• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Pamukçunun gözü dünya piyasalarında

09 Ekim 2021 Cumartesi 18:00
12
14
16
18

           SEZA NUR DEMİRPARMAK / SEDA GÖK      
     Ürün piyasasında ‘beyaz altın’ olarak nitelendirilen pamuk, Ekim ayının ilk haftasında 1,07 dolarla 10 yılın zirvesini gördü. Pamuk aynı dönemde yüzde 8,8 ile en çok değer kazanan ürünlerden bir tanesi oldu. Pamuk fiyatları son 10 yıldır ilk defa 1 doları aştı. Pamuk fiyatı bir ay içerisinde 65 sentten, 1,13 dolara yükseldi. Olumsuz iklim koşulları ve nakliye maliyetlerindeki sıkıntıların pamuk arzını tehlikeye sokması, fiyatları yukarı çekti. Sektör temsilcilerinin TİCARET Gazetesi’ne yaptığı değerlendirmelerde, önümüzdeki 3 aylık süreçte fiyatlardaki belirsizliğin devam edeceğinin ön görüldüğü belirtildi. Tekstil sektöründeki ani talep artışının da pamuk fiyatlarının yükselmesinde etkili olduğunu hatırlatan temsilciler, organik ürünlere olan talep artışının pamuk talebine olumlu yansıyacağı mesajını verdiler.

“HASAT BİTİNCEYE KADAR FİYATLARDAKİ DEĞİŞKENLİK SÜRECEK”
     Pandemi nedeniyle tedarik zincirinde kopukluklar olduğunu ve talebin durduğunu belirten Ulusal Pamuk Konseyi Genel Sekreteri Prof. Dr. Hakkı Ünal Evcim, “Salgın önlemlerinin kaldırılmasıyla birlikte ekonomiler yeniden canlandı ve sektörde güçlü bir talep toparlanması oldu. Eş zamanlı olarak ayni stok ve arzlar daraldı; küresel üretim yüzde 7 azalarak 24,2 milyon tona gerilerken, tüketim yüzde 13 artarak 25,7 milyon tona yükseldi ve son dört sezonda ilk kez üretimi büyük ölçüde aştı. 2019/20 sezonunda yüzde 122 ve yüzde 54 olan Çin ve Çin hariç dünya stok/kullanım oranları 2020/21 sezonunda yüzde 109’a ve yüzde 41’e düştü. Bu gelişmeler dünya ve bu bağlamda ülkemiz pamuk fiyatlarında ciddi artışlara yol açtı” diye konuştu. Prof. Dr. Evcim, “Hasat Kuzey Yarım Küre’de bitmek üzere, Şubat-Mart aylarında Güney Yarım Küre’de bitecek. Hasat bitinceye kadar fiyatlardaki değişkenlik sürecek” dedi.

“PAMUK FİYATLARINDAKİ OYNAKLIĞIN SÜRMESİ BEKLENİYOR”
     Prof. Dr. Evcim, “2020/21 sezonunda A İndeks  minimum değeri 13 Ağustos 2020’de 68,2  sent/lb olarak kayda geçerken 29 Temmuz 2021 de 100.25  sent/lb ile maksimum değerine ulaştı. Bu dönem zarfında A İndeksin oransal değişkenlik ölçütü maksimum fiyat ile minimum fiyat arasındaki farkın sezon boyunca gözlemlenen ortalama fiyata oranı yüzde 37,7’ye ulaştı. Bu değer  oransal değişkenlik ölçütünün yüzde 45,1’e ulaştığı 2011/12 sezonundan bu yana gözlemlenen en yüksek seviyedir. Uluslararası pamuk fiyatlarının 100 sent/lb’nin üzerine en son  küresel pamuk tüketiminin 26,4 milyon ton olarak tahmin edildiği Haziran 2018’de çıkmış ve bu  şimdiye kadar oluşan en yüksek üç değerden birisi olarak kayda geçmişti. Dünya pamuk talebinin artması ve Çin hariç stok/kullanım oranın düşmesiyle birlikte fiyatlardaki  oynaklığın sürmesi bekleniyor. Bunun yanı sıra daralan stokların fiyatlara  desteğinin 2021/22’de de sürebileceği öngörülüyor” açıklamalarında bulundu.

“BELİRSİZ BİR SÜREÇ BİZİ BEKLİYOR”
     İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Barış Kocagöz, önümüzde 2-3 aylık dönemde yaşanabilecek belirsizlik sürecine dikkat çekti.  Kocagöz, “Belirsiz bir süreç bizi bekliyor.  Önümüzdeki 2-3 ay bu böyle devam edecek gibi görünüyor” dedi.
     Pamukta önce stoklarda bir birikme sonra birden piyasaların açılmasıyla oluşan stokların tüketilmesine paralel sıkıntı yaşandığı anlatan Kocagöz, “Pamuktaki özel durum Dünyada gittikçe devreden stoklar vardı. Piyasaların açılmasının buna denk gelmesi bu dalganın daha yüksek olmasına sebebiyet verdi” dedi.
     Piyasalara yönelik bir tahmin yapamadıklarını da vurgulayan Kocagöz, “Türkiye tükettiğinden az üretiyor. Dünyadaki fiyatlar 100 doların üzerinde arttı. 115 doları geçemedi ama geçerse hareket hızlanır. Bu hem dünyadaki fiyatlar hem de Türkiye’deki döviz kuru ile alakalı. Her ikisinin etkisi ile Türkiye’deki fiyatlar belli oluyor” dedi.

TEKSTİLDEKİ TALEP PATLAMASI ETKİLİ OLDU
     Tekstil sektöründeki talep patlamasının bu süreçteki etkisini değerlendiren Kocagöz, “Uzakdoğu’da ve Çin’de tekstil üretimlerine yönelik talep iptal edilip Türkiye’ye kayıyor. Onun için bu bizim için çok önemli bir gelişme. Pamuk stoklarımız hazır olmayınca böyle dalgalanmalar yaşarız. Önemli olan bu olaydan ders çıkarmak. Pamuk üretimini teşvik edin demiştik. Bugün 800 bin ton değil 1.5 milyon ton üretimimiz olsaydı bunları yaşamazdık” diye konuştu.

“EKİM ALANLARI ARTACAK”
     Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, sürece ilişkin “Kurların etkisiyle lifli pamuk 2.5 dolar seviyesinde. Şu anda 44 randımanlı kütlü pamuk yaklaşık 10 TL’den alıcı buluyor” dedi. Bu fiyatlarla destekleme politikası aynen sürerse önümüzdeki yıl pamuk ekiliş alanının artacağını öngören Doğru, “Türkiye yine 1 milyon tondan fazla pamuk ithalatına 2.5 milyar dolar döviz ödeyecek. Destekler ve pamuktaki spekülatifler olmaz ise ve destekler devam ederse ekim nöbeti şartı kaldırılırsa ve destekler artarsa Türkiye’nin kendi ihtiyacını üretebilir” dedi.
     Pamuk fiyatlarındaki artışın dünyadaki lojistik imkanlarına, Hindistan ve ABD gibi ülkelerin rekoltesine bağlı olarak yeniden belirleneceğini ifade eden Doğru, “Bununla beraber lojistik imkanlar süreç belirlenecek. Bunların hepsi bu şekilde devam ederse bir miktar daha artış görülebilir. Bunun da belli bir optimum fiyatı olur. Bir miktar daha yükselmeye devam edecektir” dedi.

“DOĞAL ÜRÜNE İLGİ TALEBİ ARTTIRACAK”
     Son dönemde doğal life olan talebin arttığını belirten Doğru, “Bu ileri ki yıllarda pamuk ekim alanlarının artmasına neden olacak. Türkiye olarak GDO’suz ürettiğimiz için bize avantaj olarak geri dönecek” dedi.

“PAMUK FİYATLARI DÜŞMEYECEK”
     Pamukta arz talep dengesizliği olduğunu belirten Ege İhracatçılar Birliği Başkanı Jak Eskinazi, “Fiyatların biraz daha yüksek olmasının sebebi bu. Çünkü çok talep var. Pamuk daha yeni toplandığı için piyasaya yeni geliyor. Devamlı bu yükseklik olmayacak. Şu anda arz talep dengesizliğinden dolayı bu kadar yüksek. Pamuk fiyatları düşmeyecek, böyle devam edecek. Çünkü bütün dünyada ihtiyaç var. Dünyada alıcılarda sentetik elyaflar karşı bir soğukluk var. Doğal elyaflar her zaman ön sırada olacak. Şu anda pamuk revaçta o yüzden talep var. Bu talebi değerlendirmemiz lazım. Türkiye ekimini artırabilir. Geçen seneden bu seneye rekolte tahminimce 100 bin ton civarında fazla olacak. Pazartesi günü pamuk rekoltesi açıklanacak. Urfa bölgesinde rekoltede 100 bin ton fazla bir üretim olacak. Rekoltedeki artış ülkemiz için büyük bir avantaj” ifadelerinde bulundu.


+ Benzer Haberler
» Mobilya tasarımına ‘Kemeraltı’ modeli
» Konut sektörü destek bekliyor
» “Güzellik sektöründe belirsizlik hakim”
» Hasarlı bina yıkımları kat maliklerine takıldı
» Motosikletli kuryeler çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor
» Madenciler pandemide yurt içine yöneldi
» Hibrit çalışma çalışan bağlılığını düşürüyor
» Borsa İstanbul’un çanı Efeler Çiftliği için çalacak
» Sağlıkçılarımızı Almanya’ya kaptırıyoruz!
» UPK: Pamukta risk gelecek Mart’a kadar sürecek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.10.2021
  Ticaret 27.10.2021
  Ticaret 26.10.2021
  Ticaret 25.10.2021
  Ticaret 23.10.2021
  Ticaret 22.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni