• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Özel Piri Reis’de çevrim içi şenliğe ünlü yağdı

23 Ocak 2021 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

Özel Piri Reis’de çevrim içi şenliğe ünlü yağdı

           HABER MERKEZİ      
     Özel Piri Reis Okullarının geleneksel kültür ve sanat festivalleri pandemi koşulları nedeniyle bu yıl çevrim içi yapıldı. Okulun iki kampüsünde gerçekleştirilen iki ayrı festivale 40’a yakın sanatçı katıldı.
     Covid-19 Pandemisine rağmen geleneksel hale getirdiği etkinliklerini düzenlemekten vazgeçmeyen Özel Piri Reis Okulları, her yıl ilk dönemin sonunda çocukları küçük yaşta kültür, sanat ve sporun çeşitli dallarıyla tanışması amaçlayan “PiriSanat Şenliği” ile “Kültür ve Sanat Festivali” bu yıl çevrim içi olarak gerçekleştirildi.
Yarıyıl tatili öncesi bir yandan pandeminin olumsuz yanlarını unutturmayı bir yandan da ders stresini azaltmayı amaçlayan festivallere kendi alanlarında isim yapmış yerli ve yabancı 40’a yakın sanatçı katılırken 100 kişilik bir ekip görev yaptı.

Güzelbahçe’ye Légion d’Honneur’lü konuk
     Özel Güzelbahçe Piri Reis Okullarının PiriSanat şenliği bu yıl “PiriSanat, Sanatta Fransız Esintileri (PiriSanat L’Art à l’heure française)” adıyla gerçekleştirildi. Şenliğin önemli konuklarından biri tüm dünyada çocuklar için yazdığı felsefe kitapları ile tanınan ayrıca eğitim ve öğretime verdiği katkıdan dolayı 2019’da Fransa Devlet Nişanı ( Légion d’Honneur)’e layık görülen “Çıtır Çıtır Felsefe” dizisinin yazarı Brigitte Labbé oldu. Labbé öğrencilere felsefenin önemini anlatarak sorularını yanıtladı. Üç gün süren festival boyunca öğrenciler Fransa’nın ve Türkiye’nin önde gelen sanat galerilerine çevrim içi geziler düzenleyerek buradaki yöneticilerle sohbet etme imkanı buldu.
     Tamamı Fransızca olarak gerçekleştirilen şenlikte Fransa’nın Calais Kenti’nin tanınmış gitaristi Arthur Verpoort, grubu Arthur & Co’yu öğrencilere tanıtarak babası Valère Verpoort ile birlikte pop, blues ve rock türlerinde şarkılardan oluşan bir konser verdi.

Piri Reis’ten Hollywood’a
     Özel Karşıyaka Piri Reis Okullarının Kültür Sanat Festivalinin en önemli konukları ise Piri Reis’ten mezun olduktan sonra biri Hollywood’da önemli film müziklerine imza atan diğeri de sesiyle müzikseverleri etkileyen İzmirli iki genç sanatçı oldu.
     Başta “Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi” ve “Ejderhanı Nasıl Eğitirsin” gibi tanınmış filmlerin müziklerine imzasını atan, pek çok film festivalinde ödül kazanan Batu Şener festivalin ikinci gününe konuk oldu. Öğrencilere müzik kariyeri, Piri Reis’teki okul hayatının müzik kariyerine etkilerini anlatarak bir film müziğinin yapım aşamaları hakkında bilgi veren Şener bestelerinden örnekler verdi.

     “Gözleri aşka gülen” adlı şarkıya yaptığı cover ile müzikseverlerin sevgisini kazanan İzmirli alternatif rock müzik sanatçısı Nilipek festivalin ilk günü Piri Reisli öğrencilerle bir araya geldi. Sevilen şarkılarını Piri Reisli kardeşleri için söyleyen Nilipek, Piri Reis’te geçirdiği günleri, yükseköğrenim hayatını ve müzik kariyerini anlattı. Nilipek ve Batu Şener’in yanı sıra Tunus asıllı Fransız yan flüt sanatçısı Amal M’sakni öğrencilere nefesli çalgılar ve sanatta arabuluculuk konularında bilgi verdi.
     Resimden müziğe, arkeolojiden felsefeye, spordan dansa pek çok alanda sanatçı ve bilim adamının konuk edildiği festivalde öğrenciler “Atlas’ın Dünyası” adlı çocuk serisinin yazarı Berna Kumaş Sipahi, Tülin Kozikoğlu gibi yazarlarla tanışma imkanı bulurken Milli ritmik jimnastikçi Burçin Neziroğlu Ökmen’den ritmik jimnastik hakkında bilgi aldı. Öğrenciler festivalde tasarım eğitmeni Atıl Başar Yaylım’ın, origami eğitmeni Gökçen Atamgüç’ün, Fırat Bingöl’ün çizgi roman atölyelerine katılarak kendi eserlerini ortaya çıkarttırttı.


+ Benzer Haberler
» Gürer: Patates depoda çürüme aşamasında
» Asansörcüler, değişen dünya tedarik zincirinde yerini almaya hazır
» Gaziemir’de aralıksız denetim
» Türkiye’de yeni kamyon satışları %122,9 arttı
» Ant Yapı, Mirny uçak terminali’ni inşa edecek
» Bayındır Orman İşletme Müdürlüğü arazide ve büroda kontrol hizmeti alacak
» VERBİS kaydı için son tarih 31 Mart
» Elektrikli araç almayı düşünen tüketici şarj üniteleri bulamamaktan endişeli
» Karşıyaka’da fidanlar toprakla buluştu
» İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden üst geçit projelerine estetik dokunuş


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.03.2021
  Ticaret 27.02.2021
  Ticaret 26.02.2021
  Ticaret 25.02.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni