• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Panik havasıyla gayrimenkul yatırımı yapmayın”

21 Mart 2020 Cumartesi 14:00
12
14
16
18

“Panik havasıyla gayrimenkul yatırımı yapmayın”

   ► İZTO İnşaat Komitesi üyesi Gültekin, “Şantiyede işçiler virüse karşı önlem alarak çalışmaya devam ediyor”

           SELDA AK / ÖZEL     
     Karşıyaka Yapı Müteahhitleri Derneği başkanı ve İzmir Ticaret Odası inşaat komitesi meclis üyesi Niyazi Gültekin korona virüs salgını nedeniyle gayrimenkul satışlarının yavaşladığını söyledi. Kimsenin virüs salgınını yatırım fırsatı olarak görmemesi gerektiğini vurgulayan Niyazi Gültekin, panik havasıyla gayrimenkul alım satımının yapılmaması gerektiğini kaydetti.

     Tüm dünyaya yayılan ve 11 Mart tarihi itibariyle Türkiye’de de görülen ve hızla artan korona virüsün (COVİD 19) inşaat sektörüne yansımalarını aktaran Niyazi Gültekin, “Korona virüs salgını ile gayrimenkul satışlarında bir durgunluk başladı. Bu durgunluk ilerleyen günlerde daha da artacak. Vatandaşlar dışarı çıkmadığı için satış ofislerindeki yoğunluk azalmaya başladı. İnşaat üretimi noktasında henüz bir etkisi yok. Şantiyelerde işçiler virüse karşı önlemlerini alarak çalışmaya devam ediyor. Virüs daha çok yayılırsa inşaatlardaki çalışmalara da ara verilebilir. İnşaat şirketlerinin büyük bir kısmı hem satış ofislerinde hem de şantiyelerde önlem alıyorlar. El dezenfektanları ve maske kullanılıyor. Ülke ekonomisinin tamamen durmaması için üretmeye devam ediyoruz. Ancak salgın çok fazla yayılırsa ister istemez şantiyeleri durdurmak zorunda kalabiliriz” diye konuştu.

“Yaşanan durgunluk geçici”
     Korona virüs salgınının gayrimenkul fiyatlarına pozitif veya negatif bir etkisinin olmayacağını da dile getiren Gültekin, “Korona virüs dolayısıyla yaşanan durgunluk geçici olacak. Şu anda ekonominin tamamında bir durgunluk var. Kimse bunu fırsata çevirmeye çalışmasın. Gayrimenkul fiyatlarında virüs kaynaklı bir değişim olacağını öngörmüyoruz. Yatırımcılar fiyatların düşmesini beklememeli, müteahhitler de bu dönemde fiyatları artırmamalı. Kimse panik ile hareket edip yatırım yapmamalı. Normal piyasada fiyatlanma nasılsa, salgın döneminde de o şekilde devam etmeli. Bu konuda meslektaşlarımızı da uyarıyoruz” dedi.

“Konut kredisinde teşvikler artıyor”
     Korona virüse karşı alınan önlemler kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomik Paket ile konut kredisinde kullanılan kredi miktarının yüzde 80’den yüzde 90’a çıkarıldığını anlatan Gültekin, “Hükümet Korona virüse karşı bazı ekonomik önlemler aldı. İlk olarak Merkez Bankası faizleri 100 baz puan indirerek tek haneye indirdi. Daha sonra Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 100 milyar liralık ekonomik paket açıkladı. Paketle beraber konut satışlarında kullanılabilir kredi oranı yüzde 80’den yüzde 90’a çıkarıldı. Bankalar da kredi koşullarının esnetilmesi ve kredi taleplerinin hızlı bir şekilde karşılanmasını tavsiye etti” diye konuştu.

“Virüs tehlikesinin geçmesi ile konut satışları artacaktır”
     Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2020 yılı Şubat ayı konut satış istatistiklerini de değerlendiren Gültekin şöyle konuştu: “Ekonomik krizin bitmesi ile beraber konut satışları artmaya ve stoklar erimeye başladı. Şubat ayında konut satışlarındaki artış devam etti. TÜİK verilerine göre Şubat 2020’de konut satışları yüzde 51,4 artarak 118 bin 753 olarak gerçekleşti. Konut kredisi faizlerinin 0,79’a düşmesinin etkisiyle ipotekli konut satışları geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 391 arttı.”


+ Benzer Haberler
» Paket servisi lokantalara ilaç olmadı
» Ekim sezonunu kaçırırsak, bir yıllık mahsulü kaybedeceğiz
» Türkiye mısırda ithalatçı konuma geldi
» “Türk kestanesini katma değerli hale getireceğiz”
» “Fırınların altyapısı ambalajlamaya uygun değil”
» “Elektrik faturaları pandemi sürecinde ertelenmeli”
» 3D yazıcılar ile sağlıkçılara ücretsiz destek
» Ayçiçeği ekiliş alanları 2019’da %21 arttı
» ESBAŞ uygulamaları birçok ülkeye model oluyor
» Limonda korona fırsatçılığı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 30.03.2020
  Ticaret 28.03.2020
  Ticaret 27.03.2020
  Ticaret 26.03.2020
  Ticaret 25.03.2020
  Ticaret 24.03.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni