• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Özgener’den konkordato çıkışı

29 Kasım 2018 Perşembe 16:00
12
14
16
18

Özgener’den konkordato çıkışı

   ► İZTO Başkanı Mahmut Özgener, firmaların piyasa koşulları nedeniyle tahsilat sorunu yaşadığını dile getirdi.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     İZTO Başkanı Mahmut Özgener, firmaların piyasa koşulları nedeniyle tahsilat sorunu yaşadığını dile getirerek “Özellikle konkordato ilan eden firmalardan dolayı tedarikçilerin alacaklarını tahsil edememe sorunu giderek büyüyor. Bu nedenle, her önüne gelen firmanın konkordatoya başvurması önlenmelidir” dedi.
     İzmir Ticaret Odası(İZTO) Kasım ayı olağan meclis toplantısı Meclis Başkanı Selami Özpoyraz idaresinde gerçekleştirildi. Toplantının açılışında konuşan İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “2018 yılını uğurlamaya sayılı günler kala, ekonomide bahar havası olmasa da, geçen aylardaki fırtına durulmaya ve piyasalar bir miktar da olsa sakinleşmeye başladı. Türk Lirası, Dolar ve Avro karşısında değer kazanırken, faizlerde de kısmi bir düşüş oldu” dedi.
     Firmaların tahsilat sorunu yaşadığını da dikkat çeken Özgener, “Bugün birde hepimizin şikayet ettiği birçok firmamız piyasa koşulları nedeniyle tahsilat sorunu yaşıyor. Özellikle konkordato ilan eden firmalardan dolayı tedarikçilerin alacaklarını tahsil edememe sorunu giderek büyüyor. Bu nedenle, her önüne gelen firmanın konkordatoya başvurması önlenmelidir. Piyasaların selameti açısından bu ivedilikle hükümetimiz tarafından alınması gereken bir tedbirdir. Bu konuda bir takım çalışmaların başladığı duyuyoruz sonlanmasını da temenni ediyoruz” diye konuştu.

TOBB’dan İZTO’ya nefes
     Nefes kredisi dolaysıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin(TOBB) İZTO üyeleri tarafından kullanılmak üzere kaynak aktarımı yaptığını da ifade eden Özgener, “Nefes kredisi ile ilgili olarak şunu ifade etmek isterim banklarla sıkıntısı olan üyelerimzin olması halinde sizden ricam şirketlerinizin isimlerini bana yollayın önümüzdeki hafta tüm bankaların bölge müdürleri ile bir araya geleceğiz bu şikayetleri iletme fırsatı yaşayacağım. Nefes kredisi ile ilgili ise daha önce meclis toplantılarında sizlerle paylaşmıştım. Odamızın katılım miktarı maalesef içinde bulunduğu ekonomik durumlardan dolayı istenilen düzeyde olamadı. Ben TOBB Başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu’na rica ettim.  Kendileri TOBB kaynağından Odamız üyeleri tarafından kullanılmak üzere 9 milyon 750 bin TL lik bir kaynak aktarımı yapıldı. Bir miktar limit açıldı bu konuda da bir arzunuz olduğu takdirde bize başvurun” ifadelerini kullandı.

Lojistik Köye OSB statüsü isteği
     İzmir’in önünü açacak mega projelerden biri olarak görülen Kemalpaşa Lojistik Köy projesi ile ilgili ise Özgner, “Kemalpaşa Lojistik Köy projesinin alt yapı çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte kısa süre içinde hayata geçirilebilmesi için oda olarak düğmeye bastık. İzmir’i bir lojistik merkez haline getirecek projede yine kardeş odalar ve kurumlarla birlikte hareket edeceğiz. Valimize ayrıntılı önerilerimizi ve işletme modelini kapsayan proje dosyasını sunduk. Daha sonra yatırımın tamamlanması ve işletme modeli ile ilgili Ankara’da temaslara başlayacağız. 1 milyon 200 bin metrekarelik alanın kamulaştırılmış olması ve altyapısının bitirilmiş olması Lojistik Merkez projesinin hayata geçmesi açısından büyük bir avantajdır. Ancak burada demiryolu bağlantılı konteyner elleçleme sahalarının yapılması, yine demiryolu ve karayolu bağlantılı depo ve antrepoların yapılması, gerekli vinç ve operatör altyapısının kurulması, tüm merkezin entegre çalışmasını sağlayacak otomasyon ve yönetim sisteminin kurulması ciddi bir maliyet ve yönetişim becerisini zorunlu kılmaktadır. Bu sistemi bir şirketin kurarak, bileşenlerini diğer şirketlere vermesi, kiralaması veya işlettirmesi pek mümkün görünmemekte. Bu nedenle merkezin bir şirketten ziyade bir Lojistik Organize Sanayi Bölgesi statüsü ile çözmek çok daha akılcı ve sonuca ulaşabilir bir yaklaşım olarak görünmektedir” şeklinde konuştu.

Eyvah dedik, gene güme gittik!
     İZTO Meclis Üyesi Koç Ali Al ise AK Parti’den İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adı geçen Başkan Mahmut Özgener ilgili konuştu. Al, “Bizim büyük bir korkumuz vardı. O korku neydi? Yerel seçimler dolaysıyla hergün gazetelerde Mahmut Özgener yasası. Eyvah dedik, gene güme gittik. Fakat huzurlarınızda başkana teşekkür ediyorum. Büyük bir dik duruş ve nasıl baskı gördüğünü ben yakından gözledim. Gerçekten Odamız İzmir’de 80 bin üyesi ile büyük bir vizyon sahibi oldu. Niye? Bundan sonra Mahmut Başkanın yolu açık olsun. Çünkü İYİ Partili, CHP’li, MHP’li herkes oy verdi.  Dört ay sonra gel git bir partiden aday ol. O zaman geri döndüğü zaman boynu bükük olurdu. Tabi ki seçilmek, aday olmak büyük bir onur ama yarın 80 bin üye diyecek ki bu nane ne turşu. Dik durdu, yürekli durdu ben onun için Mahmut Başkana teşekkür ediyorum. Şimdi hem yerelde hem genelde işlerimizi çözebilecek bir vizyoner Oda haline geldik” dedi.

“Ne söylediysem bugün gösterdim”
     Koçali Al’ın ardından söz alan Başkan Özgener ise “Ben teşekkür edilmesi gereken bir şey yapmadım. Ben yapılması gerekeni yaptım. Benim belediye başkan adaylığım aslında bugünün konusu değil geçen yılın Ekim ayında ben bu güzide kuruma İzmir Ticaret Odası’na aday olmaya karar verdiğim ilk günden beri. Seçim zamanı nereye gitsem bana sorulur hale geldi.  Cevap verdiğimde bana inanılmaz bir durum yarattı. Ben çok basit bir şey söyliyim ben ve arkadaşlarım büyük hayaller, büyük hedefler koyarak bu kuruma aday olduk. Aday olduktan sonrada sizlerin bize olan inancı ve güveni neticesinde vermiş olduğunuz oylarla bu büyük kurumun başkanı oldum ve hep birlikte yönetmeye başladık. Bu sorunun cevabını çıkmış olduğum bir televizyon programında da dile getirdim. Ben bugüne kadar yapmış olduğum hiçbir görevi görev süremi tamamlamadan bırakmadım. Haliyle o gün ne söylediysem bugün göstermiş olduğumun mutluluğundayım. Ben sizlere teşekkür ediyorum. Eylül ayı meclisinde bununla ilgili soru geldiğinde aday olmayacağım dedim bir kısıma inandırdık bir kısma inandıramadık. Ama neticede herkes bugün bize inanmış oldu” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Şubat ayında kapanan şirket sayısı azaldı
» Türk Eximbank, ihracatçılar için 11 yeni ürünü devreye alacak
» Büyüme dostu bankacılık
» Çorapçının hedefinde Japonya ve Avustralya var
» “Yarına Yatırım” oturumunda katılımcılar start-up dünyasını ve girişimciliği konuştu
» Bakan Pakdemirli “Zeytinde hedef birinci lig”
» Ege Finans Derneği’nden krizden çıkış reçetesi
» Ege-Koop, işyerleri için ticaret merkezi oluşturuyor
» “Bizim kökümüz Kuvai Milliye, bölücülükle işimiz olmaz”
» Karabağlar’daki muhtarlardan Başkan Selvitopu’na “Yanındayız” mesajı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni