• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Özgener: Siparişler Türkiye’ye kaydırılabilir

26 Şubat 2020 Çarşamba 14:00
12
14
16
18

Özgener: Siparişler Türkiye’ye kaydırılabilir

   ► İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Dünya genelinde milyonlarca firmanın tedarikçisini barındıran Çin’in üretimindeki azalma ve fabrikaların kapanması sebebiyle, siparişlerin kaydırılabileceği ülkelerden birinin Türkiye olması gündemde. Bu konuda oda olarak da üzerimize düşeni yapacağız” dedi.

           SELDA AK     
     İzmir Ticaret Odası (İZTO) Şubat ayı olağan meclis toplantısı meclis üyelerinin ve İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener’in katılımı ile gerçekleşti. Koronavirüsünün dünya ekonomisini etkisi altına aldığını anlatan Mahmut Özgener, dünya imalat sanayiinin bir numaralı aktörü olan Çin’de, uluslararası iş görüşmeleri, fuar ziyaretleri ve dış dünyaya satışların durma noktasına geldiğini vurguladı. Virüs tehdidine bağlı olarak, küresel çapta bir tedarik krizinin yaşandığını ifade eden Başkan Özgener, hastalığın hızla yayılmasının dünya ekonomisinin 2020’nin ilk çeyreğindeki performansını olumsuz etkileyeceğini söyledi. Özgener, “Bu dönemde, ülkemizin Çin’e başta tıbbi malzemeler olmak üzere sağladığı yardımlar için Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün, Türkiye’yi kara gün dostu olarak nitelendirmesini önemsiyorum. Dünya genelinde milyonlarca firmanın tedarikçisini barındıran Çin’in üretimindeki azalma ve fabrikaların kapanması sebebiyle, siparişlerin kaydırılabileceği ülkelerden birinin Türkiye olması gündemde. Bu konuda oda olarak da üzerimize düşeni yapacağız” dedi.
 
Faiz indirimleri yatırım iştahını arttırdı

     2001 yılından bu yana ilk defa ve en yüksek cari fazla verilerek yılın tamamlandığını anlatan Başkan Özgener, 2019’da cari fazlanın 1.7 milyar dolar olduğunu söyleyerek petrol fiyatlarının cari açığı azaltıcı etkisinin devam etmesini beklediklerini ifade etti. Hem faizde hem de enflasyonda tek hanenin kalıcı olmasını temenni eden Özgener, “Finansman maliyetleri faiz indirimleriyle birlikte yatırım iştahını arttırıcı düzeylere yaklaştı. Merkez Bankası’nın politika faizini 10.75’e indirmesine paralel olarak kredi faizleri de hızla gerilemeye devam ediyor. Böylece, bir önceki yılın ocak ayına göre ticari kredi, konut kredisi, ihtiyaç ve taşıt kredisi faizleri yaklaşık 15 puan geriledi” şeklinde konuştu.

Dünyanın en büyük tarıma dayalı ihtisas OSB’si kurulacak
     Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla Ege Turizm Merkezi Projesi ile ilgili tüm tarafların görüşlerini aktarabileceği bir toplantı düzenleyeceklerini aktaran Başkan Özgener, bu proje sayesinde İzmir turizminde büyük bir aşama kat edilebileceğini belirterek şöyle konuştu:
     “Projeyi bir fırsat olarak görüyoruz. Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu ile bölgede yaşanan ve ekonomimizi olumsuz etkileyen trafik sorunu böylece çözüme kavuştu. İzmir’in kuzeyinde Dikili’de Türkiye’nin en büyük ve en modern sera kümelenmesini sağlayacak Dikili Tarıma Dayalı İhtisas OSB projemiz hızla ilerliyor. Tarıma Dayalı İhtisas OSB projelerinin Bayındır’da süs bitkileri, Seferihisar’da yaş sebze meyve, Yarımada’da su ürünleri, Bergama’da hayvancılık gibi sektörlerde olabilirliğini araştırıyoruz. Araştırmalarımızdan bir tanesi de Kınık’ta Tıbbi ve Aromatik Bitkiler üzerine bir Tarıma Dayalı İhtisas OSB olup olamayacağı konusuydu.

     Kınık Tarıma Dayalı İhtisas Bölgesinde yetiştirilecek tıbbi ve aromatik bitki içerikli ürünlerin, sağlık, tekstil, kozmetik, boya, savunma sanayi gibi endüstrilerde kullanılması, böylece sadece tarım değil, tarımsal ürünün girdi sağlayacağı sanayinin de Kınık’da kümelenmesini sağlamak gibi bir fikrimiz oluştu. Bu proje, odamız tarafından detaylandırılarak, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’ye sunuldu ve onun oluru ile şekillendi. Sayın Cumhurbaşkanımız İzmir’de Otoyol açılışının ardından Kınık ve Bergama’da İzmir’in kuzeyinin talihini değiştirecek projelerin arasında bu projenin de adını verdi. Kınık’a 1.5 milyon metrekarelik alanda dünyanın en büyük tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgesinin kurulacağını, Batı Anadolu Ege Serbest Bölgesi ile Bergama’da binlerce gencimize istihdam sağlanacağını, Aliağa-Çandarlı-Bergama-Kınık İZBAN hattının ihale aşamasında olduğunu ve Çandarlı Kuzey Ege Konteyner Limanı’nın 2. etap inşaatına başladıklarını ifade etti. Şimdi bize düşen diğer OSB projelerimizde olduğu gibi İzmir’deki kardeş odalarla bu projeyi Kınık’ta hayata geçirmek.”


+ Benzer Haberler
» Sağlık çalışanları adına teşekkür etti
» Çeşme Koronavirüse karşı köpüklerle yıkandı
» Evde kalacaklar taşa sanat katacaklar
» Bayraklı’da izinsiz üretilen 25 bin maskeye el konuldu
» Karşıyaka’da salgınla mücadele atağı: Dip bucak dezenfeksiyon
» “Destek kapsamına bizi de dahil edin”
» Nakliyeciler sitesine neşter; Zabıta ve Emniyet girişleri kısıtladı
» Gaziemir Belediyesi’nin Sosyal Market projesi yaşama geçiyor
» Karaburun’da göz yaşartan dayanışma: Erkekler erzağa, kadınlar maske dikimine
» Güzelbahçe’de Covid-19 ile mücadeleye devam


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.04.2020
  Ticaret 31.03.2020
  Ticaret 30.03.2020
  Ticaret 28.03.2020
  Ticaret 27.03.2020
  Ticaret 26.03.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni