• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Paris Anlaşması iklim değişikliği mücadelesine ivme kazandıracak

08 Ekim 2021 Cuma 11:00
12
14
16
18

Paris Anlaşması iklim değişikliği mücadelesine ivme kazandıracak


   ► Paris İklim Anlaşması’nın TBMM Genel Kurulu’nda katılımcı milletvekillerinin oy birliği ile onaylanmasıyla, Türkiye için yeşil dönüşüm yolunda bir adım atılmış oldu

           HABER MERKEZİ      
     Paris İklim Anlaşması’na ilişkin kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabul edilmesiyle, 7 Ekim 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Paris İklim Anlaşması’nı olumlu karşılayan kanaat önderleri, küresel iklim değişikliği mücadelesine de ivme kazandıracağını belirttiler.

“KARBON NÖTR KALKINMA HEDEFİ DESTEKLENMELİ”
     Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) tarafından yapılan açıklamada, Paris Anlaşması’nın onaylanmasının yeşil dönüşümü ivmelendirecek sürecin başlangıcı olduğu belirtilerek, “Stratejik önceliğimiz olarak gördüğümüz Paris Anlaşması’nın ülkemiz tarafından onaylanması iklim değişikliği ile mücadelenin yanı sıra her bileşeni ile yeşil dönüşümü ivmelendirecek bir sürecin başlangıcıdır. İklim değişikliği ile mücadele için oluşan uluslararası mutabakatın bir ortağı olarak Ulusal Katkı Beyanımızın 2050 karbon nötr kalkınma hedefini güden bir yol haritası ile desteklenmesi önemlidir. Bu yol haritasının etkin uygulanmasını kamu ve iş dünyasının işbirliğiyle gerçekleştireceğimize inanıyoruz” ifadelerine yer verildi.

“PARİS ANLAŞMASI YEŞİL MUTABAKAT’IN İLK ADIMI”
     Paris Anlaşması’nın TBMM tarafından onaylanması ile ilgili yazılı açıklamada bulunan Ankara Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Faik Yavuz, açıklamasında Paris İklim Anlaşması’nın Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın ilk adımı olduğunu belirtti. Yavuz , “Paris İklim Anlaşması’nın önümüzdeki yıllarda hayatımıza girecek olan, Avrupa Yeşil Mutabakatı (European Green Deal) olarak bildiğimiz ve giderek küreselleşen dünyada göz ardı edemeyeceğimiz bir mutabakatın da ilk adımıdır. Bu mutabakata uymayan ülkelerin, ithalat ve ihracatımızın çok büyük bir bölümünü gerçekleştirdiğimiz AB ülkeleriyle ticari faaliyetleri askıya alınacak. Benim şahsi fikrim; bu tür anlaşmaları üreticimiz, sanayicimiz, iş insanlarımız kendilerine ekstra bir külfet olarak görmemelidir. Tam aksine çocuklarımıza, torunlarımıza bırakacağımız daha yaşanabilir bir dünya için atılmış doğru bir karar olarak görmelidir. Anlaşmanın çok daha önemli bir boyutu da iklim değişikliği ve buna bağlı etkiler. Dilerim bu anlaşma ile seller, taşkınlar, heyelanlar ve en önemlisi kuraklık zaman içinde hafifler. Su kaynaklarımız kendini yeniler ve tarım arazilerimiz bereketli günlerine tekrar kavuşur” diye konuştu.

“İKLİM KRİZİ İLE MÜCADELEDE DUYARLILIĞIMIZ ARTACAK”
     İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, TBMM’de kabul edilen Paris İklim Anlaşması’na ilişkin kanunun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesine yönelik olarak şu açıklamada bulundu: “Paris İklim Anlaşması’nın Meclisimiz tarafından da onaylanmış olmasını ve yürürlüğe girmesini çok önemli ve memnuniyet verici buluyorum. Simgesel anlamda da çok çok değerli olduğunu ifade etmek istiyorum. Türkiye, dünyada artık üzerinde hiçbir tartışmanın olmadığı, tüm medeni ülkelerin kabullenmiş olduğu bu yol haritası, bu rota birlikteliğine, toplumsal desteği de arkasına alan siyasetin güçlü onayı ile katkıda bulunmuş oldu. Artık dönüşü olmayan bir yola girdik.  Bu onama, iklim krizi ile mücadelede ülkemizdeki duyarlılığı daha da artıracaktır. Sanayimizde sürdürülebilir üretimi daha çok motive edecek.”

“ANLAŞMA KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ MÜCADELESİNE DE İVME KAZANDIRACAK”
     Anlaşmanın TBMM tarafından onaylanmasının Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadelede kararlılığını ortaya koyduğunu ifade eden Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkan’ı Ahmet Dördüncü yaptığı basın açıklamasında bu kararın küresel iklim değişikliği mücadelesine de ivme kazandıracağının altını çizdi. Dördüncü, “Paris İklim Anlaşması’nın onaylanması, düşük karbonlu ekonomiye geçişte Türkiye’deki tüm paydaşlar için somut yol haritalarının belirlenmesi anlamına geliyor. Bu süreçte Global Compact Türkiye olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye hazırız. İklim ve çevre krizinin etkisi canlıları ve tüm ekosistemi olumsuz yönde etkiliyor. Mevcut tahminlere göre önlem alınmadığı takdirde önümüzdeki yıllar içinde küresel sıcaklık seviyelerinin sanayi öncesine kıyasla 2,6 derece üzerinde kalacağı ön görülüyor. Artan sıcaklıklarla birlikte aşırı hava olayları, seller, orman yangınları, Türkiye’nin de yer aldığı Akdeniz havzası başta olmak üzere Avrupa’nın büyük bölümünde, Asya, Afrika kıtalarında kuraklıkların yoğunluğu büyük ölçüde artacak. Bu durum, açlık, yoksulluk, göç gibi birbirini izleyen küresel krizlerin derinleşmesi riskini de beraberinde getiriyor. Bu kritik süreçle ilgili önemli bir adım atan TBMM dünyanın ilk kapsamlı iklim anlaşması olarak kabul edilen, 191 ülkenin onayladığı Paris İklim Anlaşması’nı oy birliğiyle kabul etti. Anlaşma küresel sıcaklık artışının uzun vadede 2 santigrat derecenin altında tutulmasını taahhüt ediyor. Ayrıca salınan ve tutulan sera gazı emisyonlarının da dengelenmesi hedefleniyor” dedi.

“TÜRKİYE İŞ DÜNYASINI HAREKETE GEÇİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”
     Dördüncü, “13. Sürdürülebilir Kalkınma Amacı olan İklim Eylemi’ni UN Global Compact’in öncelikli eylem alanlarından biri. Türkiye’deki şirketler iklim değişikliğine karşı somut adımlar atmak, ihtiyaç duyulan kaynak ve araçları sağlamak için çalışıyor. Ulusal emisyon azaltım hedeflerinin tutturulması için hükümetlerin yanı sıra iş dünyasına da büyük bir sorumluluk düşüyor. İş dünyası olarak düşük karbonlu ekonomiye geçiş çabalarımıza ivme kazandırmamız gerekiyor. İklim değişikliği ile mücadelede küresel düzeyde atılan en somut ve kapsamlı adımlarından biri olan Paris İklim Anlaşması’nın TBMM tarafından onaylanması bu çabanın ivmelenmesini sağlayacak. Anlaşmanın onaylanmasının ardından bu hedeflerle uyumlu düşük karbonlu ekonomiye geçiş için çalışmalarımızı hızlandırmamız gerekecek.  Türkiye’nin Paris hedeflerine ulaşabilmesi için tüm paydaşların yol haritalarına ihtiyacı olacak. Global Compact Türkiye olarak bu süreçte iş dünyasının somut katkısı için üzerimize düşen görevi yerine getirmeye devam edeceğiz. Global Compact Türkiye olarak küresel stratejimizi, yerel önceliklerle birleştirerek Türkiye iş dünyasını harekete geçirmek için çalışıyoruz. Ülkemizde, bölgemizde ve küresel seviyede gerçekleştirdiğimiz etkinlikler, sunduğumuz program, kaynak ve araçlarla üyelerimizin sürdürülebilirlik alanında gelişimini desteklerken hem yerelde hem de küresel ölçekte iyi uygulamaların paylaşılması ve iş birliklerinin kurulması için bir platform görevi görüyoruz” diye konuştu.

“TÜM TARAFLAR AKTİF OLARAK ÇALIŞMALI”
     Türkiye’nin anlaşmayı bugüne kadar onaylamayan tek OECD ve G20 ülkesi olduğunu hatırlatan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “2020 yılında sona eren Kyoto Protokolü’nden sonraki süreçte küresel iklim rejiminin netleştiren Paris Anlaşması’nı şimdiye kadar 197 ülke imzalamış, 191’i onaylamıştı. Türkiye, 5 yıl önce imza attığı anlaşmaya taraf olarak süreci tamamladı ve anlaşmayı onaylayan 192’inci ülke oldu. Her ne kadar geç olsa da zaman kaybı olsa da olumlu bir adım. Türkiye’nin dahil olması gereken çok fazla süreç, iyileştirilmesi gereken çok fazla şey var. Ülkemiz iklim krizini gerçekten bir kriz olarak görmeli ve bundan sonraki süreçte tüm taraflar aktif olarak çalışmalı. Anlaşmaya taraf ülkeler ulusal katkı beyanlarıyla kendi hedeflerini belirledi. Türkiye’nin yanı başında, Avrupa’da tüm sektörleri dönüştüren yatırımlar gerçekleşiyor” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» TOBB, Ticaret Sicili Akademisi kurdu
» EGSD’den muhteşem Cumhuriyet kutlaması
» KOBİ’ler 2020’de istihdamın %72’sini oluşturdu
» “Kentsel dönüşümde kaybedecek zaman yok”
» Cumhuriyet Bayramı’nda İzmir’de ulaşım yüzde 50 indirimli
» “Cumhuriyet yolunda ilerlemek boynumuzun borcu”
» Bursa Büyükşehir Belediyesi köprü ve bağlantı yolları inşa ettirecek
» Batur: Kentsel dönüşümde kararlıyız
» Depremin yıl dönümünde 30 Ekim Deprem Anıtı açılıyor
» JCI İzmir’den 29 Ekim Kutlaması


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.10.2021
  Ticaret 27.10.2021
  Ticaret 26.10.2021
  Ticaret 25.10.2021
  Ticaret 23.10.2021
  Ticaret 22.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni