• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Özgener: Üretim yapısı acilen dönüştürülmeli

01 Nisan 2021 Perşembe 00:00
12
14
16
18

Özgener: Üretim yapısı acilen dönüştürülmeli

   ► “İzmir olarak istihdamla ilgili çalışmalara daha yoğun eğilmeli ve yeni açıklanan desteklerden azami ölçüde yararlanmalıyız”

           DUYGU GÖKSU      
     İzmir Ticaret Odası Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, İşsizlik, istihdam, işgücünün üretken alanlarda çalışmasını en önemli sorunlar olduğunu belirterek, “İzmir olarak istihdamla ilgili çalışmalara daha yoğun eğilmeli ve yeni açıklanan desteklerden azami ölçüde yararlanarak bu eksiğimizi kapatmalıyız. Üretim yapısını acilen dönüştürmeliyiz. Tüm tarafların görüşleri alınarak bu sorunların üzerine ivedilikle gitmeliyiz” dedi.

“İş dünyası önünü göremiyor”
     Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınmasın ardından yaşanan gelişmeleri değerlendiren Özgener, “19 Mart’taki değişiklikle pandemi sürecindeki ekonomide yeni ve önümüzü görmenin zorlaştığı bir döneme girdik. Bu görev değişikliği sonrası, resmi olarak politika faizlerinde herhangi bir değişiklik olmadı. Yapılan açıklamalar, faizlerin düşük tutulmak istendiği şeklinde yorumlandı ve ekonomik birimlerin bağımsızlığı ile ilgili güven tam anlamıyla tesis edilemedi.  Dövizde yaşanan artış ve tüm dünyada emtia fiyatlarının yükselmesi, fiyat artışları tehdidini körüklüyor. Bu, önümüzdeki dönem zam artışlarına neden olurken, girdi maliyetlerini de artırabilir. Dövizdeki dalgalanmalar; sanayicilerimizi ve ticaret erbabını zorluyor. Kurdaki aşırı dalgalanma ve marjların çok yüksek olması; iş dünyamızın önünü görmesini engelliyor, yarattığı belirsizlik nedeniyle yatırım kararlarının askıya alınmasına neden oluyor. Özellikle ham madde fiyatlarında, girdi ve üretim maliyetlerinde yaşanan artışlar, zaten pandemi nedeniyle tam kapasite çalışmayan birçok firmanın maliyetlerinin daha da artmasını tetikleyecek” diye konuştu.

“İhtiyacımız istikrar ve güven”
     Merkez Bankası’nın 22 milyar dolarlık dış borç yükümlülüğüyle birlikte bu 190 milyar doları geçen dış borcun ödenebilmesi için ihracat, turizm ve dış müteahhitlik hizmetleri gibi döviz girdisi yüksek sektörlerin katkısının önemine dikkat çeken Özgener, “Bu kapsamda; Türkiye’nin, cari açığını azaltmasına hizmet eden en önemli iki kalem olan ‘turizm gelirleri ve ihracata dayalı bir büyüme stratejisi’ni daha sağlıklı ve sürdürülebilir politikalar temelinde uygulaması gerekiyor. En kritik ihtiyacımız; yatırımcının beklediği yasal ve kurumsal iklimin kalıcı olarak tesisi ile birlikte dış pazarlara istikrar ve güven mesajlarının doğru bir piyasa iletişim dili ile verilmesidir” dedi.

“Kısa çalışma ödeneği pandemi sonuna kadar devam etmeli”
     İşsizlik, istihdam, işgücünün üretken alanlarda çalışmasını en önemli sorunlar olduğunu vurgulayan Özgener, “İzmir olarak istihdamla ilgili çalışmalara daha yoğun eğilmeli ve yeni açıklanan desteklerden azami ölçüde yararlanarak bu eksiğimizi kapatmalıyız. Üretim yapısını acilen dönüştürmeliyiz. Tüm tarafların görüşleri alınarak bu sorunların üzerine ivedilikle gitmeliyiz. Kısa Çalışma Ödeneği bugün itibariyle sona eriyor. Yeniden kapanma kararı alınan bu süreçte Kısa Çalışma Ödeneği’nin, uzatılması çok daha önemli bir hale geldi. Pandemi süresince istihdam piyasaları için bir emniyet supabı görevi gören bu ödeneğin, pandemi sona erene kadar devam etmesini talep ediyoruz. Ayrıca mevduat, fon gibi yatırım ürünlerine gelen stopaj indirimi de bugün itibariyle son buluyor. Bu indirimin uzatılması gerektiğini de yine vurgulamıştık. Bu koşullar altında, Türk Lirası’nın itibarının artması, TL varlıklara yatırım yapılması ve döviz tevdiat hesaplarının artışının engellenmesi için Türk Lirası mevduat, fon, bono gibi yatırım ürünlerine tanınan ve bugün itibariyle son bulan stopaj indirimlerinin pandemi sürecinde devam etmesi gerektiği kanaatindeyim” ifadelerini kullandı.

“İhracat ve turizme ayrıca önem verilmeli”
     İzmir’deki yatırım hamlelerine dikkat çeken Özgener, “20 Mart’ta yayımlanan Resmi Gazete kararına göre, Eldor’un İzmir’deki elektrikli araç sistemleri üretim tesisi yatırımı için, 30 milyon TL’ye kadar nitelikli personel desteği, 20 milyon TL’ye kadar enerji tüketim desteği verilecek. 10 yıl boyunca da sınırsız sigorta primi desteği sağlanacak. Dünyadaki otomotiv devlerinin en büyük tedarikçilerinden birisi olan, ESBAŞ’ta otomobiller için ateşleme bobini üreten İtalyan elektronik devi Eldor, büyük ölçekli bir yatırım desteğine hak kazandı. Siemens Gamesa, kentimizde Türkiye’nin ilk rüzgar türbini Ar-Ge merkezini kurdu. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Siemens Gamesa’nın dünyadaki 6 Ar-Ge merkezinden biri olan İzmir Ar-Ge Merkezi, yurt dışında çalışan Türk mühendislerini de bünyesine katarak 64 kişilik bir ekiple faaliyete başladı. İstihdam başta olmak üzere kentimiz ekonomisine teknolojik anlamda katkı yapacağını düşündüğümüz bu haberleri bugünden sonra daha çok duymak bizler için çok daha anlamlı olacak. Çünkü cari açığın finansmanı için doğrudan yabancı yatırım, ihracat ve turizm gibi döviz geliri getiren alanlara ayrıca bir önem verilmesi gerektiği düşüncesindeyim” açıklamalarında bulundu.

“Hizmet ihracatına uygun imkanlar”
     Turizm sektöründeki gelişmeleri paylaşan Özgener şu ifadeleri kullandı: “İzmir’in destinasyon olarak tanıtımı yanında nitelikli yatak kapasitesinin artırılmasına ve 12 aya yayılan bir turizm anlayışını oluşturmaya ihtiyacı var. Katma değerli ürünlerin ve hizmetin ihracatında ürünlerin tasarlanması, teslim edilmesi,  siparişlerin işlenmesi ve ürün kalitesinin iyileştirilmesi noktasında seyahat endüstrisinin de önemli olduğu görülüyor. Eximbank’taki kredilendirme olanakları, tarihi açıdan rekor düzeyde uygun alımlara açık olan turizm sektörü için de uygun imkanlar sunabilir. Turizmde hizmet ihracatı için de, İzmirli turizmcilerimizin hizmet ihracatında ön plana çıkması için fırsatlar doğabilir. 15-22 Nisan’da Turizm Haftasını kutlayacak olan ülkemizde umuyoruz ki turizm sektörü, yüksek riskteki pandemi koşullarının iyileşmesiyle bu sezon için belirlenen hedeflerine ulaşır.

“Düşük faizli kredi önemli”
     Turizm sezonu süresince, turizm sektöründe çalışan personelin istihdamına yönelik işverenler tarafından devlete aktarılan kesintilerin devletimizce karşılanması, sektörün finansman ihtiyacının karşılanması amacıyla en az 6 ay geri ödemesiz düşük faizli kredi verilmesi önemli. Tahakkuk etmiş ama ödenememiş ve ödeme tarihi yaklaşan vergi ve SGK primlerinin 2021 yılı sonuna ertelenmesi, belediyelerce alınan atık su ve şebeke su bedellerinde turizm  işletmeleri için uygun dönemde öteleme ve kademeli indirim yapılması, bu zor sezona önemli destek sağlayacak.”


+ Benzer Haberler
» Günlük vak’a sayısı 61.028
» Hububatçılar pandemi dinlemedi
» ESİAD’dan ihracatı durduran konteyner krizine çözüm çağrısı
» EGİAD’tan iş dünyasına pandemi ekonomisi için öneriler
» Pandemide perakende e-ticaretinde %40 artış
» Satılık konutta deniz kenarı değerleniyor
» Hazine ve Maliye Bakanlığı 9.1 milyar TL borçlandı
» Rekabet Kurulu 32 firmaya soruşturma açtı
» Çimento sektöründeki 9 teşebbüs hakkında soruşturma
» Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerine ilişkin eğitim rehberi hazırladı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.04.2021
  Ticaret 20.04.2021
  Ticaret 19.04.2021
  Ticaret 17.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni