• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Perakende’de milyarlık kayıpları önleyecek teknolojiler

09 Ekim 2021 Cumartesi 13:00
12
14
16
18

Perakende’de milyarlık kayıpları önleyecek teknolojiler


           HABER MERKEZİ      
     2020 yılında perakende sektöründeki istenmeyen kayıplar 100 milyar dolara yaklaştı. Şirketlerin cirolarından önemli bir pay alan bu kayıpların önüne geçmek ise teknolojiyle mümkün.
     Perakende, iş modeli gereği kayıpların en yüksek olduğu sektörlerden biri. Kayıpların büyük çoğunluğu kötü niyetli müşteri ve çalışanlardan kaynaklanırken, tedarikçi ve işleyişteki insani hatalar nedeniyle de kayıp oluşabiliyor.

ELEKTRONİK ÜRÜN TAKİP SİSTEMLERİ MAKSİMUM CAYDIRICILIK SAĞLIYOR
     Perakende sektöründe ürün kayıplarının önüne geçebilmek için en çok tercih edilen çözüm elektronik ürün takip sistemleri. Elektronik ürün takip sistemleri ancak doğru teknoloji, doğru etiket kullanımı ve doğru süreç tanımı ile hayata geçirildiğinde maksimum fayda sağlıyor. Akusto Manyetik (AM) ve Radyo Frekans (RF) en çok tercih edilen iki teknoloji olarak öne çıkıyor. AM sistemler, teknolojik olarak mümkün olan geniş algılama mesafesine sahip, yanlış alarmlara karşı yüksek direnç ve kalkanlamaya karşı daha güçlü bir algılama performansı sağlıyor. RF sistemler ise çeşitli perakende ortamları için uygun fiyatlı anten seçenekleriyle birlikte en küçük kasa alanlarında bile yüksek performans sağlayan etiketlere sahip.
     Mağaza içi ürün koruması, giriş çıkış ürün algılaması ve personel etkileşimi olmak üzere mağaza performans zincirindeki 3 ana halka eksiksiz çalıştığında, Elektronik Ürün Takip çözümleri güvenlik konusunda maksimum caydırıcılık sağlıyor. Böylece mağaza içi verimlilik artarken, kayıpların da önüne geçiliyor ve kârlılık yüksek rakamlara ulaşıyor.  

      Mağazaya giren ürünlere doğru alarm etiketini uygulamak, ürünlerin korunmasındaki ilk aşamayı oluşturuyor. Dogru etiketlerin seçilmesi, doğru şekilde uygulanması sistemin performans zincirinin ilk halkası olarak öne çıkıyor ve caydırıcı bir rol üstleniyor. Zincirin ikinci halkası ise mağazadan çıkan ürünlerin etkili bir şekilde algılanması ve güvenli bir şekilde kontrol edilmesi. Bu, verimlilikte düşüş olmaması adına önemli bir adım. Elektronik ürün takip sistemi teknolojisi, ürünlerin üzerine yerleştirilen bir verici ve sinyallere duyarlı bir alıcı sayesinde mağazaya giren ve çıkan tüm ürünleri kusursuz bir şekilde takip ediyor, takip alanına giren bir ürün olması durumunda sesli ya da görsel bir alarm veriyor.
     Personelin sistemi iyi takip etmesi, mağaza içi ürün takibi ve güvenliğinin son halkasını oluşturuyor. Toplam verimlilikte en önemli etkeni, zincirin son halkası olan mağaza personelinin sisteme olan güveni oluştururken, yanlış alarm sayısının ve ihtimalinin düşmesi, sistemin toplam verimliliğinin artmasını sağlıyor.

MAĞAZANIZ VE KASANIZ ONA EMANET
     Mağaza ¬içi¬ne konumlandırılan kameralar ve kayıt c¬ihazları ortamda meydana gelen tüm hareketler¬i kaydederken, ihtiyaç hali¬nde, ¬internet üzer¬inden merkez¬i izleme ve yönet¬im i¬mkanı sağlıyor. Video İzleme Çözümleri mağazalarda müşteri ya da personel kaynaklı istenmeyen bir durum yaşandığında kanıt niteliğindeki görüntü merkezden ya da uzaktan bağlantı ile indirilip, talep edilmesi durumunda güvenlik güçleri ile paylaşılıyor. Çözüm, istenmeyen bir durum yaşanmaması için de caydırıcı etkiye sahip.
     Bununla birlikte, yazar kasa, POS cihazı gibi cihazları, video kayıtlarıyla entegre ederek, işlemler esnek ve kolay biçimde incelenebiliyor. Bu entegrasyon sayesinde kasadan geçen ürünle ona ait video görüntüleri eşleştiriliyor, belirtilen tarih aralığıyla ya da ürüne ait işlemlerin görüntüsü hızla ekrana taşınıyor. Bu şekilde iade ya da iptal işlemleri sırasında olası usulsüzlükler ve hatalı işlemler kolayca tespit edilebiliyor.

DEPO VE DAĞITIM MERKEZLERİNDE PERSONEL KAYNAKLI KAYIPLARA SON
     Sensormatic’in sunduğu temassız görüntüleme çözümleri, depo ve dağıtım merkezi gibi yerlerde de kayıpları önlüyor. Yapılan çalışmalar ilk uygulamayla beraber yüksek caydırıcılık etkisi nedeniyle sistemi kullanan şirketlerde iç kayıpların yüzde 80 oranında düşüş sağladığını da ortaya koyuyor.  Temassız görüntüleme teknolojisi, video kamera aracılığıyla vücut ısısını algılıyor.  Sistem, ekranın önüne gelen kişileri 12 saniye içinde 4 farklı duruşta tarıyor. Video kamera, vücutta bulunan ve vücut ısısından farklı ısıya sahip tüm cisimleri tespit ediyor ve ekranda görüntülenmesini sağlıyor. Yeni nesil Temassız Görüntüleme Teknolojisi ile giysilerin altına gizlenmiş her tür materyal vücut detaylarını açığa çıkarmadan görüntülenebiliyor. Patentli pasif terahertz teknolojisiyle çalışan temassız görüntüleme teknolojisi, giysilerin altına gizlenmiş metal veya metalik olmayan nesneleri 3 ila 4 metre gibi güvenli bir mesafeden algılayabiliyor. 5 cm.’ye kadar metal, plastik, silikon gibi her tür materyali tespit edebiliyor.  

MAĞAZA GİRİŞ-ÇIKIŞLARINI KONTROL ALTINA ALIYOR
     Perakende sektörüne özel olarak geliştirilen Fiziksel, Biyometrik ve Mobil Geçiş Kontrol Sistemleri güvenlik ve verimliliği bir arada sunuyor. Sistem, mağaza, depo, ofis alanlarında giriş-çıkışların kontrolüne, özel güvenlik gerektiren alalara yetkilendirme yapılmasına, gerçekleşen tüm hareketlerin kayıt altına alınıp, raporlanmasına olanak tanıyor. Bu sayede olası kayıpların tespiti ya da önlenmesi mümkün oluyor.

YETKİSİZ GİRİŞLERİ RAPORLUYOR
     Uzaktan İzleme Çözümü (RVS) de perakendede kayıpların önüne geçen etkin çözümlerden biri. Güvenlik kameraları mağaza içindeki olayları kesintisiz şekilde kayıt altına alırken, operatörlerse bu kayıtların yalnızca yüzde 4’ünü izleyebiliyor. Bu noktada Uzaktan İzleme Çözümleri operatörlerin gözden kaçırabileceği tüm detayları yakalıyor. Akıllı yazılım kullanan çözüm, yetkisiz girişleri ya da amaçsızca dolaşan şüpheli şahısları anında belirleyerek Uzaktan İzleme Merkezi’ne (UIM) raporluyor. Bu sayede insan gözünden kaçabilecek detaylar anlık olarak operatörlerle paylaşılarak proaktif şekilde önlem alınması ya da müdahale edilmesi sağlanıyor. Erken uyarıyla da pek çok olay henüz gerçekleşmeden önleniyor.
     Perakende sektörünün mağaza güvenliğini sağlamada teknolojik çözümlerin çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Sensormatic Pazarlama Direktörü Pelin Yelkencioğlu, “Bu teknolojiler ihtiyaca göre bazen ödemesi yapılmadan mağazadan çıkartılmak istenen ürünleri bazen amaçsız dolaşan şüpheli kişileri tespit ederek kayıp önlemede aktif rol oynuyor. Korunacak olan alan neresi olursa olsun sistemlerin en önemli görevi ise ilk aşamada caydırıcı olmak ve suçu gerçekleşmeden engellemek. İşletmelerin cirolarından önemli ölçüde pay alan iç ve dış kayıpları teknolojilerimiz ile 360 derece güvenlik sağlayarak engelliyoruz.” diyor.


Sensormatic Güvenlik Hizmetleri Hakkında
1994 yılından beri sektör lideri olarak hizmet veren Sensormatic, 12 farklı sektörde ihtiyaca özel tasarladığı marka bağımsız çözümlerle öne çıkan güvenlik teknolojileri ve iş zekası çözümleri entegratörüdür.
300’e yakın uzman çalışanı ve Türkiye’de 16 farklı şehirde bulunan teknik ekibiyle Perakende, Bankacılık-Finans, Ticari-Endüstriyel tesisler, Havacılık, Kamu-Adalet, Enerji, Eğitim, Turizm ve Otelcilik, Sağlık, Spor, Ulaştırma ve Lojistik ve Veri Merkezi alanlarına güvenlik ve operasyonel verimlilik sağlayan teknolojik çözümler sunar.
Sensormatic güvenlik ve iş zekası kategorilerinde çözüm sunar. Güvenlik teknolojileri kategorisinde video izleme, geçiş kontrol, yangın algılama, seslendirme-anons, hırsız ihbar ve elektronik ürün takip çözümleri bulunur. İş zekası kategorisinde personel devam takip sistemleri, RFID demirbaş ve envanter yönetimi, gerçek zamanlı lokasyon belirleme, trafik analizi, elektronik fiyat etiketi ve kayıp önleme yönetimi çözümleri yer alır. Sensormatic ayrıca pandemi döneminde yeni normale geçişte, kurumların çalışanlarının ve müşterilerinin sağlık ve güvenliğini korumak amacıyla ateş ve maske kontrolü yapan termal ve video analiz özellikli kameralar, bir alandaki kişi sayısını gerçek zamanlı ölçüp, kapasite aşıldığında uyarı veren yoğunluk ölçüm çözümü, bireyler arasındaki sosyal mesafenin korunmasını sağlayan sosyal mesafe koruma çözümü ve temas etmeden geçişe olanak veren geçiş kontrol çözümleri sunmaktadır.
2011 yılında gerçekleşen birleşme ile bir Securitas grup şirketi olan Sensormatic, bu köklü uluslararası yapıdan aldığı güçle teknoloji ve insanın uyum içinde çalıştığı lokal ve global projeler üretir. 1934’te kurulan ve merkezi İsveç’te bulunan Securitas, toplam 48 ülkede, uzman güvenlik hizmetlerinden, teknolojik çözümlere ve danışmanlığa kadar uzanan geniş hizmet yelpazesi ve 355 binden fazla çalışanı ile hizmet veriyor.
*Sensormatic bir Securitas Grup şirketidir


 


+ Benzer Haberler
» Vefat sayısı azaldı, aktif vak’a sayısı arttı
» Erbil, Türk ihracatçılarını istiyor
» ATO Başkanı Gürsel Baran’dan ‘tasarruf’ çağrısı
» “İstinyePark İzmir, Egelilerin mutlu olacağı bir yatırım olacak”
» “Türkiye Petrolleri ve BOTAŞ satılmayacak”
» Palandöken: Zam değil indirim bekliyoruz
» Kısa vadeli dış borç stoku Ağustos’ta %11,1 arttı
» Ücretli çalışan sayısı Ağustos 2021’de %9,4 arttı
» EPDK, megavatsaat başı azami fiyat limitini artırdı
» ASO ile KORE arasında nükleer işbirliği anlaşması


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.10.2021
  Ticaret 15.10.2021
  Ticaret 14.10.2021
  Ticaret 13.10.2021
  Ticaret 12.10.2021
  Ticaret 11.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni