• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Pekcan: Azerbaycan ile STA’yı devreye alacağız

02 Nisan 2021 Cuma 00:00
12
14
16
18

Pekcan: Azerbaycan ile STA’yı devreye alacağız

           HABER MERKEZİ      
     Azerbaycan’a resmi ziyaret düzenleyen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Bakü’de Azerbaycan’ın eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in mezarını ve Azerbaycan-Türk şehitliklerini ziyaret etti. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan beraberinde geldiği STK Başkanlarıyla Azerbaycan’ın başkent Bakü’de çeşitli temaslarda bulundu. Temasları kapsamında Ekonomi Bakanı Mikayıl Cabbarov, Ulaştırma, İletişim ve Yüksek Teknolojiler Bakanı Reşat Nebiyev ve Devlet Gümrük Komitesi Başkanı Sefer Mehdiyev’le bir araya gelen Pekcan, bugün Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Başbakan Ali Esedov tarafından kabul edildi ve Milli Meclisi Başkanı Sahibe Gafarova ile görüştü. Pekcan, “Esas hedefimiz tek pazar vizyonuyla Serbest Ticaret Anlaşması’nın (STA) devreye alınması” dedi.

“Basitleştirilmiş gümrük hattı 15 Nisan itibarıyla yürürlüğe girecek”
     Azerbaycan’a 1 Nisan itibarıyla artık kimlik belgeleri ile giriş yapılabildiğini hatırlatan Pekcan bunun memnuniyet verici olduğunu ifade etti. Azerbaycan ile 1 Mart’ta Tercihli Ticaret Anlaşmasının yürürlüğe girdiğini anımsatan Pekcan, söz konusu anlaşmanın kapsamını genişletmek istediklerini söyledi. Pekcan, “Esas amacımız tek pazar vizyonu ile Azerbaycan ile Serbest Ticaret Anlaşmasının devreye alınması.  Bu konudaki çalışmalarımızı yürüteceğiz” dedi.
     İş dünyası ile yuvarlak masa toplantısında bir araya geleceklerine ve Azerbaycan ile dijital ticaret mutabakat zaptını imzalayacaklarını belirten Pekcan “Basitleştirilmiş gümrük hattı 15 Nisan itibarıyla inşallah teknik sorunların da çözümüyle yürürlüğe girecek. Geçiş kotalarının kaldırılması, geçiş ücretlerinin indirilmesi, Bakü-Tiflis-Kars hattının güçlendirilmesi, orta koridorun stratejik olarak güçlendirilmesi ve Azerbaycan’ın lojistik hub haline gelmesi ve bölge ülkeleriyle beraber, Türkiye’yle beraber ekonomik kalkınması alanında hep beraber çalışacağız” diye konuştu.

“Karşılıklı yatırımların artırılması ve STA ile hedefe yaklaşacağız”
     Azerbaycan’da işgal altından kurtulan bölgelerin, yeniden inşası, yapılandırılması ile Türkiye olarak hem devlet kurumlarıyla hem de hem de özel sektörle hizmete hazır olduklarını dile getiren Pekcan, bu konuda ortak çalışmaların devam ettiğini söyledi. Azerbaycan’ın sahada ve masada kazandığı başarının Türkiye’nin de başarısı olduğunu belirten Pekcan, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  ile Cumhurbaşkanı Aliyev’in işbirlikleri, kardeşlikleri, dostlukları, halkların dostlukları bizi bugünlere getirdi” dedi. Karşılıklı yatırımların artırılması yönünde de çalışmaların sürdüğünü vurgulayan Pekcan, “Tek Pazar vizyonu ile Serbest Ticaret Anlaşması için kararlılığımız var. Bu konuda da çalışmalarımızı sürdüreceğiz ve karşılıklı yatırımların artırılması ve Serbest Ticaret Anlaşmasının da devreye alınması ile 15 milyar dolarlık ticaret hedefimize daha çok yaklaşacağız” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» İyileşen sayısı yeni vak’aları geçti
» KÇÖ’nün uzatılması iş dünyasına can suyu oldu
» Yenilenebilir enerjiye kriz antikor oldu
» Tüketici güveni yılın en düşük seviyesinde
» MB: Politika faizi enflasyonun üzerinde oluşturulacak
» Yetiştiricilere 1,5 milyar TL’lik destek
» TBB’nin yeni başkanı Alparslan Çakar
» EPDK: Tüketicilerin faturalarına ilave bir bedel yansıtılmayacak
» Bazı ürünlerin ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı
» İnşaat sektörünün 2021 yılı rotası


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.04.2021
  Ticaret 22.04.2021
  Ticaret 21.04.2021
  Ticaret 20.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni