• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Patateste pazar payını başka ülkelere kaptırdık

17 Ekim 2020 Cumartesi 14:00
12
14
16
18

Patateste pazar payını başka ülkelere kaptırdık

   ► Niğde Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Veli Kenar: Yazlık ve kışlık patateslerin birlikte hasat edilmesi fiyat dalgalanmasına neden olarak piyasayı olumsuz etkiledi

           KÜBRA TOPAL     
     Fiyat artışlarına karşı dönem dönem ihracat yasağına takılan patatesin fiyatı iç piyasada yükselmedi. İhracat yasakları kaldırılsa bile dış pazarlarda devamlılık sağlayamayan ihracatçı, mevcut bağlantılarını da kaybetti. Pandemiden dolayı yabancı turistlerin gelmemesi, restoranların kapalı olması veya yarı kapasitede çalışması, okul yurtlarının kapalı olması, Ocak ayında çıkarılan ve Temmuz ayında iptal edilen ihracat ön izin belgesi gibi sebepler, patates fiyatlarının 65 kuruşa kadar düşmesine neden oldu. İhracatta kısıtlamanın kaldırıldığını ve sadece belirli kotalarda ön izin belgesi alma zorunluluğunun getirildiğini belirten Niğde Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Veli Kenar, “Pandemi sürecinde ihracatçı firmalar, ellerinde ihraç edecek fazla patates olsa bile bürokratik işlemlerle uğraşmamak için patates ihracatındaki pazar payını başka ülkelere kaptırdı” dedi.   

“Çiftçiler tüm sermayelerini üretime harcayarak yıllık rekolteyi arttırdı”
     Türkiye’de patatesin temel gıda maddesi olduğunu dile getiren Kenar, “Pandemi dolayısıyla kamuoyunda üretim azalacağı kaygısı oluştu. Ancak çiftçilerimiz 2019 yılına oranla 2020 yılı üretim rekoltesini artırarak 230 bin dekar alanda ortalama 800 bin ton üretim gerçekleştirdi. Pandemi sürecinde üreticilerimize, tarlasında veya alışveriş yaptığı yerlerde (petrol istasyonları, gübre ve ilaç, makine ve traktör bayi) herhangi bir kısıtlama getirilmedi. Aksine devlet tarafından kolaylık sağlandı” ifadelerini kullandı.

     Bu yıl patatesin kilogramının 90-95 kuruş arası mal edildiğini söyleyen Kenar, “Ekim ayı itibariyle tarladan satış fiyatı 65-75 kuruş arasındadır. Tarlada 65 kuruşa satılan patates, büyükşehirlerdeki marketlerde ise 2 liradan satılıyor.
     Özetle fiyat aralığındaki makasın bu denli açık olması düşündürücü. Bu durumun önüne geçebilmek için sebze meyve hallerinde ve marketlerde sıkı bir denetim ve idari yaptırımlar uygulanmalı” dedi. Patates fiyatlarındaki düşüşün başlıca sebeplerine değinen Kenar, “Devletin pandemiden dolayı boş arazi kalmasın diye çağrı yapması nedeniyle çiftçilerimiz harekete geçti. Çiftçilerimiz tüm sermayelerini üretime harcayarak yıllık rekolteyi arttırdı. Fakat pandemiden dolayı yabancı turistlerin gelmemesi, restoranların kapalı olması veya yarı kapasitede çalışması, okul yurtlarının kapalı olması, Ocak ayında çıkarılan ve Temmuz ayında iptal edilen ihracat ön izin belgesi gibi sebeplerde satış fiyatında düşüşe neden oldu. Ayrıca bu olumsuzluklar yazlık ve kışlık hasadın arasındaki boşluğa engel oldu. Yazlık ve kışlık patateslerin birlikte hasat edilmesi ise fiyat dalgalanmasına neden olarak piyasayı olumsuz etkiledi” diye konuştu.

“Sertifikalı tohum üretiminin özelleşmesi maliyeti yükseltti”
     Üretimde kullanılan patates tohumunda, sertifikalı tohum üretiminin özelleştikten sonra üreticilerin kendi ekecekleri tohumunu her yıl satın almak zorunda kaldığını belirten Kenar, “Bu durumda maliyeti yükselten bir diğer etken. Daha önceki yıllarda Tarım Kredi Kooperatiflerinden belirli bir miktarlarda anaç tohum satın alan çiftçiler kendi tohumlarını kendileri yetiştirirdi. Böylece tohum maliyeti en aza inerdi. Ayrıca sertifikalı tohum üretimi yapan firmalar toplam üretimlerinin talep edileceği miktarda sertifikaya başvurmakta kalanını da piyasaya yemeklik patates olarak sürmektedir. Bu konuda üretim yapan firmaların da ekim alanları ve tohumluk üretimleri sıkı denetime tabi tutulmalı” diye konuştu.

     Kenar sözlerini şöyle sürdürdü: “Hemen hemen her yıl oluşan sorunlar ve ekonomik kayıpların en aza indirilmesi bakımından gümrüklemede ihraç edilen temel gıda sebzeleri için gümrük fonu oluşturulabilir. Birim fiyatı yüksek olduğunda ton başı bir bedel ile fona kaynak aktarılırsa, ürün para etmediği veya fiyat dalgalanması olduğu zamanlarda ihracat teşviki adı altında bu fondan ödenek sağlanabilir. Bu da ihracat için süreklilik kazandırır.”


+ Benzer Haberler
» Suudi Arabistan’ın alternatifi Afrika
» “Altın fiyatlarındaki yükseliş sürecek”
» Türkiye’nin ticaretinde 100. yıla doğru
» Türkiye’nin kalkınmasında itici güç sanayi oldu
» Cumhuriyetle gelen tarımsal gelişme hedefi terk edildi
» Cumhuriyet’in ilanı sanatı özgür kıldı
» Türkiye’nin balığı izmir’den gidiyor
» Kemeraltı esnafında kira zammı korkusu
» İthalat çiftçiyi vuracak
» “Seyahat acenteleri yoğun entübe halinde”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 30.10.2020
  Ticaret 29.10.2020
  Ticaret 28.10.2020
  Ticaret 27.10.2020
  Ticaret 26.10.2020
  Ticaret 24.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni