• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Pakdemirli: Ar-Ge’ye yıllık 1 milyar TL kaynak ayırıyoruz

06 Ekim 2021 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

Pakdemirli: Ar-Ge’ye yıllık 1 milyar TL kaynak ayırıyoruz


           HABER MERKEZİ      
     Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ankara Üniversitesi, Agrigenomik Merkezi - Hayvan ve Bitki Genomik Araştırmaları İnovasyon Merkezi’nin açılışını  gerçekleştirdi. Merkezde bitki, hayvan ıslahı ve gıda güvenliği gibi  birçok bilimsel çalışmaların  yapılacağını dile getiren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerine yıllık 1 milyar TL kaynak ayırıyoruz. Hayvan ve bitki ıslahı çalışmaları ile tarımsal üretimin geliştirilmesine katkı sunulacak. Gelecekte ise bizi bekleyen nüfus artışı, üretim kaynaklarının azalması ve iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine karşı, gıda güvenliğimizi garanti altına almak istiyorsak, bilgiye, Ar-Ge ve yeni teknolojilere daha çok ihtiyacımız olacak” dedi.

“GIDA GÜVENLİĞİ SAĞLAYACAK ADIMLAR ATIYORUZ”
     Merkezin gıda güvenliği alanında önemli çalışmalara imza atacağını kaydeden Bakan Pakdemirli, “6 laboratuvarı olan merkez üretimde verimliliği ve kaliteyi sağlayacak alt yapıya sahip. Merkezimizdeki çalışma konuları içerisinde yer alan ve bizim de Bakanlık olarak üzerinde özellikle durduğumuz hayvan ve bitki yetiştiriciliğinde ıslah çalışmaları, tarımsal üretimin gelişmesi için büyük önem taşıyor. Son 19 yılda bitki ve hayvan ıslahı üzerine yaptığımız çalışmalar sayesinde hem bitkisel üretim hem de hayvancılıkta önemli verim artışları yaşandı. Bu teknolojilerin, çiftçiler ve diğer faydalanıcıların ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte olması da teknoloji ve üretimi doğrudan buluşturması açısından kıymetli” diye konuştu.

“AR-GE TEKNOLOJİSİ İLE TOHUM VERİMLİLİĞİ ARTTI”
     Ar-Ge teknolojileri sayesinde tohum verimliğinde önemli bir aşama kaydettiklerini ifade eden Bakan Pakdemirli, “Geleceğin gıdasını garanti altına almak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Son 19 yılda; buğday verimi yüzde 41, şekerpancarı verimi yüzde 54, ayçiçeği verimi yüzde 84, mısır verimi yüzde 124 arttı. 10 dönüm tarlası olan bir buğday üreticisinin tarlası şimdi 14 dönüme, şekerpancarı üreticisin 15 dönüme, ayçiçeği üreticisinin 18 dönüme, mısır üreticisinin 24 dönüme denk gelmektedir.  Bunu da ilave bir tarla almadan, cebinden para harcamadan yaptı. Hayvancılıkta da benzer tabloları görüyoruz. Son 19 yılda sığırda ortalama et verimi yüzde 60 artışla 296 kg’ye, süt verimi yüzde 85 artışla 3.158 litreye yükseldi. Artık yetiştiricimiz, 4 hayvandan 7 hayvana denk süt, 2 sığırdan 3 sığıra denk et alabiliyor. Geliştirdiğimiz teknolojilerle bir hayvandan daha fazla verim alıyor, hem üreticiye hem üretime katkı sağlıyoruz” sözlerine yer verdi.

“BİTKİ ISLAH ÇALIŞMALARINI DAHA KISA ZAMANDA YAPIYORUZ”
     Bakanlık bünyesinde biyojeknoloji alanında toplam 27 laboratuvarının bulunduğunu anımsatan Bakanı Pakdemirli şu sözlere yer verdi: “Laboratuvarlarımızda yapılan çalışmalar neticesinde bitki ıslah sürecimiz 3’te 1 veya 4’te 1 oranında azalmıştır. Bu demek oluyor ki; değişen iklim koşullarına karşı kuraklığa toleranslı bitki geliştirmek için bitki ıslah çalışmalarını daha kısa zamanda yapıyoruz.  Böylece; yeni bitki çeşitlerini daha kısa zamanda üreticimizin istifadesine sunuyoruz. Ankara Üniversitesi ile Akademik ve Ar-Ge İnovasyon alanında iş birliği protokolü ile de bu alanda çalışmalarımızı güçlendireceğimize inanıyorum. Aynı zamanda genetik alanında verilecek eğitimler ile fikre özel projeler geliştirilerek; daha verimli, düşük maliyetli ve sürdürülebilir üretim odaklı bir süreç izlenmiş olacak. Bu Merkez ile gıda, tarım, hayvancılık, orman ve su alanlarında sınırlarımızı aşabileceğimizi, dolayısıyla yapılacak çalışmaların geleceğimiz ve kaynaklarımız için ne denli önemli olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum.”


+ Benzer Haberler
» Konservelik sardalyada gümrük vergisi sıfırlandı
» Destek verilecek düvelerin yaş sınırı artırıldı
» Taş kömürü ithalatı ağustosta %45,6 arttı
» TOBB, Ticaret Sicili Akademisi kurdu
» EGSD’den muhteşem Cumhuriyet kutlaması
» KOBİ’ler 2020’de istihdamın %72’sini oluşturdu
» “Kentsel dönüşümde kaybedecek zaman yok”
» Cumhuriyet Bayramı’nda İzmir’de ulaşım yüzde 50 indirimli
» “Cumhuriyet yolunda ilerlemek boynumuzun borcu”
» Bursa Büyükşehir Belediyesi köprü ve bağlantı yolları inşa ettirecek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.10.2021
  Ticaret 27.10.2021
  Ticaret 26.10.2021
  Ticaret 25.10.2021
  Ticaret 23.10.2021
  Ticaret 22.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni