• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Paket servisi lokantalara ilaç olmadı

28 Mart 2020 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

Paket servisi lokantalara ilaç olmadı

   ► Yenice, hazır yemek sektörünün COVİD-19 virüsünün olumsuz etkilediği sektörlerin başında yer aldığını belirtti.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen yeni COVİD-19, birçok sektörü olumsuz etkilediği gibi hazır yemek sektörünü de durma noktasına getirdi. Lokanta, restoran, kafe ve pastaneler 22 Mart itibariyle paket-servis olarak hizmet vermeye başladı.

     Faaliyetin durması ya da yavaşlaması ile işten çıkarmalar yaygınlaşırken, hükümet işverene ve çalışana destek olmak için kısa çalışma ödeneğini devreye soktu. Kısa çalışma ödeneğine birçok işletme sahibinin başvurduğunu belirten Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı ve İzmir Lokanta ve Gazinocular Esnaf Odası Başkanı Aykut Yenice, “Bulaşıkçısı, garsonu, komisiyle, paketçisiyle ciddi anlamda istihdam yaratan bir sektördeyiz. Bu süreçte çalışanlarımızı çıkarmamaya özen göstereceğiz” dedi. Yenice, çalışan insanların evde daha çok vakit geçirmeye başladığı için yemek yapmaya geri döndüğünü, paket-servis talebinin düşük olduğunu dile getirdi.

“İnsanlar dışarıdan aldıkları yiyeceklere güvenini yitirdi”
     COVİD-19 virüsünün olumsuz etkilediği sektörlerin başında lokanta, restoranların olduğunu dile getiren Yenice, “Paket servisin veya fast foodun çıkış temeli yiyeceğe hızlı ulaşabilmek. Çalışan insanların, özellikle kadınların iş hayatında fazlasıyla yer almasıyla birlikte paket servis ve fast food sektörü ciddi bir yükseliş yaşamıştı. Geç saatlerde biten mesailer nedeniyle yemek yapmaya vakit bulamayan insanlar, virüs nedeniyle evde daha çok vakit geçirmeye başladığı için yemek yapmaya geri döndü. Bu da paket-servis talebini düşürdü, lokantalar da dükkanlarını birkaç gün açtı ama sonra kapatmaya başladı. Ayrıca, televizyon kanallarında dışardan gelen yiyeceklerin, pişmiş yiyeceklerden öte özellikle salata gibi çiğ mamullerin sağlıklı olmadığı konusunda yapılan açıklamalar nedeniyle insanlar dışarıdan aldıkları yiyeceklere güvenini yitirdi” diye konuştu.

“Çalışanlarımızı çıkarmamaya özen göstereceğiz”
     Kısa çalışma ödeneğine birçok işletme sahibinin başvurduğunu belirten Yenice, “Bulaşıkçısı, garsonu, komisi ve paketçisiyle ciddi anlamda istihdam yaratan bir sektördeyiz. Berber, terzi dükkanları tek işçiyle varlığını sürdürebilirken lokanta ve restoranlarda 100 kişi çalıştıran işletmeler, şubeleşmiş markalar var. Sektörümüzde çalışanlar sıradan işçi değil, kalifiye elemanlar. Yetişmiş bir ustayı, dönerciyi, mezeciyi kolay bulamıyorsunuz.

     Bundan en çok zararı görecek komi dediğimiz çalışanlar olacak. Ama onlara da kısa çalışma ödeneğinin faydası olur diye düşünüyorum. Bu süreçte çalışanlarımızı çıkarmamaya özen göstereceğiz. Devletin ekonomik tedbirlerini her geçen gün artırmasıyla ilgili beklenti içerisindeyiz” açıklamalarında bulundu.
     Kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmek için işveren tarafından işçi çıkartılmaması şartının doğru bir yaklaşım olduğunu dile getiren Yenice, “Buradaki ana amaç işçileri korumak. Çünkü işçilerin, işten çıktıktan sonra sektörde yeni bir iş bulabilme imkânı yok” dedi.


+ Benzer Haberler
» Kuyumcular düğün sezonunu bekliyor
» Kayıt sistemi çalışmıyor, hayvanlar terk ediliyor
» Gayrimenkul satışları Mayıs’ta durgun seyrediyor
» Şekercilerin bayramı salgına yenik düştü
» ‘Yeşil altın’a koronavirüs engeli
» HAÖ’yü başka hastalıklarla karıştırmayın!
» “Topraksız ve dikey tarımı yapay zekâ ile birleştirdik”
» “Haziran ayında konut satışları artmaya başlar”
» Normalleşme hal fiyatlarına da yansıdı
» Toplu ulaşımı kullanan sayısında düşüş


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
  Ticaret 19.05.2020
  Ticaret 18.05.2020
  Ticaret 15.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni