• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Özel sektöre; ‘Enstitülerden yararlanın’ çağrısı

30 Kasım 2017 Perşembe 15:00
12
14
16
18

Özel sektöre; ‘Enstitülerden yararlanın’ çağrısı

   ► ATSO Growtech Tarım İnovasyon Ödül Töreni’nde konuşan Koçak: Teknik altyapımız ve 3 bin araştırmacımız özel sektörün hizmetinde.

           SEDA GÖK / ANTALYA     
     Tarım ekonomisine yeni ürün kazandırmak, yüksek katma değerli üretimi teşvik etmek ve beşeri sermayenin gelişmesini sağlamak amacıyla düzenlenen Antalya Ticaret Sanayi Odası(ATSO) Growtech Tarım İnovasyon Ödülleri sahiplerini buldu.
     Ödül töreninde konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Durali Koçak, Türkiye genelinde tarım alanında hizmet veren 50 araştırma enstitüsünün bulunduğunu belirterek, özel sektörün her türlü talebine cevap vermeye hazır olduğunu söyledi.

     Koçak, “50 araştırma enstitüsünün 8 tanesi hayvancılığa yönelik hizmet veriyor. Bugün kullanılan tohumun yüzde 70’i bizim enstitülerimiz tarafından geliştirilmiştir.  Son iki yıldır Bakanlık olarak aldığımız karar ile kamunun elinde olan araştırma enstitülerinin özel sektörün hizmetine sunduk. Teknik altyapımız ve 3 bin araştırmacımız özel sektörün hizmetinde. Özel sektör olarak bir projeniz varsa ilgili enstitüye gidiyorsunuz anlatıyorsunuz, doğrudan enstitülerin altyapısını kullanarak doğrudan yararlanabiliyorsunuz” diye konuştu. Çiftçiliğin bilgiye ve teknolojiye dayalı olduğunu ifade eden Koçak, üreticinin işinin kolaylaştırılması ve ARGE konusunda teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

“İnovasyon kültürünü oluşturmalıyız”
     Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin de törende yaptığı konuşmada bu yılı Oda olarak inovasyon yılı olarak ilan ettiklerini söyledi. Çetin, “İleri ki yıllarda proje pazarı ile daha da geliştirmek arzusundayız. Sektör ayrımı olmadan geçtiğimiz dö0nemde inovasyona yönelik törenler yaptık. Şimdi ise sadece tarıma odaklı bir etkinlik ile sektörün önemini vurgulamak istiyoruz. Amacımız, birincisi marifeti iltifatlandırmak… İkincisi ise inovasyon kültürünün oluşmasını sağlamak. Ar-Ge ve inovasyon artık hayatımızın bir parçası haline getirmeliyiz. Ar-Ge kültüre dönüşmeli. Yatırım iklimini oluşturmalıyız” dedi.

“Markalaşma ve yüksek katma değeri konuşmalıyız”
     Tarım sektörünün daha fazla inovasyona ihtiyacı olduğunu vurgulayan Çetin, “Sağlıklı, güvenli, çevreci ve yüksek katma değerli üretim ana amacımızdır. Tarımda sürekli olarak destek ve ihracatı konuşuyoruz. Ama markalaşmış ve yüksek katma değerli ürünleri konuşmamız lazım. Sürdürülebilir kalkınma önceliğimiz olmalıdır” diye konuştu.

Ödül alan projeler ve içerikleri…

     Tohum ve Fide Kategorisi’nde; Az Tohum Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti’den Ali Uzun “Yerel tohumların ticari çeşit ıslahının yapılıp ekonomiye kazandırılması” adını verdiği  projede Anadolu’da halk eli ile günümüze kadar taşınmış olan köy domatesi tohumlarını toplayıp seleksiyon tabi tutarak üstün performans gösterenlerini kendi aralarında melezlediği ve üretim iznini aldığı AZ 07 YILDIZKÖY adlı domatesle ödüle layık görüldü.

     Sera ve Sulama Sistemleri Kategorisi’nde; Özyüreksan Firması Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özyürek, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan zirai kredilendirmesi alan Türkiye’deki ilk sera ısıtma sistemi olan projesiyle ödül aldı. Projeye konu olan makina soğuk günlerde bitkinin şoka ve dona maruz kalmaması için maddi ve emek maaliyetlerini düşürmek için kullanılıyor. Otomasyon sistemli olan makina, kömürü otomatik kendisi yakıyor ve bunu yaparken sesli ve görsel olarak çiftçiye bildirimde bulunuyor.

     Tarımsal Bilişim Kategorisi’nde ödül alan Suyabakan-Yonca Teknoloji’den Arge Mühendisi ve Proje Yöneticisi Gökyar Şahin, “Suyabakan tarım karar destek platformu ve toprak nem sensörü” adını verdiği projesiyleödüle hak kazandı. Sensörlerin toprak nem  üretim alanına kurulumunun ardından üretici toprağın farklı derinliklerindeki su miktarını ve hareketini her an cep telefonundan takip edebiliyor. Sağlanan izlenebilirlik ile su ve enerji maliyetinden tasarruf ediliyor ve toprak sağlığı korunarak ürün ve işletme verimi mevcudun üzerine çıkarılıyor.

     Bitki Besleme ve Koruma Kategorisi’nde ödül alan Safa Tarım AŞ. Arge İnovasyon Müdürü Kemal Kesenci, metil bromüre alternatif olarak geliştirdiği çevre dostu fumigant ile ödül aldı. Projenin konusu metil bromürün yerine güvenilir ve çevreye zararlı olmayan bir ürün sunmaktı. Kullanılan mevcut gaz halindeki fumigantlar insan ve hayvan sağlığı için toksik etkiye sahip ve çevresel açıdan büyük problemler yaratıyor. Mevcut problemlerin giderilebilmesi amacı ile herhangi bir kalıntı ve toksik etkisi olmayan Etil format ve bunun karışımları alternatif fumigant olarak seçildi.

     Bitki Besleme ve Koruma Kategorisi’nde Seçici Kurul Özel Ödülü’ne Akdeniz Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ayşegül İnce Kekik Drog Karışımlarının Tam ve Kesin Tanısı için Dijital PZR Kiti” adlı çalışmasıyla aldı.

 


+ Benzer Haberler
» “Ege ekonomisi Türkiye’nin lokomotifi olacak”
» İzmir ulaşımında grev sesleri
» Ömer Yahşi, “İzmirli öğrencilere inanıyoruz”
» İzmir Kalkınma Ajansı’ndan alternatif turizme destek
» “Gayrimenkulde İzmir’e olan talep artıyor”
» En çok çiçek Hollanda’ya satıldı
» “Turizm sektörü nitelikli turiste yönelmeli”
» Yücesoy, ‘Santrall’ premium projeler arasında yerini aldı
» Akciğer kanserinin maliyeti 8,8 milyar TL
» Yüksek topuk ve babet ayak sağlığını tehdit ediyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 14.11.2018
  Ticaret 13.11.2018
  Ticaret 12.11.2018
  Ticaret 10.11.2018
  Ticaret 09.11.2018
  Ticaret 08.11.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni