• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Palandöken, “Mesleki eğitim daha fazla ğüçlendirilmeli”

13 Temmuz 2018 Cuma 11:00
12
14
16
18

Palandöken, “Mesleki eğitim daha fazla ğüçlendirilmeli”

           ANKARA TİCARET     
     Mesleki eğitimin daha fazla güçlendirilmesinin ekonomiye büyük yatırım niteliğinde olduğunu vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ekonominin güçlenmesi, özellikle genç işsizliğin azalması için mesleki eğitimin önemi çok büyük. Her fırsatta dile getirdiğimiz nitelikli eleman ihtiyacının karşılanması için ancak bu yolla mümkün olur. Meslek Yüksekokulu mezunlarına da askerlikte avantaj sağlanarak mesleki eğitimin özendirilmeli.

     Cumhurbaşkanlığı hükumet sistemine geçilmesiyle birlikte kısa dönem askerlik hakkından faydalanan kesime Meslek Yüksekokulu mezunların dahil edilmesi ile mesleki eğitime talep artacak ve piyasadaki ara eleman eksiği giderilecektir. Kalifiye eleman sıkıntısını aşmak için mesleki eğitim cazip hale getirmeli ve gençlerimizi mesleki eğitime yönlendirmeliyiz” dedi.

“TEKNİK EĞİTİM MEZUNLARININ ÜCRETLERİ ARTIRILMALI”
     İşyeri sahiplerinin kalifiye eleman bulmakta sıkıntı çektiğini, bu yüzden gençlerin mesleki eğitime yönlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Nitelikli elemanların sayısını artırmak ve işsizliği düşürmek için yeni dönemde mesleki eğitime daha çok ağırlık verilmelidir.

     Sahip olduğumuz işgücünün niteliğini yükseltmek için mesleki ve teknik eğitim alanların ücretlerini artırarak mesleki eğitimi daha cazip hale getirmeliyiz. Mesleki eğitim hem nicelik ve hem de nitelik yönünden ön plana çıkarılmalı ve güçlendirilmelidir. Meslek Yüksekokulu mezunlarına da tıpkı dört yıllık lisans mezunları gibi kısa dönem askerlik ve yedek subaylık hakkı tanınırsa mesleki eğitime olan talep artar. Gençlerin askerliği bir an önce bitirip iş hayatına atılması için mesleki eğitim alanlara da askerlikte avantaj sağlanmalıdır” diye konuştu.

“MESLEKİ EĞİTİME TEŞVİK ARTARSA GENÇ İŞSİZLİK ORANI DÜŞER”
     Genç nüfustaki işsizlik oranının yüzde 17,7 seviyesinde olduğu ve bu oranı düşürmek için mesleki eğitimin özendirilmesi gerektiğini vurgulayan Palandöken, “Ülkemizde işgücüne katılım oranı yüzde 52,4. TÜİK verilerine göre Mart sonu itibariyle işsizlik oranı 10,1 seviyesinde. Dinamik işgücü olan ve genç nüfusu temsil eden 15-24 yaş arasındaki gençlerin işsizlik oranı ise yüzde 17,7 ile genel işsizlikten 7,6 puan daha yukarıda.

     Teşvik edilen ve iyi planlanan bir mesleki eğitimle bu oran aşağı düşürülebilir. Çok sayıda işyeri sahibi kalifiye eleman aramasına rağmen bulamıyor, gençler ise işsizlikten yakınıyor. Ülkemizin sorunu, işe uygun vasıflarda, eğitilmiş elemanın olmaması. Mesleki eğitimi özendirerek hem sektörün ara eleman eksikliğini gidermeli hem de genç nüfusun işsizlik oranını düşürmeliyiz” şeklinde konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Türk organik ürünleri dünyaya açıldı
» TARKEM modelinin Türkiye’ye anlatılması gerekir
» Ev ve mutfak eşyalarında yeni hedef İngiltere
» 2018 yılı ihracat şampiyonları belli oldu
» Geleceği Yazan Kadınlar için son başvuru tarihi 22 Şubat oldu
» Koç Holding’in 2018 yılı konsolide cirosu 143,2 milyar TL olarak gerçekleşti
» ‘Dyo Sanat Ödülleri’den 52 yılda 23.424 eser
» İzmir iş dünyasından Albayrak’a ekonomi raporu
» Palandöken, “Emekliliği gelmiş esnafa kolaylık sağlanmalı”
» Türk seramiği 130 ülkeden 91 bin ziyaretçiyle buluştu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
  Ticaret 13.02.2019
  Ticaret 12.02.2019
  Ticaret 11.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni