• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Pekcan: Küresel ekonomi %4.4 küçülebilir

24 Ekim 2020 Cumartesi 14:00
12
14
16
18

Pekcan: Küresel ekonomi %4.4 küçülebilir

   ► TÜSİAD tarafından ‘Küresel Tedarik Zincirlerinin Yeniden Yapılanması’ başlıklı bir video konferans gerçekleştirildi

           KÜBRA TOPAL     
     Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) COVID-19 Görev Gücü tarafından “COVID-19 Sonrası Küresel Tedarik Zincirlerinde Türkiye’nin Yeri” başlıklı webinar serisinin ikincisi “Küresel Tedarik Zincirlerinin Yeniden Yapılanması” başlığıyla gerçekleştirildi. Finansal piyasalarda ciddi dalgalanmalar kaydedildiğini dile getiren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “IMF’nin son raporları doğrultusunda, 2020 yılında küresel ekonomide yüzde 4.4 oranında küçülme öngörülüyor” dedi.
     Toplantının açılışında konuşan Pekcan, pandeminin dünya ekonomisi üzerinde önemli etkilerinin olduğunu belirterek “Salgın, modern dünyada daha önce eşine az rastlanmış ölçüde küresel ekonomide şoklara ve ekonomik daralmaya yol açtı. Bu daralma hem arz hem de talep cephesinde daralmaya yol açtı. Finansal piyasalarda da ciddi dalgalanmalar kaydedildi. IMF’nin son raporları doğrultusunda, 2020 yılında küresel ekonomide yüzde 4.4 oranında küçülme öngörülüyor. OECD’ye göre yüzde 4.5, Dünya Ticaret Örgütü’nde (DTÖ) küresel mal ticaretinde 2020 yılında yüzde 9.2 oranında bir daralma öngörülüyor. UNCTAD raporlarına göre de 2020 ve 2021’de doğrudan yabancı yatırımlarda yüzde 30 ve yüzde 40’lara varan daralma söz konusu olmakta” ifadelerini kullandı.

“Türkiye, daha avantajlı konuma geçebilecek ülkelerin başında yer alıyor”
     Pandeminin merkez üssünün kayması ve üretim ile lojistik maliyetlerindeki istikrarsızlığın firmaları gelecek planlarını gözden geçirmeye ve yeniden yapılanmaya gitmeye sevk ettiğini vurgulayan Pekcan, “Bu belirsizlikler, küresel değer zincirlerinin dönüşümünü gündeme getirmiş bulunmakta. Bunun en önemli yansımalarından birisi de dünyanın deyim yerindeyse ana tedarikçisi konumunda olan Çin’e olan bağımlılığı sorgulanmaya başlamasına neden oldu. Esasında bu durum, Çin’in veya gelişmekte olan ülkelerin, Asya ülkelerinin küresel ekonomideki ağırlığının uzun vadede azalacağı anlamına gelmemekte. Elbette gerek Çin, gerek Asya ekonomisindeki diğer üretim üsleri, gerekse Türkiye dahil olmak üzere pek çok gelişmekte olan ülke, rekabet güçleri ölçüsünde küresel ticaret ve yatırımlarda belli roller üstlenmeye devam edecekler. Ancak yine de mevcut durumdan farklı olarak tedarik ve değer süreçlerinde yeni oluşumların şekillenmesi ve dengelerin değişime uğraması da kaçınılmaz gözükmekte” diye konuştu. Pekcan, küresel değer zincirlerinin dönüşüm sürecinde Türkiye’nin avantajlarına da dikkati çekerek, ülkenin elinin güçlü olduğu söyledi. Dünya genelinde yapılan birçok çalışma ve anketin Türkiye’nin “yeni normal” olarak adlandırılan dönemde alternatif tedarikçi adayı ülkelerden biri olma potansiyeline sahip olduğunu gördüklerini belirten Pekcan, alternatif arayışları çerçevesinde Türkiye’nin, potansiyel olarak, daha avantajlı konuma geçebilecek ülkelerin başında geldiğini bildirdi.

“Türkiye’nin fırsat dalgasını içselleştirebilecek kapasitesi var”
     Çin’in ‘Bir Kuşak Bir Yol’ Projesi kapsamında özellikle lojistik konusunda attığı adımları da göz ardı etmemek gerektiğini ifade eden Pekcan, “Bu konuda hızlı adımlar atacağız.  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile koordinasyon halinde sadece kara yolu kotalarına bağlı kalarak değil, hem demir yolu hem de Ro-Ro taşımacılığının ön plana çıkması ve ticaret ortaklıklarının yoğun olduğu ülkelerde Türkiye lojistik merkezlerinin kurulması yönünde çalışmalar devam ediyor” diye konuştu. Pekcan, Türkiye’nin bu avantajın üstüne yeni yatırımlar ve yeni ticari ortaklıkları içeren bir fırsat dalgası yaşayabilme potansiyelinin mevcut olduğunu belirterek, “Türkiye’nin bu fırsat dalgasını içselleştirebilecek kapasitesi var” dedi.

“Serbest Ticaret Anlaşması imzalanması çalışmaları olumlu ilerliyor”
     AB ve bölgesel ortaklar olmak üzere ticari diplomasi faaliyetlerin etkinlikle sürdüğünü dile getiren Pekcan, “AB ile Birleşik Krallık arasında sağlanacak anlaşmaya paralel bir biçimde ülkemiz ile Birleşik Krallık arasında bir Serbest Ticaret Anlaşması imzalanması yönünde Birleşik Krallık makamları ile çalışmalarımız olumlu biçimde ilerliyor hatta belli bir noktaya ulaşmış durumdayız. Sadece AB ile Birleşik Krallık arasındaki anlaşma süresinin gecikmesi de bizim de onlara paralel anlaşma yürüttüğümüz için gecikmeye neden oluyor. Yine ‘Küresel Değer Zincirleri’ bağlamında önemli konular olan AB Yeşil Mutabakatı Stratejisini ve AB Tedarik Zinciri Yasal düzenlemelerini yakinen takip ettiğimizi ve bu konular üzerinde çalıştığımızı da belirtmek isterim” açıklamalarında bulundu.

“Doğrudan yabancı yatırım akışlarının yüzde 30 düşeceği tahmin ediliyor”
     Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski ise “DTÖ 2020 yılında mal ticareti hacminde yüzde 9,2 düşüş olacağını öngörüyor. 2020’de doğrudan yabancı yatırım akışlarının yüzde 30 düşeceği tahmin ediliyor. Geldiğimiz noktada COVİD-19’un ekonomik sonuçları bize şunu gösterdi; küresel tedarik zincirlerinin faaliyet gösterdiği koşullar hakkındaki belirsizliği azaltmak için öngörülebilir düzenleme, ticaret ve yatırım ortamı politikası vazgeçilmezdir” diye konuştu. Kaslowski, “Önümüzdeki dönemde AB-Türkiye Gümrük Birliği’nin Dijital Tek Pazar ve Yeşil Mutabakat boyutlarını içerecek şekilde güncellenmesi gerektiğini Avrupa Birliği yetkilileriyle yaptığımız tüm görüşmelerde özellikle dile getiriyoruz” dedi. Ayrıca kur, faiz, enflasyon döngüsünde yaşanan belirsizliklerin ekonomik istikrarı ve reel sektörü ciddi ölçüde olumsuz etkilediğini belirten Kaslowski, bu belirsizlikleri aşmanın en iyi yolunun para politikasının açık ve net olması, hedeflerin ve araçların iletişiminin doğru şekilde yapılması olduğunu dile getirdi.


+ Benzer Haberler
» “820 milyon insan yetersiz besleniyor”
» Fındık ihracatında düşüş devam ediyor
» Uğurtaş’tan çağrı: Susuzluk gelmeden biz bir araya gelelim
» “15 bin acil konuta ihtiyaç var”
» Gürer: İktidar asgari ücret belirlenirken işveren gibi davranmasın
» İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden kuraklığa karşı yeni yol haritası
» İzmir’deki eczanelerin çalışma düzeninde değişiklik
» 2019 yılı hane harcamaları belli oldu
» Cumhuriyet Mahallesi imar planları askıya çıktı
» HAK-İŞ Kısa Film Yarışması ödülleri sahiplerini buldu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.12.2020
  Ticaret 03.12.2020
  Ticaret 02.12.2020
  Ticaret 01.12.2020
  Ticaret 30.11.2020
  Ticaret 28.11.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni