• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Pet şişeden polyester ipliğe geri dönüşüm

22 Ocak 2021 Cuma 13:00
12
14
16
18

Pet şişeden polyester ipliğe geri dönüşüm

           SEDA GÖK     
     Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kilis’te ziyaret ettiği bir üretim tesisiyle ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. Haskan Şirketler Grubu’nun medikal tekstil, cerrahi setler ve steril ürünler üreterek 700 kişiye istihdam sağladığını ifade eden Bakan Varank, şirketin 38 ülkeye ihracat yaptığını belirtti. Varank, grubun iki yeni yatırımından da bahsederek “18.000m2 PET yıkama hattıyla, pet şişenin geri dönüşümünden üretilen polyester; 29.733m2’lik POY hattında işlenerek polyester ipliğe dönüşecek” ifadelerini kullandı.
     Kilis’te tesisi ziyaretinin ardından açıklama yapan Varank, “Önümüzdeki dönemde hem Kilis’e yatırımları çekeceğiz hem de yüksek teknolojili üretimlerin gelmesi için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak elimizden gelen gayreti göstereceğiz” dedi.

     Varank, Kilis ziyareti kapsamında organize sanayi bölgesinde incelemelerde bulundu. Bakan Varank’a ziyaretinde Kilis Valisi Recep Soytürk, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Kilis milletvekilleri Mustafa Hilmi Dülger, Ahmet Salih Dal, Kilis Belediye Başkanı Servet Ramazan ve AK Parti Kilis İl Başkanı Murat Karataş eşlik etti.
     Varank, ziyaretinde Haskan Şirketler Grubu’nun Baymed, Bayteks ve Baypoy markalarıyla üretim yapan tesisine uğradı. Haskan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gürkan Bayram’dan bilgi alan Varank, nonwoven veya dokumasız kumaş olarak bilinen medikal kumaş üretimini yerinde inceledi.
 
POLATELİ İLE İSTİHDAM ARTACAK
     Daha sonra açıklama yapan Varank, şunları kaydetti:
     “Kilis’in potansiyelini ortaya çıkaracak şekilde OSB projelerimize hız veriyoruz. Şu anda faaliyette bulunan tesislerimizde bin 300 vatandaşımız istihdam ediliyor. Önümüzdeki dönemde Polateli OSB projesinde ilerledikçe burada büyük bir istihdam oluşturacağımıza inanıyoruz.
 
DOKUMASIZ KUMAŞ
     Hasan Bayram beyefendinin Bayteks firmasını ziyaret ediyoruz. Çok çeşitli sektörlerde faaliyet gösteriyor ama bunların en önemlilerinden bir tanesi, nonwoven kumaş dediğimiz dokumasız kumaş üretimi. Bu kumaşlar, salgın döneminde gerek tulum gerek maske bunların ana hammaddesi konumunda.
 
TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR OYUNCU
     Firmamızdan bilgileri aldık. Nonwoven sektöründe faaliyet gösteren farklı firmaların da daha önce fabrikalarını açmıştık. Türkiye bu manada çok önemli bir potansiyele sahip, kapasitesi gerçekten yüksek. Hem bölgesinde hem uluslararası arenada nonwoven sektöründe önemli bir oyuncu haline geldi.
 
İLAÇ FABRİKASI GİBİ
     Bayteks firmamız da özellikle medikal tekstil dediğimiz ameliyathaneler gibi çok hassas üretim gerektiren bir alanda üretim yapıyor. Üretim tesislerini gezdik. Adeta ilaç fabrikası gibi medikal tekstil üretimi gerçekleştiriliyor. Kilis’te orta yüksek teknoloji diyebileceğimiz üretimlerin olması, bizi ziyadesiyle memnun ediyor. Önümüzdeki dönemde hem Kilis’e yatırımları çekeceğiz hem de yüksek teknolojili üretimlerin gelmesi için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak elimizden gelen gayreti göstereceğiz.”


+ Benzer Haberler
» Başkan Soyer’den Bakırçay’a müjdeler
» Türkiye’nin ilk sanal turizm fuarı açıldı
» ASELSAN tüm zamanların en yüksek satış ve kârlılığına ulaştı
» 2020’de evlenmeler ve boşanmalar azaldı
» Çikolata ve şekerleme sektöründen 1 milyar 276 milyon dolarlık ihracat
» “Nüfus başına bir küçükbaş hedefine 7 yılda ulaşılır”
» Gürer: Maden mühendisleri ruhsat sahibinden bağımsız kılınmalı
» Balkan Masası Bornova’da toplandı
» İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Yücel Erten’e emanet
» Sigorta prim teşviki süresi 31 Aralık’a uzatıldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.02.2021
  Ticaret 25.02.2021
  Ticaret 24.02.2021
  Ticaret 23.02.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni