• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Patates ithalatına gerek varmıydı?

12 Mart 2019 Salı 16:00
12
14
16
18

Patates ithalatına gerek varmıydı?

   ► Yıllık 5 milyon tona yakın üretime rağmen vergisiz ithalat yapılması düşündürüyor.

           KÜBRA TOPAL     
     Ticaret Bakanlığı’nın ‘Patates İthalatında Tarife Kontenjanı’ uygulanmasına ilişkin tebliği ve Cumhurbaşkanlığı kararı ile 20 Nisan 2019 tarihine kadar 200 bin ton ile sınırlandırılan ithalatın akıllara hangi yandaşın zengin olacağı sorusunu getirdiğini söyleyen CHP’li Beko, “Yaklaşık bir aylık sürede sıfır vergi ile ithal edilecek patateslerin kim aracılığıyla ülkeye getirileceğini göreceğiz. Bu karar iktidarın, köylünün, üreticinin, çiftçinin zor duruma düşmesi konusunda umursamazlığını göstermektedir” dedi.

“Patatesin sonunu hazırladılar”
     Patates üreticisinin artan maliyetler yüzünden yıllardır kan ağladığını bunu İzmir’de üretimin merkezi olan Ödemiş çiftçisinin sürekli kendilerine aktardığını anlatan CHP Milletvekili Kani Beko, “Yerli tohum üretemiyoruz, tohum ithal ve pahalı, gübre, ilaç maliyeti artırıyor. Elektrik pahalı, mazot pahalı. Bunların hepsi çiftçinin üzerinde koca bir yük iken, hükümet çiftçiye bir darbeyi de vergiyi sıfırlayıp ithalatın yolunu açarak vuruyor. Geçtiğimiz yıl patates üreticisinin ürünü depolarda çürüdü. Üreticinin birçoğu maliyetleri karşılayamadı ve bu yıl tarlasını boş bıraktı. Patates üretimi azalınca fiyatlar arttı. İktidar çiftçiye destek olup üretime yönlendireceğine yaz aylarında patates fiyatları artar artmaz Suriye’den ithalat yaptı. Şimdi de tanzim satış mağazalarına ucuz mal tedarik etmek için stokçu diye patates depolarını basıp erken tüketim yolunu açtılar ve patatesin sonunu hazırladılar” açıklamalarında bulundu.

Çiftçi isyanda; Utanmıyorlar mı diye soruyor!
     CHP’li Beko, şunları söyledi: “Emekçi, işçi, çiftçi, köylüyü hiçbir dönem düşünmeyen AKP zihniyeti, sıfır tarım politikasının sonucu sıfır gümrük vergisiyle bugün patatesi; yarın kim bilir hangi ‘milli’ yiyeceğimizi ithal ettirecek! Çiftçilerimiz bugün arayıp  ‘bizim patatesimiz depolarda çürüdü, tüm yıl verdiğimiz emek ve birikim havaya uçtu, battık, tükendik derken kılını kıpırdatmayan hükümet şimdi patatesi ithal etmeye utanmıyor mu?’ diye sormamı istiyor. Kanımca tüm kesimler bunları bir kenara not ediyor ve bunun sonucu olarak AKP, sandıkta en güzel cevabını alacaktır.”

“Tarımsal üretimin geldiği nokta üzüntü verici”
     Ziraat Mühendisleri Odası konu ile ilgili olarak, Türkiye’nin 2000-2018 yılları arasında yaptığı toplam patates ithalatının 72 bin ton olduğu ve patates ithalatının aynı dönemde hiçbir yıl 10 bin tonu geçmediği bilgilerine yer verdi. Ziraat Mühendisleri Odası patates ithalatındaki verginin kalkması ile ilgili; 19 yıllık ithalat toplamının üç katı kadar patates ithal edilecek olmasının, tarımsal üretimin geldiği noktayı göstermesi açısından oldukça üzüntü verici olduğunu belirtti.
     Ziraat Mühendisleri Odası “Patates ülkemiz tarımsal üretiminde ve halkımızın beslenmesi içinde önemli bir yeri olan tarımsal ürünlerimizden biridir. Patates fiyatlarında görülen artışın giderilmesi için, üretimden kaynaklı sorunların giderilmesine yönelik adımlar atılması yerine, sorun tanzim satışlar yoluyla çözülmeye çalışıldı. İstenilen sonuçların alınamaması karşısında ithalat, yine çözüm için bir yöntem olarak benimsendi” açıklamalarında bulundu.

“İthal edilecek patatesler üretime olumsuz etki yapar”
     Ziraat Mühendisleri Odası ithal edilecek patateslerin üretime olumsuz etkilerde bulunacağını belirterek, “Turfanda patates dikimi yapılan kıyı bölgelerimizde hasadın Nisan ayı içerisinde, yazlık patates dikimlerinin ise Nisan-Mayıs aylarında yapılacağı dikkate alındığında, ithal edilecek patateslerin üretimimize çok büyük olumsuz etkilerde bulunacağı açıktır. Çok sayıda üretici bu durum karşısında patates ekiminden vaz geçecek, yıl bitmeden daha fazla patates ithalatı ile karşı karşıya kalınacaktır. Bu nedenle Tarım ve Orman Bakanlığının gecikmeksizin, çiftçilerimizi patates üretimine teşvik edecek anlamlı bir destekleme kararını açıklamalıdır” şeklinde ifadelerde bulundu.

“Üretim artmadıkça ithalata mahkum kalınacak”
     Öte yandan İzmir Ziraat Mühendisleri Odası 2’inci Başkanı Ela Dalçam konuya ilişkin yaptığı açıklamada, 2018 yılının Türkiye’de patates üretiminin en düşük yıl olduğu bilgisini verirken, alınan önlemin geçici olduğunu vurguladı. Dalçam, ifadelerinde Türkiye’de patates üretiminin yetersiz olduğuna dikkat çekti. Dalçam, “2018 yılında yurdumuzda patates üretimi 1,5 milyon dekarın altına inerek son yılların en düşük seviyesine geriledi. Patates ithalatına 20 Nisana kadar getirilen sıfır gümrük vergisi patateste geçen yılki üretim düşüklüğünden kaynaklanan açığı kapatmak için uygulanan geçici bir önlemdir. Bu şekilde patates üretiminin yetersiz olduğu ortaya çıkmaktadır. Patates üretimi arttırılmadıkça ithalata mahkum kalınacaktır” diye konuştu.

“Devlet tarafından haklı, çiftçi tarafından haksız bir durum”
     Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar patates ithalatındaki gümrük vergisinin sıfırlanmasının yanlış bir politika olduğunu fakat fiyatların sürekli olarak yükselmesinden dolayı devlet tarafından doğru bir politika olduğunu belirtti. Kenar, “Geçtiğimiz yıllarda patatesi ucuz yemeye alışmıştık. Şuan patatesin fiyatına baktığımızda 2.50 liraya yükseldiğini görüyoruz. Pazarda patatesten daha ucuz olan bir şey kalmadığı halde neden patatesin pahalılığından rahatsız olunuyor anlayamıyorum” şeklinde konuştu. Patates çiftçisinin kazanmadığını dile getiren Kenar, “Eskiden patates konusunun üzerinde hiç durulmazdı, oysaki zamanında bu konuyla ilgilenilseydi patates bugün bu hale gelmezdi. Sonuç olarak fiyatların sürekli artmasından dolayı ithalatta gümrük vergisinin sıfırlanmasının, devlet tarafından haklı bir durum, çiftçi tarafından haksız bir durum olduğunu düşünüyorum” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Tarımsal desteklemede kuralsızlık sürüyor
» Önlem alınmazsa sıcak ekonomiye çarpıyor
» Yumurta krizini aşmak için ortak çağrı: planlı üretim
» Emeklilik hayalimizi birkaç yıl öne almış olduk
» Yumurta tüketimi, üretimi yakalayamıyor
» “Yurtdışındakilerle yarışabilecek laboratuvarlarımız var”
» Avcılara denizden ekmek çıkmıyor
» Müze gelirlerinde yüzde 41,64’lük artış
» “Müteahhitlerimiz yurtdışına yönelmeli”
» Genç İZİKAD Proje Yarışması ile gençler iş dünyasına hazırlanıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.07.2019
  Ticaret 18.07.2019
  Ticaret 17.07.2019
  Ticaret 16.07.2019
  Ticaret 15.07.2019
  Ticaret 13.07.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni