalı üretim yapmak ve dolayısıyla eleman yetiştirmek için bir bölüm oluşturuldu. Meslek lisesindeki bu bölüm, ahşap oyuncak üreticilerini son derece memnun etti. Çünkü buradan yetişecek çocuklar sektörün eleman ihtiyacını bölgesel de olsa karşılayabilecek ama burada üretilen oyuncaklar, hiçbir zaman Türkiye’nin oyuncak ihtiyacını karşılayamayacak” şeklinde ifade etti.
     Özyiğit, “Yıllık oyuncak tüketiminde Amerika’nın, Avrupa’nın ve gelişmiş ülkelerin neredeyse 20’de 1 düzeyindeyiz. Sektörümüze verilecek destekle çocuklarımızın ruhsal ve bedensel gelişimine katkı sağlayan oyuncak sektörünün hak ettiği yere gelmesi sağlanmalı” dedi.


+ Benzer Haberler
» “Hazır yemek sektöründe 150 bin kişi işsiz kalabilir”
» “Salgın süreci sonunda kreşlerin yüzde 40’ı kapanacak”
» ‘Altın’da vergi artışı kayıt dışını tetikleyebilir
» “Düğünler bayram olsun”
» “Öğretmenleri resen görevlendirmek yanlış”
» Zincir mağazalarda beyaz eşya satışı bitiyor
» Küresel pazarda gücün anahtarı yerli yazılım
» “Tavuk etindeki fiyat artışı üreticinin cebine yansımıyor”
» Kuyumcular düğün sezonunu bekliyor
» Kayıt sistemi çalışmıyor, hayvanlar terk ediliyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.06.2020
  Ticaret 03.06.2020
  Ticaret 02.06.2020
  Ticaret 01.06.2020
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni