• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Petkim’in net satışları 9 ayda yüzde 22 arttı

07 Kasım 2019 Perşembe 16:00
12
14
16
18

Petkim’in net satışları 9 ayda yüzde 22 arttı

   ► 2019’un 9 aylık döneminde TL bazında satışlarını yüzde 22 artırarak 8,9 milyar TL’lik ciroya ulaşan Petkim’in net kârı da 669 milyon TL oldu. Dünya piyasalarında petrokimya sektöründe yaşanan daralmaya karşın yüzde 97 gibi yüksek bir kapasite ile çalışan Petkim, Türk sanayicisi için güvenilir tedarikçi olmaya devam etti.

           HABER MERKEZİ     
     SOCAR Türkiye’nin iştiraki olan Türkiye’nin ilk ve tek entegre petrokimya tesisi Petkim, 2019 yılının 9 aylık finansal sonuçlarını açıkladı. Net satışlarını geçen yılın aynı dönemine göre TL bazında yüzde 22 artıran Petkim’in toplam cirosu 2019’un 9 ayında 8,9 milyar TL’ye ulaştı. Aynı dönemde Petkim’in net kârı da 669 milyon TL olarak gerçekleşti.  
     2019’un üçüncü çeyreğinde dünya piyasalarında hem genel hem de kimya/petrokimya sektöründe bir daralma yaşanmasına karşın yüzde 97 gibi yüksek bir kapasite ile çalışan Petkim, üretimi ile Türk sanayicisi için güvenilir tedarikçi olmaya devam etti. Petkim’in, tonaj olarak satışları ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 21 yükseldi ve 1,8 milyon ton seviyesine çıktı. Bu dönemde Petkim’in özkaynaklarında yüzde 16, aktif büyüklüğünde yüzde 10’luk bir artış yaşandı.

STAR RAFİNERİ İLE SİNERJİ BİLANÇOYA DA YANSIDI
     Petkim’in 9 aylık sonuçlarını değerlendiren SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi Başkanı ve Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, piyasalardaki daralmanın da etkisiyle yılın ilk 9 ayında nafta etilen fiyat farkında yüzde 17 civarında bir düşüş gerçekleştiğine işaret etti. Sektördeki bu negatif gelişmelere rağmen Petkim’in ilk 9 ayda satışlarını yüzde 22 artırdığını ifade eden Mammadov, şunları söyledi: “İç piyasanın güvenilir tedarikçisi olan ve operasyonlarına ara vermeden devam eden Petkim’in başarısında kuşkusuz SOCAR Türkiye tarafından Ekim 2018’de devreye alınan STAR Rafineri’nin büyük katkısı oldu.

     Petkim hammaddesini 6,3 milyar dolarlık yatırımla kurulan STAR Rafineri’den direkt boru hatları ile alıyor. STAR Rafineri’den ilk 9 ayda 554 bin ton hammadde aldık. Orta vadede hammaddemizin tamamına yakınını karşılamayı hedeflediğimiz STAR Rafineri’yle sağlanan sinerji, önümüzdeki dönemde verimliliğimizi daha da artıracak. STAR Rafineri Petkim’in yanında inşa edildi ve boru hatları ile entegre edildi. Böylelikle Petkim, hammaddesi naftayı dünyanın farklı yerlerindeki rafinerilerden ithal etmek yerine STAR Rafineri’den boru hattı ile direkt alarak lojistik maliyetinden tasarruf etmeye başladı. Bu lojistik avantaj da Petkim’in bilançosuna olumlu bir şekilde yansıdı. Ayrıca, daha önce farklı kalitelerde ithal edilen nafta yerine STAR Rafineri’den istenilen kalitede nafta almamız bizim için daha kaliteli üretim, verimlilik ve hammadde arz güvenliği anlamına geliyor.”

SOCAR TÜRKİYE ŞİRKETLERİNDE ENTEGRASYON HAYATA GEÇTİ
     SOCAR Türkiye bünyesindeki Rafineri, Petrokimya, Depolama ve Dağıtım değer zincirinin parçası olan grup şirketleri arasında var olan operasyonel sinerjileri yakalamak amacıyla oluşturulan entegrasyonun 1 Kasım itibarıyla hayata geçirildiğini ifade eden SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi Başkanı ve Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, “Farklı şirketlerimizi tek bir elden yönetiyoruz, ortak süreçlere ve kültüre sahip oluyoruz.

     Entegrasyonun amacına uygun olarak, en büyük sinerjilerin operasyonel ve yönetsel alanlarda olmasını hedefliyoruz. Şu ana kadar ek değer getirecek 80’in üzerinde proje tespit ettik. Yeni entegre süreçlerimizi tüm şirketlerin süreçlerini ve en iyi örnekleri inceleyerek tasarladık. Bu sayede çok daha yalın, verimli ve yenilikçi süreçler ile çalışmaya başladık. Rafineri ve Petrokimya İş Birimi olarak yapılandırılan iş süreçlerimiz ve yeni organizasyon yapımızla güçlerimizi birleştirerek yarattığımız sinerjiler ile Petkim’in operasyonel başarısını artırarak sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.


+ Benzer Haberler
» Yeni vaka sayısı 900’ün altında
» Günlük vaka sayısı tekrar binin altına düştü
» Açılan ve kapanan şirket sayısı nisanda geriledi
» 22 milyon ev tüketicisi elektrik tedarikçisinden memnun değil
» Moda Gelişim Akademisi eğitimleri girişimcilere rehber oluyor
» Görünmeyen İnciraltı’ndan Turizm Bakanına davet var
» Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesinde mutfaklarda silverline teknolojisi
» Konak’ta dayanışma halkasına yenisi eklendi
» Koronavirüs ile birlikte akıllı şehirlere olan talep arttı
» Turkcell Gönüllüleri’nden çocuklara mutlu masallar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.06.2020
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni