• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Pekdaş, “Sivas’ta fikirlerini söyleyen insanlar yakıldı”

03 Temmuz 2018 Salı 13:00
12
14
16
18

Pekdaş, “Sivas’ta fikirlerini söyleyen insanlar yakıldı”

           FATİH ÖZKILINÇ / EZGİ ÜTKÜR     
     Konak Belediyesi Temmuz ayı olağan meclis toplantısı birinci oturumu Belediye Başkanı Sema Pekdaş idaresinde gerçekleştirildi. Oturumun başında konuşan Başkan Pekdaş, 1993 yılında Sivas’ta yaşanan olaylara değinerek “25 yıl önce Türkiye büyük bir acı yaşadı. 2 Temmuz 1993’de Sivas’ta sadece fikirlerini söylediler diye insanlar yandılar, yakıldılar ve öldürüldüler. Bu fikirler yanlış olabilir, bu fikirler rahatsızlık vermiş olabilir. Bunların hesabının sorulacağı yer mahkemelerdir, kamuoyudur.  İnsanlar linç edilmemelidir.

     Türkiye 25 yıl önce yaşanan bu acı ve elim olayla yargıda da hesaplaşma yaşamadı. Oysa fikirlerin yargılandığı tek yer mahkemeler olmalıydı. Masum insanların linç edilmesi olmamalıydı. Bu acı ve elim olayla maalesef yargıda da hesaplaşma yaşanmadı. Oysa bir ülkenin huzuru ve yurttaşların güvenini sağlayacak olan tek şey hukukun üstünlüğü, adaletin gerçekleşmesidir. Adaletsizliğin bir toplumu geleceğinden kopartacağı çok açıktır. Devletleri ayakta tutan bir kavramdır adalet. Adaleti gerçekleştirmek devletin asli görevidir. Biz yirmi beş yıl önce bu acıyı yaşadık, adaletin hala işletilmiyor olması en acısı” dedi.

“Bu vahşetten utanıyorum”
     CHP Grup Başkanvekili Ahmet Karadağ da Madımak katliamında yaşamını yitirenleri anarak, yangını çıkaranları lanetledi. “Şahsım adına bu vahşetten utanıyorum” ifadelerini kullanan Karadağ, “Maalesef bu ülkede insanların yakılmasını, yakanın da yanına kar kalmasını gördük. Faillerin yakalanmaması bana utanç veriyor. Devletin bu işi acilen çözmesi gerektiğini düşünüyorum. Neden saklanıyor, neden çözülmüyor onu da bilmiyorum? Ortaçağ Avrupası’nda insanlar cadı oldukları iddiasıyla yakılıyordu. 25 yıl önce de insanlar canlı canlı yakıldı. Bana göre yobaz olduktan sonra hangi dinden olursa olsun bu vahşeti yapanları nefretle kınıyorum. Bir koca kentin meydanında, herkesin içinde, bir otelde insanları yakmanın vahşet boyutunu tarif edemiyorum. Ben topluluğa olan saygımdan ötürü sadece aşağılıyorum ve şiddetle kınıyorum” dedi.

Ak Partili Siyahkoç’tan dış güçler çıkışı
     AK Parti  Grup Sözcüsü Abdullah Siyahkoç da konuyla ilgili olarak, “Madımak’la ilgili ne söylenebilir ki. 1993 yılında meydana gelen ve kimlerin yaptığı belli olmayan bu olayı biz de kınıyoruz. Bu ülkenin üzerinde kirli eller her zaman vardı. Bizler bu ülkenin birliği ve beraberliği için birbirimizi sevmemiz gerekiyor. Bu katliamın failleri 25 yıldır ortaya çıkmıyorsa, ülkemiz üzerinde dış güçlerin etkisinin ne kadar olduğu görülüyor” dedi.

“Devlet geçmişiyle yüzleşmeli”
     Bu sözlere CHP Grup Sözcüsü Karadağ tepki göstererek, “Geçmişte kim yaparsa yapsın, devlette devamlılık esastır. Devlet geçmişiyle de yüzleşmelidir. Hatalarından ders çıkarmalıdır. Sadece Madımak’la da sınırlı kalmamalı, 1980 askeri darbesinde de katledilip öldürülenlerin failleri de ortaya çıkarılsın” diye konuştu.
     Karadağ’ın sözlerine yanıt veren Siyahkoç ise, “AK Parti olarak herkesin kirlerini özgürce söylemesinden yanayız, hiç kimsenin öldürülmesini kabul etmiyoruz” dedi.
     Meclisteki Madımak tartışmaları dilek ve öneriler bölümünde de devam etti. Aynı zamanda Konak Kent Konseyi Başkanı da olan Hamit Mumcu, “Yüreklerdeki yangın 25 yıldır hiç sönmedi. Kaybettiğimiz canları saygıyla anıyor, gerici yobazları da şiddetle kınıyorum” dedi.

“Ülkenin de adalete ve hukuka ihtiyacı var”
     Karşılıklı söz almalar üzerine son olarak Başkan Pekdaş, “İnsanların farklı düşünme, farklı inançlarda olma hakları vardır. Bu haklarının teminatı da hukuk devleti ve adalettir. Bizim ihtiyacımız olan şey, hukuken üstünlüğü ve yurttaş haklarıdır. Bu ülkenin de adalete ve hukuka ihtiyacı var. Söylemek istediğimiz de sadece bu” diyerek toplantıyı kapattı.

 


+ Benzer Haberler
» Türk organik ürünleri dünyaya açıldı
» TARKEM modelinin Türkiye’ye anlatılması gerekir
» Ev ve mutfak eşyalarında yeni hedef İngiltere
» 2018 yılı ihracat şampiyonları belli oldu
» Geleceği Yazan Kadınlar için son başvuru tarihi 22 Şubat oldu
» Koç Holding’in 2018 yılı konsolide cirosu 143,2 milyar TL olarak gerçekleşti
» ‘Dyo Sanat Ödülleri’den 52 yılda 23.424 eser
» İzmir iş dünyasından Albayrak’a ekonomi raporu
» Palandöken, “Emekliliği gelmiş esnafa kolaylık sağlanmalı”
» Türk seramiği 130 ülkeden 91 bin ziyaretçiyle buluştu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
  Ticaret 13.02.2019
  Ticaret 12.02.2019
  Ticaret 11.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni