• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Pamuk eski günlerini arıyor

07 Ekim 2020 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

Türkiye için stratejik bir ürün olan pamukta, çiftçiye verilen destek, üretim maliyetlerinin artışı, GDO’suz pamuk üretimi konuları masaya yatırıldı

Pamuk eski günlerini arıyor

Ulusal Pamuk Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Bertan Balçık, desteğin önceden duyurulmadan ve bir yıl gecikmeli olarak ödenmesinin, beklenen ölçüde yarar sağlanmasını engellediğini ifade etti.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     Yıllık 26 milyar dolar ihracat gerçekleştiren tekstil ve konfeksiyon sektörlerinin hammaddesi, Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu’da 591 bin 302 hektar alanda üretimi yapılan pamuk hakkındaki gerçekler, 7 Ekim Dünya Pamuk Günü kapsamında düzenlenen ‘Pamuk Hakkında Gerçekler’ toplantısında masaya yatırıldı. Ulusal Pamuk Konseyi, İzmir Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri, Söke Ticaret Borsası, Ege Giyim Sanayicileri Derneği ve İyi Pamuk Uygulamaları Derneği iş birliğinde düzenlenen toplantıda, pamuğun Türk ekonomisine katkısı, pamuk çiftçisine destek verilmesi, üretim maliyetlerinin artması, GDO’suz pamuk üretimi konularına vurgu yapıldı.

Balçık: Desteğin bir yıl gecikmeli ödenmesi yarar sağlamıyor
     Türkiye’nin 2019 itibariyle, dünya pamuk alanlarının yüzde 1,54’ünü kullanarak, dünya üretiminin yüzde 3,14’ünü gerçekleştirdiğinin altını çizen Ulusal Pamuk Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Bertan Balçık, pamuğun alan verimliliği en yüksek ürün olmasına rağmen üreticilerin diğer pamuk üreticisi ülkelere göre daha az destek aldıklarını dile getirdi. Balçık, “Pamukta yüksek verim ancak yoğun girdiyle mümkün olabiliyor. Buna karşılık, dünya pamuk fiyatları bazı ülkelerin pamuk üretimlerini telafinin ötesindeki oranlarda desteklemelerine bağlı olarak düşük seyrediyor. Son 11 yılın ortalaması olarak, Dünya pamuk üretiminin yüzde 55’i desteklenen pamuklardan oluşuyor. 2018 itibariyle beher kg lif için Çin 57, ABD 14, Yunanistan 35 Cent, İspanya 48 Cent destek verdi. Bizim üreticilerimizde 14 cent destek aldı. Ne var ki, önceden duyurulmadan ve bir yıl gecikmeli olarak ödenmesi beklenen ölçüde yarar sağlanmasını engelledi” ifadelerinde bulundu.
 

Kestelli: Pamuk üretimi kırılma noktasında
     Pamuk ülkemizin üretimi konusunda alternatifi olan bir tarım ürünü olmadığını vurgulayan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, “Üretiminden vazgeçtiğimizde oluşturacağı ekonomik maliyet, bugün pamuk üretiminin sürdürülebilirliği için verilecek destekleme maliyetinden çok daha yüksek olacaktır” dedi. Kestelli, “Bütün ekonomik faaliyetler gibi pamuk üreticimiz de geçimini sağlayacak kazancı elde etmeyi bekliyor.  Hiç kimsenin de tekstil ve konfeksiyon sektörümüzün küresel rekabet gücü için üreticimizden zararına pamuk yetiştirmesini bekleme hakkı yok. Pamuk üretimi kırılma noktasında. Bu nedenle telafi edemeyeceğimiz bir sürece girilmemesi için sektörün üzerinden mutabık kaldığı en az 1 milyon ton stratejik üretim eşiği hedefine uygun olacak şekilde pamuk üretiminin desteklenmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

 

Çondur: Pamuk üretim maliyetleri yüzde 30 arttı
     Pamuk üretim maliyetlerinin 2020 yılında, 2019 yılına göre yüzde 30 arttığının altını çizen Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur, pamuk üreticilerinin serbest ithalattan dolayı ürünlerini, ithal pamuğun yüzde 12 altında satmak zorunda kaldığını, serbest ithalatın yerli pamuk üreticisini olumsuz etkilediğini anlattı. Bazı iplik fabrikalarının yerli pamuk kullanmadığını ifade eden Çondur, “Bu durum pamuk üreticisini endişelendiriyor. İthal pamuk kullanan fabrikalara yerli pamuk kullanma zorunluluğu getirilmesi hem üreticiyi rahatlatacak hem de yerli pamuğa talebi arttıracaktır” dedi. Çondur, çırçır fabrikalarının yangın sigortası yaptırabilmesi için riskin milli reasürans şirketi tarafından satın alınması çağrısında da bulundu.

 

 

Eskinazi: Türkiye dünyada en çok GDO’suz pamuk üreten ülke
     Sürdürülebilirlik ile ilgili farkındalığın pandeminin etkisiyle daha önemli hale geldiğini belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Sektörümüzün temel hammaddesi olan pamuk, tekstil ve hazır giyim sektörleri için vazgeçilmez doğal bir elyaftır ve sürdürülebilirliğin öneminin artmasıyla pamuk da daha önemli hale gelmiştir. Selüloz bazlı doğal bir elyaf olan pamuk doğada kolay çözünebilirliği ile özellikle PES ve diğer sentetik elyaflar ile kıyaslandığında önemli bir avantaja sahiptir. Ayrıca Türkiye’de üretilen pamuğun GDO’suz olması nedeniyle ülkemizde konvansiyonel yöntemle üretilen pamuğun dahi sürdürülebilir özelliklere sahip olduğu değerlendirilebilir. Türkiye dünyada GDO’suz pamuk üreten üç ülkeden biri ve en büyüğüdür. Ayrıca ülkemiz sürdürülebilir yöntemlerle üretilen organik pamuk ve Better Cotton üretimi konusunda da önemli bir yere sahip” ifadelerinde bulundu.

“Pamuk üreticisine destek en kısa sürede açıklanacak”
     Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Türkiye’nin pamuk üretimini artırmaya ve sektörün ihtiyaç duyduğu ham maddeyi yurt içinden karşılamaya yönelik çalışmalar yürüttüğünü vurgulayan Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir, “Pamuk üreticilerine; fark ödemesi, mazot- gübre, toprak analizi ve organik tarım desteği adı altında destekleme ödemesi yapılıyor. Bakanlığımızın toplam destekleme bütçesi içerisinde, bir ürüne yönelik yapılan en fazla destek pamuk üreticilerine yapılıyor. Bitkisel üretime ilişkin destekleme bütçesinde yaklaşık yüzde 20 pay ile pamuk destekleri ilk sırada yer alıyor. İçinde bulunduğumuz bu yılda üretici maliyetleri ile yurtiçi ve yurtdışı piyasa fiyatları yakından takip edilmekte olup pamuk üreticimizi memnun edecek destekleme miktarı en kısa sürede açıklanacak” dedi.
     Türkiye birim alandan elde edilen pamuk verimi açısından, dünyada ilk 3’de yer aldığını söyleyen Hasdemir, “2000’li yılında dekara kütlü pamuk verimi 353 kg iken bu verim düzeyi ortalama yüzde 40 artarak dekara 500 kg’a çıkmıştır. Dünya ortalama verimi ise ülke verimimizin çok çok altında olup dekara 219 kg’dır” diye konuştu
.


+ Benzer Haberler
» Hasta sayısında artış devam ediyor
» Ticaret Bakanı Pekcan, OECD Bakanlar Konseyi Toplantısına katıldı
» Irak, taze domates ithalatı yasağını kaldırdı
» “Saraybosna-Belgrad Otoyolu projesindeki son gelişmeleri ele aldık”
» “Siyaseti bırakıp, ekonomiye odaklanmalıyız”
» Gürer: “KOBİ’leri hem pandemi hem döviz kurları vurdu”
» İzmir’de test yapılan her yüz kişiden 17’si pozitif
» “Kırmızı et tüketim artışını küçükbaş ile karşılayabiliriz”
» Akbank’tan Türkiye ekonomisine 2020’nin ilk dokuz ayında 322 milyar TL kredi desteği
» Türkiye’deki yabancı yatırımının metrekare bazında yüzde 36’sı vatandaşlık hakkı için


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.10.2020
  Ticaret 28.10.2020
  Ticaret 27.10.2020
  Ticaret 26.10.2020
  Ticaret 24.10.2020
  Ticaret 23.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni