• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Pamukta rekolte tahmini 185 bin ton

12 Ekim 2021 Salı 17:00
12
14
16
18

Pamukta rekolte tahmini 185 bin ton


   ► Ege Bölgesi’nde pamuk ekim alanlarında yüzde 3 oranında azalma görülürken, ortalama kütlü veriminin ise geçen yıla göre yüzde 11 artarak dekarda 496 kilogram olacağı tahmin edildi

           HABER MERKEZİ      
     Ege Bölgesi 2021/2022 sezonu pamuk rekolte tahmini, pandemi nedeniyle sınırlı katılım ile İzmir Ticaret Borsası (İTB) ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantının ardından kamuoyuyla paylaşıldı. Rekolte tahmin çalışması çerçevesinde Ege Bölgesi’nde pamuk ekim alanlarının yüzde 3 oranında azalarak 93 bin hektara düşeceği öngörülürken, ortalama kütlü veriminin ise geçen yıla göre yüzde 11 artarak dekarda 496 kilogram olacağı tahmin ediliyor. Değerlendirmeye göre, yeni sezonda çırçır randıman oranının yüzde 40 olması ve bu randıman oranı ile mahlıç pamuk üretiminin 185 bin ton olarak gerçekleşmesini beklendiği açıklandı.

     Açılış konuşması yapan İTB Meclis Başkanı Barış Kocagöz, “2020/21 sezonunda Ege Bölgesi kütlü pamuk üretimi tahminini 429 bin ton olarak açıklamıştık. Ege Borsaları kütlü pamuk tescil miktarları toplamı ise 424 bin ton olarak gerçekleşti. Yaklaşık yüzde 1’lik hata payıyla elde ettiğimiz başarılı sonucun bu sezon da devam etmesini umuyoruz. Geçtiğimiz sezonla karşılaştırdığımızda pamuk ekilen alan açısından eksiğimiz var. Susuzluk ve tarımsal desteklemelerdeki münavebe şartı nedeniyle çiftçilerimiz özellikle ayçiçeğine yöneldi. Bu sezon verimimizin oldukça iyi olması ekim alanındaki noksanlığı kapatarak, üretimimizde artış sağlıyor. Fiyatlar üreticimizi destekliyor. Bu morali sezonun ardından önümüzdeki sezonda 1 milyon ton pamuk üretim eşiğini geçmeyi umuyoruz. Tekstil sanayinin geçtiğimiz yıllarda 1 milyon 600 bin ton olan pamuk tüketimi, 2 milyon tona yaklaştı. Tüketimimizin ancak 3’te 1’ini üretebiliyoruz. Bu konuda senelerdir telaffuz ettiğimiz önlemleri alarak harekete geçmeliyiz. Türkiye ekonomisinin buna ihtiyacı var. En az 1 milyon ton, tercihen 1 milyon 250 bin ton pamuk üretmeliyiz” diye konuştu.

“PAMUKTA DIŞA BAĞIMLILIĞIN AZALMASI İÇİN ÜRETİM ARTTIRILMALI”
     Pamuk tüketiminin 2 milyon ton seviyelerine yaklaştığını belirten İTB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Bülent Uçak, “2020/21 sezonunda pamuk ithalatımız 2 milyar doların üzerine çıktı. Ülkemizin pamuk ithalatındaki bağımlılığını azaltması için üretimin arttırılması çok önemli. Bunun için sürdürülebilir üretimin desteklenmesinde çok büyük fayda var. Çiftçimizin gelirlerinin iyi olduğu bir yılda dahi primlerin artması için Bakanlığımız nezdinde destek aramaya devam edeceğiz” dedi. Uçak, “Rekolte tahmin çalışması çerçevesinde bölgemizde pamuk ekim alanlarının yüzde 3 oranında azalarak 93 bin hektara düşeceği öngörülüyor. Ortalama kütlü veriminin ise geçen yıla göre yüzde 11 artarak dekarda 496 kilogram olacağı tahmin ediliyor. Buna göre kütlü üretim de 462 bin ton olacak. Yeni sezonda çırçır randıman oranının yüzde 40 olmasını ve bu randıman oranı ile mahlıç pamuk üretiminin 185 bin ton olarak gerçekleşmesini bekliyoruz” diye belirtti.

“ÜRETİM 1 MİLYON TONA ÇIKARILMALI”
     Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Jak Eskinazi de çalışmanın tekstil sektörü için büyük önem taşıdığına değinerek, Ege Bölgesi için yapılan bu çalışmanın Türkiye genelinde yapılmasının gerekliliğini vurguladı. Türkiye’nin organik pamuk üretimine olan elverişliliğinden bahseden Eskinazi, bu konuda gerekli çalışma ve girişimlerin yapılması gerektiğini belirtti. Eskinazi “Bu sezon toplam pamuk üretiminin 800 bin ton civarına ulaşması ile pamuk tüketimimizin yüzde 50’sinden daha azını karşılayabileceğiz. Bu nedenle üretimimizin 1 milyon tona çıkarılması için gerekli çalışmaların yapılması çok önemli” dedi. Pamuk fiyatlarında yaşanan hızlı yükselişe değinen Eskinazi, “Şu an pamuk fiyatları son 10 yılın en yüksek seviyesinde ve artış trendi de devam ediyor. Bu durumun hazır giyim sektörünün maliyetleri açısından olumsuz etkileri olmakla birlikte çiftçileri pamuk üretimine teşvik etmesi konusunda olumlu etkileri olabilecektir. Ayrıca uzun yıllardır yapılmakta olan pamuk rekolte tahminleri oldukça başarılı sonuçlar veriyor. Bu sezon da özellikle bölgemizde uzaktan algılama yöntemi ile yapılan çalışmanın Güneydoğu Anadolu’da, Antalya ve Adana’da da uygulanmasının pamuk rekolte tahmin çalışmalarının en sağlıklı sonucu vermesi açısından önemli olduğunu düşünüyorum” İfadelerinde bulundu.


+ Benzer Haberler
» 22 Ekim’de 28 bin 192 yeni vak’a, 228 ölüm gerçekleşti
» ‘Türkiye Lojistik Portalı’ faaliyette
» İhracatta ezber bozma zamanı
» Beymen’in 3. amiral mağazası İstinyePark’ta
» EGİFED’te Aydın Buğra İlter güven tazeledi
» Eylül’de kurulan şirket sayısı %15,7 arttı
» İstinyePark İzmir kapılarını açtı
» Karayolları Genel Müdürlüğü yönetmeliğinde düzenleme
» Gayrimenkulün geleceği Kemalpaşa’da açılıyor
» Karabağlar’da kadınlar ve gençler için mobilya akademisi kurulacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.10.2021
  Ticaret 22.10.2021
  Ticaret 21.10.2021
  Ticaret 20.10.2021
  Ticaret 19.10.2021
  Ticaret 18.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni