• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Patates üreticisi alternatif pazarlama istiyor

25 Şubat 2021 Perşembe 16:00
12
14
16
18

Patates üreticisi alternatif pazarlama istiyor

   ► Kenar: Üretim ve ihracat ile ilgili sorun çıktıktan sonra çözüm arıyor, sorunların görülmediği zaman ise her şeyi unutuyoruz

           DUYGU GÖKSU      
     Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları patates ve soğanın depo ömrünü azaltıyor. Pandemi döneminde ihracatın da yavaşlaması ile birlikte patateste stok fazlası oluştu. Öte yandan, önümüzdeki günlerde de hava sıcaklıklarının artacak olması patates ve soğanda erken hasat dönemine işaret ediyor. Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, “Pandemiden dolayı bu yıl patateste önemli sorunlar yaşadık. Adana, Ödemiş, İnegöl, Tokat gibi bölgelerde yazlık patates yetişiyor. Bu bölgelerde otellerin açılmayışı, yurtların daha sonra devreye girmesi,  yemekhanelerin stok yapmaması gibi nedenlerle patates elde kaldı. Patateste alternatif pazarlama şeklimiz yok” dedi.

Kısıtlamalarla patates elde kaldı
     Yazlık patates üreten bölgelerde de kısıtlamalar nedeniyle patatesin elde kaldığını ifade eden Kenar, “Patates ve soğanda erken hasat olabilir. Patates ekimleri yine aynı miktarlarda olur gözüyle bakıyoruz. Ödemiş’teki gibi bu yıl patates yerine başka bir ürün ekelim diyemiyoruz. Niğde’de alternatif ürünümüz yok. Bu nedenle patates ekilen alanlarımızda azalma olacağını düşünmüyoruz. Patates üretimimiz şu anda zaten Niğde’de fazla değil. Toplam patatesin yüzde 17’sini üretiyoruz. Pandemiden dolayı bu yıl patateste sıkıntı yaşadık. Adana, Ödemiş, İnegöl, Tokat gibi bölgelerde yazlık patates yetişiyor. Bu bölgelerde otellerin açılmayışı, yurtların daha sonra devreye girmesi, yemekhanelerin stok yapmaması patatesin elde kalmasına sebep oldu” diye konuştu.
     Patatesin pazarlanmasında büyük bir sıkıntı olduğunu dile getiren Kenar, “Alternatif pazarlama şeklimiz yok. İhracat yapamıyoruz, Suriye, Irak bölgelerinde de ekonomik krizler oluştu ve bu bölgelerle de patates ticaretimiz durdu” dedi.

Sıcaklar patatesteki sorunları büyüttü
     Küresel iklim değişikliğinin de patates üzerindeki etkilerinin önemli olduğunu ve patatesin depolama ömrünü azalttığını vurgulayan Kenar, “Mevsim normallerinin üzerindeki sıcaklık patatesin ekonomik değerinin hızlı bir şekilde düşmesine sebep oluyor. Bunun için ihracat kanalları açılmalı, ihracata teşvik verilmeli. Ticaret Bakanlığı tarafından teşvik veriliyor ancak bunlar tek başına çare değil. Patatesi pazarlayacak ülke bulamadığımızdan bu durum çözülmüyor. Patates iç piyasada da yeterince tüketilmeyince, ihracatımız yıllık 150 bin ton civarında ancak bu yıl düşmüş olacak” ifadelerini kullandı.

“Tarım arazilerinde tapulaştırma sorunu var”
     Patates üretiminde yılların biriktirdiği sorunlar olduğunu ve bu sorunların kalıcı çözümler yerine geçici çözümlerle atlatıldığını belirten Kenar, “Yetkililerle bir araya gelerek bu sorunlara kalıcı çözümler bulmak için çalışmalar yapmalıyız. Sıkıntılı olduğu yıllarda patates üretimi ve ihracatı ile ilgili çözümler arıyor, sorunların görülmediği zaman ise her şeyi unutuyoruz. Türkiye’de patates konusunda bir üretim planlaması yapılması gerekiyor. Arazilerin tapulaştırma ve toplulaştırmasının gerçekleştirilmesi gerekiyor. Ekim yapılan tarım arazileri; hala babanın, dedenin üzerine, vefat edenlerin üzerine. Tarla var, ekiliyor ancak mirasçılar bu konuda beyanda bulunamıyor. Hal böyle olunca üretimimiz anca bizim ülkemize yetiyor” değerlendirmelerinde bulundu.


+ Benzer Haberler
» Gayrimenkulde faiz indirimi talebi
» Kitapçılar internetten satışı sevdi
» Kemeraltı esnafı Ramazan alışverişine bekliyor
» Çiftçi toprağına yabancılaştı
» “Kuyumcular, ana sermayesini harcamaya başladı”
» Kantinlerin açılması maliyet yükü getirdi
» Esnafta kısıtlama endişesi
» “Düğün salonları yarı kapasiteyle çalışmalı”
» Kahverengi kokarcaya karşı ‘Samuray arıcığı’
» “Bakanlığın görevi kiralamak değil korumak”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.04.2021
  Ticaret 19.04.2021
  Ticaret 17.04.2021
  Ticaret 16.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni