• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Pamuk üreticisi önünü göremiyor

01 Ağustos 2019 Perşembe 16:00
12
14
16
18

   ► Dünya pamuk fiyatlarının gerilemesi ile Türk pamuk üreticilerini zor bir sonbahar bekliyor.
     ABD’nin Çin ile devam eden ticari anlaşmazlıklar nedeniyle üreticisini korumak için açıkladığı destek paketi sonrası dünya pamuk fiyatlarının geriledi ve bu durum Türk pamuğuna zarar veriyor. Fiyatlarının 85 centten 60 cente inmesi ile sıfır gümrükle Türkiye’ye giren Amerikan pamuk, Türk üreticisinin karşısına dikiliyor. 2018 yılında ödenmesi gereken pamuk destek primlerinin yüzde 30’unun eksik ödendiğine vurgu yapan pamuk sektörünün temsilcileri, Türkiye’de de emanet sisteminin sona ermesi gerektiğine ve pamuk  üreticilerini daha zor günlerin beklediğine dikkat çektiler.

“Pamuk üretimi  400-500 tonlara geri dönebilir”
     Türk üreticisinin stratejisini belirlemesi gerektiğini belirten İzmir Ticaret Borsası Barış Kocagöz, “2019 yılında ekilen hasat edilen pamukların destekleme miktarı hala belirtilmedi, bir belirsizlik var. 2018 yılının ödenmesi gereken primlerin yüzde 30’u hala üreticimize ödenmedi. Bunun yanında olayın bir başka ayağı da tekstilci, alıcılar. Sanayici 10 yıl boyunca arka bahçesinde yapılan üretim artışını bir fırsat olarak biliyor. Düşen fiyatları da kendi maliyetlerine yansıtarak karını artırmaktan başka hiç bir gözle görmüyor. Uzun vadeli düşünen yok. Yurt dışında oluşan bu olumsuzlukla birlikte hareket eder duruma geldi. Buradan uyarmış olalım, eğer önlem alınmazsa pamuk üretimimiz tekrar 400-500 tonlara geri döner. Sonra Amerikan pamuk fiyatı 100 cente çıktığında oradan almak zorunda kalırlar” diye konuştu.

 

 

 

“Üretici önünü göremez”
     Pamuğa ödenecek primin henüz belli olmadığını ifade eden İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Uçak, “Ankara’da hala kulislerde duyduğumu söylüyorum. Pamuğa prim veriyoruz zaten, bu sorun teşkil ediyor, vermesek aslında daha iyi gibi şeyler konuşuluyor. Bunlar tamamıyla işi bitirir. Desteklerin üç veya beş yıllık sürelerle açıklanmasını bekliyoruz. Önümüzdeki yılların primleri daha açıklanmadı, üretici burada önünü göremez. Ne ekeceğimi ve kaç paraya satacağımı bilmiyorum. Burada devamlı yurt dışındaki fiyatlar baz alınıyor. Yurt dışındaki fiyatlar uygulanan destekler girdi maliyetlerine uygulanan sübvansiyonlar Türkiye’de uygulanmıyor ki. Bunlar çok önemli noktalar ve sıkıntı yaşayacağız” açıklamalarında bulundu.

“Güncellenmemiz gerekiyor”
     Yurt dışından pamuk alındığında ödeme yöntemlerinin çok iyi bilindiğini, peşin alışveriş yapıldığını ancak Türkiye içerisindeki alışverişlerin uzun sürdüğünü belirten Uçak, “Güncellenmemiz gerekiyor. Gelenekten geliyoruz ama geleceğe de gözlerimiz kapalı gitmeyelim. Dünyadaki alışveriş sistemi artık garantili ama bizde garanti diye bir şey yok. Önümüz sonbahar ve ciddi sıkıntılar görüyorum. Emanet sistemi acilen bitmeli. Çırçırcılara da emanet sistemine bir çerçeve getirmeleri için sesleniyorum. Bu işin peşinde hepimiz çok koştuk. Şu anda hala ödenecek primlerin ne olduğu belli değil. Sorunlarımız var lütfen buraya kulak versinler” ifadelerini kullandı.

“Bizi kötü biz sonbahar bekliyor”
     İzmir Ticaret Borsası Meclis Üyesi Şeref İyiuyarlar da pamuktaki sorunların devam etmesi halinde  kendilerini kötü bir sonbaharın beklediğini söyledi.  İyiuyarlar, “Geçtiğimiz senenin kur artışından ve dünyadaki pamuk fiyatlarının artışından dolayı, pamuk belli bir yere geldi. 12 TL gibi fiyatlara geldi. O hızla da dikim yapıldı. Dikim yapılmasının ertesinde dolar düştü ama maalesef gübre, tohum ve ilaç, o yüksek kur fiyatlarından fiyatlandı. Şu an hiçbir şey geri gelmiş değil. Yani 24 liralık bir torba gübre, bu memlekette 58 liraya kadar satıldı. Bunlar hep maliyet. Geçenlerde yaptığımız bir maliyette dekar maliyeti şu an 2 bin 200 lira bir üreticiye. 2 bin 200 lirayı, bugün 500 kilogram pamuk alsa, 4 liranın üzerinde satması lazım, 4,5 liraları bulması lazım ki girdiği kapıdan çıksın, bir senelik kazancı içinde yok bunun. Ama şu anki fiyatlar 3,85-3,90. Bu piyasa şartları biraz daha geri giderse, Allah korusun dilim varmıyor konuşmaya, gönün rahmetliyi hep beraber yapalım duasını diye bir duruma geliyor” değerlendirmelerinde bulundu.

“Tekstilci ülke menfaatini de düşünmeli”
     Tekstilcilerin kendi menfaatlerini kollarken ülke menfaatini de düşünmesi gerektiğine vurgu yapan İyiuyarlar, “Maalesef tekstilcimiz biraz riyakar. Yekten söylüyorum, riyakar. Yerli üretim 1 milyon tona çıksın, biz yerli malı almaya hevesliyiz diyorlar. Ama 10 kuruş aşağıya Yunan malını bulduğunda, dönüyorlar 10 kuruş aşağıya Yunan malını alıyorlar. Bu, biraz kural dışı. Menfaatini gözlüyor ama burada da bir ülkenin menfaati var. Buradan milyonlarca insan geçiniyor. Onların da menfaatleri var. Parasını orada ödeyerek parasını alıyor. Burada malı alıyor, sonra parasını ödüyor. Öyle bir özelliğimiz de var” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» “Türk insanında koleksiyon güdüsü var”
» Toprak altı sulama devlet teşviki bekliyor
» ‘Güvenli Bölge’nin değirmenlerine talibiz
» “Voleybolda kadınlar erkeklere göre daha sabırlı”
» Gültekin: “İzmir’de konut sektörü hızlı toparlanıyor”
» İzmir hayvan haklarında öne çıkacak
» Can dostlarının dünyasını elleriyle ördü
» Futbolun mirası müzede yaşatılmalı
» Emekliler açlık sınırının altında yaşıyor
» “Sağlıklı bir gelecek ve yaşam için sorumluluk almak gerekir”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 07.12.2019
  Ticaret 06.12.2019
  Ticaret 05.12.2019
  Ticaret 04.12.2019
  Ticaret 03.12.2019
  Ticaret 02.12.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni