• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Pazar esnafı altı aydır mağdur

04 Haziran 2018 Pazartesi 17:00
12
14
16
18

Pazar esnafı altı aydır mağdur

           FATİH ÖZKILINÇ     
     Yaklaşık 6 ay önce kapatılan ve kendilerine yer gösterilmediği için mağduriyet yaşayan Bayraklı Özkanlar Pazaryeri esnafı Bayraklı Belediyesi önüne gelerek ürünlerini, pazarda kullandıkları yazar kasa ve terazilerini belediye bahçesine fırlattı. Kendilerine Pazar yeri gösterilmesini isteyen Pazar esnafı adına konuşan Bayraklı Özkanlar Pazaryeri Esnafı Sözcüsü Faysal Acar, “40 yıllık pazarcının hali bu. Pazarcı batmış durumda” dedi.

     Bayraklı Özkanlar Pazayeri’nin mahkeme kararıyla kaldırmasının ardından 6 ay geçmesine rağmen tartışmalar hala sürüyor. Kendilerine hala bir yer bulunamaması nedeniyle protestolarına uzun zamandır devam eden ve birçok eylem yapan pazarcı esnafı, bu sefer de Bayraklı Belediyesi önüne giderek burada toplandı. Belediye binası önünde buluşan 50 kişilik pazar esnafı, kamyonetlerle getirdikleri ürünleri Bayraklı Belediye binasının önüne fırlattı. Ellerindeki yazarkasa ve tartıları parçalayan esnaf, Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ’a tepki göstererek kendilerine yer verilmesini istedi. ‘Hasan Karabağ istifa’, ‘Hak, hukuk, nerede’ sloganları ile mağdur olduklarını belirten pazarcı esnafı, ellerinde taşıdıkları ekmekleri belediyenin bahçe duvarına koydu. Bayraklı Özkanlar Pazaryeri Esnafı Sözcüsü Faysal Acar, CHP’nin kendilerine verdiği sözleri tutmadığını dile getirdi.

“Biz ne AK Partili ne CHP’liyiz”
     Bayraklı Özkanlar Pazaryeri Esnafı Sözcüsü Faysal Acar, 5-6 aydır kendilerine yer gösterilmediğini ifade ederek, “850 kişinin tamamını AK Partili olarak nitelendirdiler. 850 kişi AK Partili olamaz. Biz ne AK Partili ne CHP’liyiz. Mağduriyetimiz var. Ulaştırma Denizcilik ve HaberleşmeBakanımız Ahmet Arslan bize yer gösteriyor. Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, ‘Bayraklı benim babamın inşaatlarına onay vermedi’ diye hayır diyor. Valimiz iyi niyetini ortaya koyup 250 sokakta bize arsa yeri gösteriyor. Bayraklı oraya tabela astırıyor buraya pazaryeri yaptırmam diyor. 40 yıllık pazarcının hali bu. Pazarcı batmış durumda. Biz Başbakanımıza, Cumhurbaşkanımıza sesleniyoruz. Bu  işi Hükümetimizden başka kimse çözemez” diye konuştu.

Mağdurun sesine kulak verin
     Yer sorunun bir an önce çözülmesini istediklerini dile getiren Acar, “Eğer çözmezlerse olacaklardan kendileri sorumludur. Bir pazaryeri sorununu çözemeyen Cumhuriyet Halk Partisi’nin Genel Başkanı dahil, bütün milletvekilleri ile görüştüm.  Söz aldım, hiçbiri sözünde durmadı. Bir pazaryeri sorunun çözemiyorlar ülkenin yönetimine talip oluyorlar. Siz önce 850 mağdurun seslenişine kulak verin. Bu sorunu çözün. Ondan sonra bu ülkenin yönetimine talip olun” dedi.
     Esnafın, köylünün ürettiği ürünü yer sorunu nedeniyle satamadığını dile getiren Faysal, “Tekstilcimiz mağdur, çeklerini ödeyemiyorlar. Yazarkasaların değeri bin lira. Çalışmıyor ki o tartıyı, yazarkasayı kullansın.

     Bizim ekmeğimizi elimizden aldılar. Biz 6 aydır bu insanların önünde el pençe divan geziyoruz. Söz veriyorlar, yalan çıkıyor. Bizim tek umudumuz Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Hükümet ve Valimiz. Valimize sesleniyorum, olaya el koysun, bu toplumsal bir sorundur. İntihar etmeye kalkanlar var. Ankara’ya eyleme gittik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ‘çözeceğiz’ dedi . CHP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun bize kapıyı gösterdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ‘Ne haliniz varsa görün. Elinizden geleni ardınıza koymayın’ dedi. Yazıklar olsun. Bunların sözlerine itimadımız yok. Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ yer verilirse ben çözüme hazırım diyordu. Yalan söylüyor. Bize yer bulundu.Hayır dedi.” İfadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» Teknoloji odaklı proje yürüten gençlere 200 bin TL hibe
» Üreticideki fiyat düşüşü markete yansımadı
» Egeli hazır giyim ihracatçıları İsveç yolcusu
» TMO, 26 yıl sonra kabuklu kırmızı mercimek alacak
» ESİAD’dan AB sürecine vurgu
» “Farklı temalarda iyi fikirler çıktı”
» TAİDER, Anıtkabir’i ziyaret etti
» Şişecam Düzcam ‘Intersolar Europe 2019 Fuarı’na katıldı
» TİM ihracat meşalesini Ordu’da yaktı
» İhracatçılar Samsun’da


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.05.2019
  Ticaret 20.05.2019
  Ticaret 18.05.2019
  Ticaret 17.05.2019
  Ticaret 16.05.2019
  Ticaret 15.05.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni