• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Pınar Süt kırsal kalkınmada öncü

07 Haziran 2019 Cuma 12:00
12
14
16
18

Pınar Süt kırsal kalkınmada öncü

           HABER MERKEZİ     
     Türkiye’de süt üretiminin artmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyleyen Pınar Süt Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı; “Sağlıklı nesillerin yetişmesine öncülük eden Pınar Süt, çalıştığı 18.000 süt üreticisi ve 31 kooperatifle birlikte bir kalkınma modelinin öncüsü oldu. Üreticilerimiz ile birlikte hareket ederek, Türkiye Süt Sektörü’nün gelişimine katkı sağladık. Üreticilerimizi süt sektöründe görülen başarıların temel paydaşları olarak görüyoruz.’’ dedi.

     Türkiye’de süt üretiminin artmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyleyen Pınar Süt Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı; “46 yıldır sağlıklı nesillerin yetişmesine öncülük eden Pınar Süt, çalıştığı 18.000 süt üreticisi ve 31 kooperatifle birlikte bir kalkınma modelinin öncüsü oldu. Pınar Süt, 140’ı çiftlik olmak üzere toplam 371 farklı noktadan süt tedarik ediyor. Üreticilerimiz ile birlikte hareket ederek Türkiye Süt Sektörünün gelişimine katkı sağladık. Üreticilerimizi süt sektöründe görülen başarıların temel paydaşları olarak görüyoruz. Pınar Enstitüsü aracılığıyla gerçekleştirdiğimiz “Sütümüzün Geleceği Bilinçli Ellerde” projesi ile de bu güne kadar 7 binin üzerinde üreticimize eğitimler verdik.” dedi.

     Pınar Süt’ün, kurulduğundan bu yana katma değerli ürün ihracatı için aralıksız çalıştığını söyleyen İdil Yiğitbaşı, “Pınar Süt olarak şu anda 25 ülkeye ihracat yapıyoruz. Türkiye’nin süt ve süt mamulleri ihracatının % 16’sını gerçekleştiriyoruz. İhracatımızın % 65’i Körfez ülkelerine. Pınar Labne, kategorisinde Körfez Bölgesi’nde pazar liderliğini sürdürüyor.”  dedi.

     Yeterli ve dengeli beslenme için gerekli olan hayvansal kaynaklı protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineralleri içeren sütün insan sağlığı için çok önemli olduğunu söyleyen İdil Yiğitbaşı; “Yıllık içme sütü tüketim verileri değerlendirildiğinde; İrlanda’da 123 kg, Yeni Zellanda 106 kg, Kanada 69 kg, Türkiye’de ise 40,7 kg süt tüketiliyor. Pınar Süt olarak, 1973’ten bu yana toplumun bilinçlenmesine ve gelişmiş toplumlara göre halen çok geride olduğumuz süt tüketim miktarının artırılmasına yönelik birçok çalışmayı destekliyoruz” dedi.

     Süt üretiminin kayıt altına alınmasının süt sektörünün gelişmesine katkı sağlayacağını ve ekonomiye değer katacağına dikkat çeken Yiğitbaşı, “Türkiye’de 2018 yılında bir önceki yıla göre % 6,9’luk bir artışla gerçekleşen 22.1 milyon tonluk süt üretimi bizi dünya sıralamasında 8’inci büyük üretici ülke konumuna taşıdı. Avrupa’da ise 3’üncü büyük süt üreticisiyiz. Avrupa’da süt üretimin % 99’u kayıtlı iken ülkemizde ise sadece yarısı kayıt altında. Ülkemizde süt sektörünün gelişmesi için süt üretiminin kayıt altına alınması ve ekonomiye değer katması gerekiyor. Ekonominin içinde olmayan üretim, denetimsiz olduğu için hem sağlık riskleri içermekte hem de ülkemiz için vergi kaybına sebep olmaktadır.” dedi.

     Süt sektöründe Türkiye’de gerek üretim gerekse ihracat alanında liderliğini sürdüren Pınar Süt,  1973’ten bu yana sütün önemi konusunda birçok sosyal sorumluluk projesinin yanı sıra Pınar Enstitüsü ile de eğitim çalışmalarına devam ediyor.


+ Benzer Haberler
» Gaziemir’de olimpiyat gururu
» Saklı kalmış doğa harikaları
» TSÜAB’ın başarı ile devam eden URGE feeliyetleri artık tür bazında yürütülecek
» “Kişisel veri koruma bilinci zihinlere yerleşmeli”
» Başkan Karakayalı’dan o açıklamalara yanıt!
» Kaspersky: Enerji sektörü siber tehdit baskısı altında
» 13 cihazda 125 güvenlik açığı
» Yaş meyve sebze sektörü Antalya’da buluştu
» Ar-Ge 250 açıklandı: Zirvede yine ASELSAN var
» Oda, Borsa ve STK’lardan destek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.10.2019
  Ticaret 16.10.2019
  Ticaret 15.10.2019
  Ticaret 14.10.2019
  Ticaret 12.10.2019
  Ticaret 11.10.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni