• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Paranın anlamı yakın zamanda kalmayacak”

06 Nisan 2021 Salı 11:00
12
14
16
18

“Paranın anlamı yakın zamanda kalmayacak”

   ► Egonomi Zirvesi’nin ikinci oturumunda blockchain teknolojisi ile kripto paraların geleceği ve sektörel etkileri konuşuldu

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     Ege Üniversitesi (EÜ) İşletme topluluğu tarafından gerçekleştirilen 6. Egonomi Zirvesi’nin ikinci oturumu ‘Blockchain Teknolojisi ile Kripto Paraların Geleceği ve Sektörel Etkileri’ başlığıyla gerçekleştirildi. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dilek Demirhan moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıya konuşmacı olarak Dr. Vedat Güven, Gazeteci Erkan Öz ve Ebru Güven katıldı. Kripto para yatırımının önemine değinen Dr. Güven, “Sistem kendi kendini yok eden bir sistem ve paranın anlamı yakın zamanda kalmayacak. Buna karşı kendimi koruyacağım diye aldılar. Bizi koruyacak olan bir yatırım bu” dedi.

“Bitcoin tamimiyle bir yabancı para gibi kabul edilmeli”
     Kurumsal şirketlerin kripto para almaya başladıklarını ifade eden Dr. Vedat Güven, “Elon Mask bitcoinin fiyatı artacak paramızı buraya koyalım diyerek almadı. Sistem kendi kendini yok eden bir sistem ve paranın anlamı yakın zamanda kalmayacak. Buna karşı kendimi koruyacağım diye aldılar. Bizi koruyacak olan bir yatırım bu. Başta bitcoin olmak üzere özel kripto para projeler bizi devletlerin merkezi otoritenin sonsuz miktarda para basabilmesine karşı somut koruyucu bir yapı oluşturuyor” dedi.
     Kripto paralara vergi getirilmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Dr. Güven, “Kazanç varsa vergi olacak doğası bu. Vergi servet üzerinden alınan vergi olabilir bu şu an için tehlikeli. Diğer tarafta iki olsa vergi alım satım üzerinden veya kazanç üzerinden vergi matrahının hesaplanması. Alım satım üzerinden dediğiniz zaman Türk Parası Kıymetini Koruma Kanunu’na göre dövizlerimizi yetkili müesseselerimizden alıp satabiliriz, şu an için binde bir kambiyo gider vergisi kesintisi yapılıyor. İkincisi gerçek kişi döviz alım satımından ne kadar kar ederse etsin vergiye tabi değildir hatta beyanname veriyorsa yazılmaz bile. 1985’ten beri bu uygulanıyor. Menzili bitcoin gibi kripto paralara çevirdiğimizde önerimiz bitcoini tamimiyle bir yabancı para gibi kabul edip yabancı para muhasebesi uygulanması. Kişi veya şahıs bunu satın aldığı zaman satın alma değeriyle sattığı zaman aradaki fark gerçek kişilerde alım satım kazancı olacak beyana tabi değil, ama tüzel kişilerde kurum kazancına girdiği zaman matrahını artıracaktır. Alım satım yapmayıp elinde tuttuğu zaman gün sonunda oluşan fiyattan evalüasyonu yapıp günlük kar zararını muhasebeleşticek. Vergiyle ilgili böyle bir şey olacağını tahmin ediyorum” diye konuştu.

“Bitcoin klasik finans sistemiyle entegre oluyor”
     Gazeteci Erkan Öz, “Bu sene birçok şirket bitcoin almaya başladı. Bitcoin alımları sırasında ifade ettikleri şuydu paramızı dolarda tuttuğumuzda en az senede yüzde 10 kayıp yaşıyoruz diyorlardı. Bugün Amerika’da yüzde 8 ila 10 enflasyon var. Amerika’da durum böyleyse Türkiye’yi siz hayal edin. Bütün bunların sonucu olarak dünya para sisteminde çok ciddi sorun var. bu sistemin sınırsız bir para sistemi olarak 1970’lerden beri işliyor bize anlatıldığı gibi binlerce yıldır bu sistemin içinde değildik. Biz bunun sınırlarına yaklaşıyoruz 2020 krizinde daha hızlı para basılmaya başlandı. Çaresizce bütün merkez bankaları para basmaktan çare bulamayacaklar hatta herkese para dağıtacaklar. Pandemi bittikten sonra da böyle olacak. Bunun karşılığında altın, gümüş yeni bir teknoloji olan bitcoin ve kripto paralar her zaman gündemde olacak bundan sonra. Bir devrim gibi başladı ama bu sene klasik finans sistemiyle entegre oluyor” ifadelerinde bulundu.
     Kripto para yatırımcılığı gençler arasında çalışmadan zengin olma yeri olarak anlaşıldığını belirten Öz, “Kesinlikle böyle değil. Herhangi bir piyasada bir alım satımcı harcadığı emeği 3-4’le çarpmanız lazım. Dünyanın tarihte gördüğü en zor piyasalar. Kanuni regülasyon yok her an tehlikelerle karşı karşıyasınız. İşlem yaptığınız platformları düzenleyen bir kanun yok bunların hepsi stres demek. Anlaşılması kolay ama klasik düzenimizin dışında olduğu için kafanızı adapte etmeniz gerekiyor ve bu büyük bir okuma gerektiriyor. Yoğun araştırma, sürekli haber kaynaklarını takip, teknik analiz bilmeyi gerektiriyor. Bu piyasalar 24 saat açık. Borsada 8 saat çalışıyorlar, bizim piyasalar 3 katı çalışıyor. Borsada işlem yapan birinin 1 yılda yaşadığı stres ve yoğunluğun 3 katını yaşıyor aynı dönemde” dedi.

“Kripto para camiasında bitcoinler yok olabiliyor”
     Ebru Güven, kripto para piyasasında dijital okuryazarlığın ve finans bilgisinin önemli olduğunu ifade etti. Blockchain teknolojisinin bilginin güvenliğine dayandığı altyapıyla sağladığını söyleyen Güven, “Satın aldığınız varlıkları nerede tuttuğunuza ve koruduğunuza bağlı güvenden bahsetmek lazım. Çünkü bu ciddi bir dijital okuryazarlığı beraberinde getiriyor. Aldığınız varlıklar için 2 alternatifiniz var ya borsadaki cüzdanda tutacaksınız ya da kendi cüzdanınıza çekeceksiniz. Borsada hangi platformda ya da şirketle çalışılacağını çok iyi seçmek gerekiyor. Diğer taraftan varlıkları kendi cüzdanlarında tutmak ikinci seçenek. Burada da kişinin bu konuya hakimiyeti çok önemli. Mesela bir EFT yaptığınızda bu işlemde İBAN’ı yanlış girdiğinizde para transferinde o para size geri döner. Ama blockchain teknolojisi girilen verinin doğruluğunu kontrol edip size geri dönüş yapmaz. Çünkü girilen veriyi olduğu gibi alır değiştirilmeyecek gibi onu kaydeder. O yüzden girdiğiniz her türlü verinin kontrol edilmiş ve doğru olması lazım. Kripto para camiasında yok olan bitcoinler diye söyleriz bunlar ya yanlış yapılan adres girişlerinden kaynaklı boşluğa giden varlıklardan kaynaklanıyor” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Günlük vak’a sayısı 61.028
» Hububatçılar pandemi dinlemedi
» ESİAD’dan ihracatı durduran konteyner krizine çözüm çağrısı
» EGİAD’tan iş dünyasına pandemi ekonomisi için öneriler
» Pandemide perakende e-ticaretinde %40 artış
» Satılık konutta deniz kenarı değerleniyor
» Hazine ve Maliye Bakanlığı 9.1 milyar TL borçlandı
» Rekabet Kurulu 32 firmaya soruşturma açtı
» Çimento sektöründeki 9 teşebbüs hakkında soruşturma
» Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerine ilişkin eğitim rehberi hazırladı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.04.2021
  Ticaret 20.04.2021
  Ticaret 19.04.2021
  Ticaret 17.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni